Portal_background_image

استاندار مرکزی: بازار تاریخی اراک مهمترین سرمایه تاریخی و فرهنگی این شهر است

مقیمی عصر امروز در جلسه کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان که با حضور سلطانی فر در محل استانداری برگزار شد، گفت: بازار تاریخی اراک مهمترین سرمایه تاریخی و فرهنگی این شهر است.

محمدحسین مقیمی استاندار مرکزی با بیان اینکه بازار تاریخی اراک مهمترین سرمایه تاریخی و فرهنگی این شهر است، اظهار کرد: بازار اراک از ابتدای تشکیل این شهر پاب ه پای آن رشد کرده و به عنوان یک مجموعه زنده، همیشه فعال بوده است.

وی با اشاره به اینکه بازار اراک ثروت ملی استان است، تأکید کرد: حفظ و حراست از بازار اراک به عنوان تنها مرکز خرید تاریخی این شهر باید با مشارکت مردم، دستگاه های اجرایی، NGOها و... صورت بگیرد.

استاندار مرکزی ابراز کرد: امید است  تصمیماتی که در این جلسه برای حفظ، مرمت، احیا و نگهداری بازار اراک  گرفته می شود، راهگشا باشد و آینده بازار اراک را تضمین نماید.

مقیمی گفت: استان مرکزی در صنایع دستی و فرش از استان های پیشرو در کشور است و میراث تاریخی ارزشمندی دارد و کاوش هایی که در شهرستان های خمین، ساوه و دیگر شهرستان های استان در حال انجام است می تواند به شناسایی تاریخ و تمدن کشور و استان کمک کند.

استاندار مرکزی ادامه داد: غار چال نخجیر دلیجان یکی از جاذبه‌های مهم این استان به شمار می‌رود که با توسعه غار و ایجاد امکانات رفاهی و تفریحی می‌توان شاهد توسعه گردشگری و جذب گردشگر بود.

وی با اشاره به اینکه طرح جامع گردشگری دره گردو در دست تهیه می باشد، گفت: باید تلاش شود تا منطقه گردو را به عنوان بزرگترین مجتمع رفاهی، تفریحی و سیاحتی استان تبدیل نمائیم.

استاندار مرکزی خاطر نشان کرد: در سفر یک روزه معاون رییس جمهور تنها آثار گردشگری شهرستان های دلیجان و اراک بازدید شد درحالیکه شهرهای ساوه، زرندیه ، تفرش، شازند، خمین ، آشتیان و فراهان، هر یک گنجی از سرمایه های تاریخی و فرهنگی و طبیعی است که باید به آن توجه ویژه داشت.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور نیز گفت: شواهد و مستندات بیانگر آن است که در شش ماه اول امسال، کشور از حیث تورهای گردشگران خارجی در مقایسه با مدت مشابه پارسال با 200 درصد رشد همراه است.

وی توضیح داد: آمار کل گردشگران داخلی و خارجی در تمامی بخش ها نیز در نیمه سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال 35 درصد رشد داشته و اغلب هتل های چهار و پنج ستاره کلان شهرهای تهران، اصفهان و شیراز با استقبال رزرو اتاق ها برای ماه های آینده مواجه اند و برخی نیز متقاضی توسعه مجموعه خدماتی خود هستند.

معاون رییس جمهور با بیان اینکه سهم ایران از جذب گردشگران تنها حدود نیم درصد است، گفت: درحالیکه دنیا سالانه از بیش از یک میلیارد و 187 میلیون گردشگر خارجی یک هزار و 250 میلیارد دلار درآمد داشته است سهم ایران با وجود ظرفیت های قوی جاذبه های طبیعی، تاریخی، معنوی، فرهنگی و گردشگری سلامت تنها حدود نیم درصد است.               

سلطانی فر افزود: کشور ایران از نظر بهره مندی از جاذبه های متنوع در رتبه دهم جهان است و از نظر جاذبه های فرهنگی و تاریخی بالقوه در بین سه کشور اول دنیا تقسیم بندی می شود.    

وی اظهار کرد: در 80 سال اخیر با تمامی توان باستان شناسی، تنها بخش کوچکی از سرمایه های بالقوه تاریخی و فرهنگی کشور از دل خاک بیرون آمده و بیش از 96 درصد بضاعت کشور در این بخش هنوز دست نخورده است.

معاون رییس جمهور بیان کرد: تاکنون 31 هزار و یکصد اثر و ابنیه تاریخی، فرهنگی و معنوی در کشور ثبت ملی شده و ایران با بیش از یک میلیون بنا، سایت و محوطه تاریخی برازنده لقب «کشور موزه» است.

سلطانی فر ادامه داد: یکی از برنامه های مهم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور تدوین و اجرای برنامه های کاوشگری، احیا، مرمت و بازسازی بناهای تاریخی و فرهنگی به عنوان هویت کشور ایران است و در این راستا تلفیق آثار ارزشمند با کاربری های روز به عنوان سیاستی مهم دنبال می شود.

وی عنوان کرد: آثار و بناهای تاریخی و فرهنگی و طبیعی تنها متعلق به پژوهشگران و صاحبان علم و فرهنگ نیست بلکه مجموعه های تاریخی و فرهنگی باید با هدف صنعت گردشگری و ایجاد اشتغال و درآمد با کمک مستقیم بخش خصوصی شکوفا شود.     

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها