Portal_background_image

استاندار مرکزی: برقراری ارتباط بین تجار ایران و اندونزی می تواند زمینه توسعه اقتصادی را فراهم نماید

استاندار مرکزی صبح امروز در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان که با حضور سفیر کشور اندونزی در ایران در محل سالن جلسات استانداری برگزار شد، گفت: برقراری ارتباط بین تجار کشورهای ایران و اندونزی می تواند زمینه توسعه اقتصادی را فراهم نماید.

محمدحسین مقیمی افزود: روابط تجاری ایران و اندونزی در سالهای اخیر بیانگر علاقه دو کشور به ارتباط دوجانبه اقتصادی است که باید برای احیاء این رابطه تجاری تلاش شود و در این راستا برقراری ارتباط بین تجار کشور های ایران و اندونزی می تواند زمینه  توسعه اقتصادی را فراهم نماید که باید زمینه سفر تجار و هیاتهای تجاری نیز فراهم شود.

وی عنوان کرد: این آمادگی وجود دارد که اعزام هیاتهای تجاری از استان مرکزی به عنوان یکی از کانونهای مهم صنعت و کشاورزی ایران به اندونزی صورت بگیرد و به صورت جدی تقویت روابط دوجانبه اقتصادی پیگیری شود.

 مقیمی اضافه کرد: امیدواریم بتوانیم در این زمینه به دستاوردهای  خوبی برسیم  و تجارب فنی ، محصولات تولیدی، تقویت صنعت گردشگری بین استان مرکزی و اندونزی ارزیابی و توسعه یابد.

استاندار مرکزی با اشاره به تحریم های صورت گرفته علیه ایران، بیان کرد: مردم کشور ما در مقابل تحریم های غیر منطقی مقاومت کردند و ما بر این مشکلات و تحریم ها فائق خواهیم شد ضمن اینکه در این شرایط نیز امرصادرات و واردات در کشور ما رونق خود را دارد.

مقیمی ابراز کرد: مردم ما کشور اندونزی را خوب می شناسند و زمانی که سونامی در این کشور اتفاق افتاد بسیار متاثر شدند و  تمام اقشار جامعه کمک به مردم این کشور را یک وظیفه انسانی می دانستند.

وی همچنین درخصوص ظرفیتهای استان مرکزی و موقعیت جغرافیایی این استان سخنانی را بیان نمود.

دیان ویرنجوریت نیز در این  نشست ، اظهار کرد: کشور اندونزی بسیاری از نیازهای اقتصادی خود را در مراوده با کشورهای غربی تامین می کند و متاسفانه شرایط تحمیلی و پیش شرطها در بسیاری از موارد حس تلخی را ایجاد می کند و علت بحران اقتصادیسال 98 در این کشور نیز راهبری مسایلی بود که غربی ها عامل آن بودند.       

وی بیان کرد: سیاست دولتمردان اندونزی بر جایگزینی شرکای اقتصادی مطمئن و بدون پیش شرط است و ایران با ظرفیت های موثر اقتصادی و کیفیت و پیشرفت در بخش های مختلف می تواند فعالیت خوبی در این حوزه داشته باشد.
سفیر کشور اندونزی در ایران بیان کرد: انتظار اندونزی از شرکای اقتصادی جایگزین عمل به موقع به تعهد ها، جدی گرفتن کار و کیفیت در خدمات است و استان مرکزی با توجه به اینکه یکی از کانون های مهم صنعت و کشاورزی ایران محسوب می شود می تواند با رعایت این خواسته ها جایگاه مناسبی را در توسعه روابط با اندونزی داشته باشد.
دیان ویرنجوریت  ادامه داد: ملاک تقویت مناسبات ایران و اندونزی بر تجمیع نقاط اشتراک و پرهیز از اختلاف ها است هرچند رسانه های جهت دار دنیا با تکیه بر اختلاف های مذهبی و فرهنگی همواره به دنبال فاصله سازی هستند.
وی اضافه کرد: یکی از نیازهای پایه کشور اندونزی در زمینه محصولات پتروشیمی، طیف محصولات پلاستیک و توسعه ظرفیت های نیروگاهی و انرژی است که در سفر دو روزه ام به استان مرکزی مشخص شد که این استان در این حوزه ها قوی است.     
سفیر اندونزی در ایران یادآور شد: کشور اندونزی در زمینه محصول چای و قهوه ، انواع محصولات کاغذی ، قطعات خودرو ، محصولات کشاورزی و منابع طبیعی و گردشگری بسیار غنی و فعال است و در صورت اعلام نیاز، تجار استان مرکزی می توانند از این قابلیت ها بهره ببرند.
وی خواستار همکاری بیشتر سازمان حمل و نقل هوایی ایران برای برقراری پروازهای مستمر بین ایران، جده و جاکارتا در توسعه صنعت گردشگری و تقویت روابط دوجانبه اقتصادی دو کشور شد.
گفتنی است دیان ویرنجوریت سفیر کشور اندونزی و هیات همراه از روز گذشته به استان مرکزی سفر کرده اند  و از صنایع این استان و بیت تاریخی امام خمینی(ره) نیز بازدید نمودند.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها