Portal_background_image

استاندار مرکزی: باید با ارائه طرح های جامع مرمتی برای احیای بازارهای تاریخی استان اقدام شود

مقیمی صبح امروز در بازدید از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ضمن بررسی مسائل و مشکلات این حوزه، گفت: باید با برگزاری جلسات و ارائه طرح های جامع مرمتی برای احیای بازار تاریخی شهرهای اراک، ساوه، خمین و نراق اقدام شود.

مقیمی استاندار مرکزی با اشاره به اینکه با برگزاری جلسات و ارائه طرح های جامع مرمتی برای احیای بازار تاریخی شهرهای اراک، ساوه، خمین و نراق اقدام شود، اظهار کرد: استانداری نیز اعتبارات مورد نیاز برای اجرای این طرح را در اختیار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قرار خواهد داد.

وی تأکید کرد: جلسه رسیدگی به اجرای این موضوع باید هر دو هفته یک‌ بار برگزار و گزارش عملکرد و نحوه اجرای آن ارائه شود.

وی با بیان اینکه بازار شهر اراک را می‌توان یکی از منحصر به‌ فردترین بناهای تاریخی در کشور دانست، بیان کرد: مجموعه بازار اراک سرمایه‌ای تاریخی است که باید در حفظ و نگهداری آن اهتمام ویژه‌ای از سوی مسئولان دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط صورت بگیرد.

مقیمی تصریح کرد: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هم باید اماکن تاریخی و بقاع متبرکه‌ای را که در اختیار دارد شناسایی کرده و برنامه‌هایی را جهت احیا و بازسازی آنها اجرا کند.

وی اظهار داشت: طرح‌های گردشگری موجود در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز در اولین کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا مشکلات موجود در این حوزه رفع شود.

استاندار مرکزی اظهار داشت: ظرف مدت یک ماه آینده وضعیت واگذاری زمین برای احداث موزه فرش استان مشخص و عملیات اجرایی آن آغاز شود.

مقیمی با اشاره به نبود اماکن تفریحی و نبود علاقه برای سفر گردشگران به شهر اراک، گفت: حضور گردشگران عمق توسعه‌ یافتگی هر استان محسوب می‌شود که متأسفانه در استان مرکزی این موضوع با مشکلات بسیاری مواجه است و در وضعیت نامطلوب قرار دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر دولت مایل به سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری نمی‌باشد و برای توسعه این بخش باید از ظرفیت های بخش خصوصی استفاده کرد.

استاندار مرکزی افزود: گردشگران به محیطی امن و آرام برای استراحت و دوری از مشغله‌های کاری نیازمند هستند که موفق نشدن در جذب سرمایه‌گذار گردشگران را از منطقه فراری خواهد داد.

مقیمی افزود: امروزه شرایطی که بر استان مرکزی حاکم شده وضعیت گردشگری را با مشکل مواجه کرده، این در حالی است که استان از مواهب طبیعی، تاریخی و مذهبی بسیاری برخوردار است.

وی اظهار داشت: سرمایه‌گذاران در دریافت تسهیلات و امکانات مورد نیاز برای راه‌اندازی فعالیت‌های فرهنگی و تفریحی با مشکلات متعددی روبرو هستند که باید برای رفع آنها و فراهم کردن شرایطی مناسب برای سرمایه‌گذاری، اهتمام ویژه‌ای صورت بگیرد.

استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون تعداد کمی از واحدها و مجتمع‌های فرهنگی و تفریحی که در استان تأسیس شده اند مشغول به فعالیت هستند چرا که عدم بازگشت سرمایه اولیه، سرمایه‌گذار را از ادامه فعالیت منصرف می‌کند.

مقیمی با تأکید بر لزوم توسعه صنایع‌دستی و ایجاد بازارچه‌های صنایع‌ دستی افزود: متأسفانه با وجود اینکه اعتبارات مورد نیاز به این امر اختصاص داده شده هنوز عملیات ساخت و اجرای بازارچه‌های تولید و عرضه صنایع‌دستی در شهرستان‌ها آغاز نشده است.

وی بیان کرد: راه‌اندازی این بازارچه‌ها در کنار آموزش و ارائه تسهیلات زمینه‌های ایجاد انگیزه برای تولید و عرضه و فروش محصولات را در صنعتگران افزایش خواهد داد.

استاندار مرکزی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: سه سازمان فرهنگی و هنری برای اجرای ماموریت ها و تعدیل وقت و هزینه با هم ادغام شده اند و وظایفی بر عهده آنها گذاشته شده که  شناسایی و نگهداری از میراث تاریخی، حفظ هنر بومی و حمایت از هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی از جمله این وظایف است.

وی بیان کرد: گردشگری در دنیا همسنگ و همرنگ دیگر صنایع مطرح شده و در دیگر کشورها از صنایع دیگر پیشی گرفته و حتی درآمد بخش گردشگری همتراز دیگر صنایع گردیده است درصورتیکه این کشورها نسبت به ما امکانات کمتری دارند اما با برنامه ریزی درست راندمان و بهره وری را افزایش داده ند.

مقیمی با بیان اینکه در این کشورها بخشی از درآمد تولید ناخالص از محل گردشگری تأمین می شود، افزود: ما برای ایجاد یک شغل در صنعت 300 تا 500 میلیون تومان هزینه می کنیم در حالیکه می توانیم در حوزه گردشگری با حجم کمتری که قابل مقایسه نیست یک شغل پایدار را ایجاد کنیم.

استاندار مرکزی ادامه داد: در بخش صنایع دستی نیز خصوصاً در حوزه های فرهنگی، آموزشی و تولیدات می توان با سرمایه گذاری اندک ایجاد اشتغال نمود.

وی عنوان کرد: صنایع دستی و انتقال فرهنگ بخصوص مشاغلی که در این حوزه ایجاد می شوند برای ما حائز اهمیت است لذا ما باید به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با دقت ببشتری توجه کنیم.

مقیمی با اشاره به نقش تعیین کننده کارکنان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حفظ آثار تاریخی، تصریح کرد: امروز خدماتی که این کارکنان این اداره کل ارائه می دهند و چه در گذشته از سوی علاقمندان دنبال می شده در حال حاضر از سوی دولت بعنوان یک وظیفه پیگیری می شود و ما نیز باید با علاقمندی بیشتر و با همکاری سازمان های مرتبط مشکلات این حوزه را برطرف کنیم و هزینه ها را کاهش دهیم.

استاندار مرکزی با بیان اینکه گردشگری و صنایع دستی باید با اقتصاد گره بخورد و ارتباط برقرار کند، عنوان کرد: اگر این موضوع به خوبی انجام شود هم میراث و آثار فرهنگی ما حفظ می شود و هم مردم به این حوزه علاقمند می شوند.

وی سطح آموزش و عدم استفاده صحیح از امکانات و تجهیزات را از مشکلات این حوزه برشمرد و گفت: این حوزه نیازمند  نیروی متخصص است که باید آموزش ببینند و همچنین نداشتن موزه تخصصی فرش در استان و دیگر موزه ها باعث شده تا نتوانیم آثار باستانی را نگهداری و در معرض دید مردم قرار دهیم که در این راستا احداث موزه فرش در دست اقدام است.

مقیمی با اشاره به اینکه هنرمندان با بضاعت مالی کم، توان تجاری سازی هنر خود را ندارند، بیان کرد: در بحث اشتغال خانگی بانک ها تسهیلات را برای سرمایه گذاری در اختیار متقاضیان قرار دهند.

وی با اشاره به اینکه از سازمان های مردم نهاد در این حوزه حمایت می کنیم، خاطر نشان کرد: باید در حفظ و نگهداری هر میراثی که در استان داریم، بکوشیم و اجازه ندهیم یک خشت از آن جابجا شود و همانگونه که اجداد ما این میراث را برای ما نگه داشته اند، ما نیز آن را برای آیندگان حفط کنیم.

گفتنی است در این جلسه مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز به بیان مسائل و مشکلات این حوزه پرداخت.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه















  مطالب اختصاصی




  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها