Portal_background_image

استاندار مرکزی: امیركبیر پایه گذار اندیشه ترقی در ایران به شمار می‌رود

مقیمی در آیین بزرگداشت میرزا تقی خان امیرکبیر که با حضور حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید محمد حسن ابوترابی فرد نایب رییس مجلس شورای اسلامی در شهرستان فراهان برگزار شد، گفت: امیركبیر پایه ­گذار اندیشه­ ترقی در ایران به­ شمار می‌رود.

مقیمی استاندار مرکزی با بیان اینکه امیركبیر پایه ­گذار اندیشه­ ترقی در ایران به­ شمار می‌رود، اظهار کرد: وی در مدت سه­ سال و یك ماه و 27 روز زمامداری خود یك سیاست مستقل و ملی را در پیش گرفت.

وی افزود: او وارث وضعی كاملاً نامساعد و مملو از مشكلات و موانع برای خدمت و كار بود و موقعی بر مصدر امور قرار گرفت كه همه چیز و همه جای مملكت را فساد فرا گرفته بود.

مقیمی بیان کرد: ارتش به­ صورت سازمانی در جهت سركوبی و ناراحت كردن مردم درآمده بود و نیروی دریایی كه در آن تاریخ برای كشورهای مجاور دریاها نقش حیاتي را داشت، اصلا در ایران وجود نداشت.

وی ادامه داد: صنعت به ­صورت موجود در كشورهای پیشرفته­ آن روز دنیا ابداً در ایران به­ چشم نمی‌خورد و صنایع دستی مختصری هم كه بود در مقابل هجوم و حمله­ ی سیل مصنوعات كشورهای مترقی، رو به ورشكستگی می‌رفت.

استاندار مرکزی تصریح کرد: كشاورزی و دامداری به همان وضع قرون وسطی باقی­مانده بود؛ اگر کسی هم به فكر بهره ­برداری از معادن و ذخائر و ثروت‌های خدادادی کشور می‌افتاد با توجه به وضع زمامداران و كارشكنی‌های یغماگران خارجی منصرف می­شد­­.

مقیمی ادامه داد: علم و ادب و هنر مخصوصاً علومی كه به ­تازگی در غرب رواج پیدا كرده بود، كفر و الحاد به­ شمار می‌رفت و با این­كه تا آن روز در اروپا قدم‌های بلندی به طرف تكامل و ترقی برداشته شده و در اثر ارتباط و آمد و شد، آن پیشرفت‌ها از نظر سردمداران ایران پوشیده نبود، در ایران اقدامی درخور توجه برای استفاده از تجربه غرب به­ چشم نمی‌خورد.

 استاندار  مرکزی با اشاره به اصلاحات و اقدامات امیركبیر، گفت: از اقدامات وی درحوزه امنیت داخلی سركوب شورش سالار در خراسان را می توان برشمرد که سالار فرزند آصف ­الدوله در زمان محمدشاه شورش كرد و سركوب گردید.

مقیمی با اشاره به دیگر اقدامات امیر کبیر در این حوزه، عنوان کرد: به علت نزدیكی دو ایالت بلوچستان و سیستان به هندوستان و افغانستان، انگلیس كوشش داشت خوانین محلی و سرکردگان این ایالات را دست نشانده خود سازد؛ امیركبیر از دو طریق پیروز شد؛ یکی تقویت حكومت و دیگری حمایت از خوانین محلی و رؤسای ایالات بلوچستان و سیستان و سپردن پاره‌ای از مأموریت‌ها و خدمات دولتی به آنها.

استاندار مرکزی درخصوص اقدامات امیر کبیر در حوزه سیاسی و اجتماعی، ابراز کرد: سیاست مالی امیركبیر بر دو پایه­ ی اصلی قرار داشت؛ یكی كاستن خرج دولت و قطع مستمری‌های فوق‌العاده سنگین شاهزادگان، علما، سادات و متنفذین و تعیین مقرری ماهانه برای شاه نیز در حدود هزارتومان بود.

وی افزود: یكی دیگر از سیاست‌های او عایدات بود که امیركبیر مالیات عقب ­افتاده حكام ولایات و خوانین محلی را وصول كرد و زمین‌های مزروع را از نو مورد ارزشیابی قرار داد.

مقیمی ادامه داد: امیركبیر برای اصلاح وضع نظامی ایران، وزارت جنگ را شخصا برعهده گرفت و یك مدرسه­ نظامی در تهران تأسیس و معلمان و مربیان نظامی از كشورهای بی‌طرف برای تعلیم افسران استخدام كرد.

وی افزود: متحد الشکل کردن لباس نظامیان، اقدام به تأسیس كارخانه­ اسلحه­ سازی در استان های اصفهان، شیراز و تهران، شروع احداث بنای عمارت توپخانه در سال1267ق، ساخت ساختمان سربازخانه‌ها در خارج از شهرها و بنای قراولخانه‌ها در داخل شهرها و سر راه ­ها،ساختن قلاع نظامی در محل‌های سوق ­الجیشی و ایجاد پادگان‌های دائمی، تشكیل نیروی دریایی در خلیج فارس و خریداری كشتی از دولت انگلیس از دیگر اصلاحات  امیر کبیر بود.

 استاندار مرکزی، گفت: اصلاحات امیركبیر در نظام دادگستری ایران در چند جهت بود: اصلاح محضر شرع، بنای دیوان­خانه عدالت، رسیدگی به دادخواهی مردم علیه دولت، آئین جدید دادخواهی اقلیت‌های مذهبی و برانداختن رسم شكنجه متهم و مجرم بود.

مقیمی با بیان اینکه امیركبیر به مبارزه با نادرستی و رشوه ­خواری پرداخت، ادامه داد: امیر کبیر در امور شهر و خدمات شهری نیز آبله­ كوبی را در سر تا سر ایران مرسوم ساخت، تأسیس مریض­خانه با توانایی درمان 400 بیمار و مجهز به داروخانه، ارسال پزشك به ولایات، دادن تصدیق طبابت به پزشكان، جمع آوری گدایان، رفع كم آبی تهران از طریق جاری كردن رودخانه كرج به شهر، تأسیس چاپارخانه برای نامه‌های پستی، ایجاد تذكره­ی چاپی برای مسافرت ایرانیان، قانون بلیط دروازه برای مسافرت از تهران برای حفظ امنیت، ساختن بنای تیمچه(سرای اتابكیه) ، بازار امیر، میدان توپخانه، عمارت توپخانه و سبزه­میدان در تهران و آثار دیگر در اصفهان از دیگر اقدامات بود.

 استاندار مرکزی با اشاره به اینکه در دولت امیر دستگاه خفیه ­نویسی و خبررسانی نسبتاً وسیع و منظم بود، گفت: دستگاه خبررسانان امیر در سه جهت اصلی كار می‌كرده است: 1- خبرگیری از وضع ولایات و كردار مأموران دیوانی و لشكری خاصه در امر منع رشوه ­گیری و سیورسات و جلوگیری از تعدی مالیاتی و دستبرد به حقوق طبقه روستائی، 2- گزارش وقایع شهری خاصه از لحاظ نظم و امنیت عمومی، 3- مراقبت در فعالیت سفارتخانه‌های خارجی در تهران.

استاندار مرکزی با بیان اینکه امیر کبیر در حوزه دانش و فرهنگ جدید نیز اقدامات گسترده ای داشت، اظهار کرد: در سال 1266ق مقدمات افتتاح مدرسه‌ای كه در آن جوانان ایرانی بتوانند با علوم جدید و صنایع اروپایی آشنایی پیدا كنند فراهم ساخت تا در آنجا مانند مدارس پلی­تكنیك آن زمان تمام علوم و صنایع و فنون نظامی تدریس شود؛ به­ همین مناسبت اسم مدرسه را دارالفنون گذاشت، در سال اول تأسیس مدرسه مطابق شرح وقایع­ التفاقیه 105نفر شاگرد داشته و در هفت رشته؛ 26 نفر توپخانه، 20 نفر طب، 20 نفر پیاده نظام، 5 نفر سواره نظام، 12 نفر مهندسی، 7 نفر داروسازی و 5 نفر معدن­شناسی، مشغول تحصیل بودند.

مقیمی دایر نمودن روزنامه­ وقایع­ التفاقیه را از دیگر اقدامات امیر کبیر نام برد و گفت: امیركبیر برای بیداری افكار و اطلاع مردم از جریان امور مملكتی روزنامه وقایع­ التفاقیه را تأسیس کرد که  اولین شماره آن در روز جمعه 5 ربیع­ الثانی1267ق در تهران به اسم روزنامچه­ اخبار دارالخلافه تهران منتشر شد ولی شماره­ دوم بنام روزنامه­ وقایع­ التفاقیه انتشار یافت و بعدها تحت عناوین روزنامه دولت علیّه ایران، روزنامه ایران، روزنامه­ رسمی دولت ایران، طبع و توزیع گردید.

وی درخصوص اقدامات امیر کبیر در حوزه سیاست های اقتصادی، گفت: امیر برای فنون غربی ارزش بسزایی قائل بود و به تأثیر اقتصادی آن پی ‌برده بود و یكی از موارد مهم برنامه او در ترقی ایران، ایجاد صنایع جدید بود، نقشه­ امیر در بنای صنعت ملی شامل استخراج معادن، ایجاد كارخانه‌های مختلف، استخدام استادان فنی از انگلیس یا پروس، فرستادن صنعت­كاران به روسیه، خرید كارخانه از فرنگ و حمایت از محصولات داخلی بود، به همین خاطر او فرمان آزادی استخراج معادن برای اتباع ایرانی را صادر كرد و برای مدرسه دارالفنون استادان معدن­ شناس از اتریش استخدام كرد او برای ترقی صنعت از پشتیبانی و كمك به اهل فن هیچ دریغ نمی‌كرد.

استاندار مرکزی بیان کرد: ایمنی اجتماعی و حفظ حقوق كشاورزان دو عامل اصلی ترقی كشاورزی بود که با برانداختن آئین كهنه سیورسات و حمایت از روستائیان، میزان تولید مواد كشاورزی افزایش یافت و كشت محصولات تازه‌ای نیز آغاز گردید، بنای سد ناصری بر رودخانه­ ی كرخه، ایجاد پل شوشتر، رواج كشت نیشكر، بنای سد تازه­ ی گرگان و زراعت پنبه آمریكایی از دیگر كارهای امیركبیر است. 

وی ادامه داد: محور سیاست امیر را حمایت اقتصاد ملی می‌ساخت، جوهر اندیشه ­اقتصادی او این بود كه صنعت داخلی ترقی پذیرد و صادرات افزایش یابد و بازار كالای فرنگی محدود شود، اساس اقتصاد بازرگانی خارجی ما بر آزادی تجارت قرار گرفته بود اما این وضع زاده ­شده­ طبیعی اقتصاد ایران نبود بلكه شكست سیاسی نظام سرمایه­ داری انگلیس و روس آن­را بر ما تحمیل كرده بود.

استاندار مرکزی افزود: ارقام اصلی تجارت ما را واردات و صادرات به سه كشور انگلیس، روسیه و عثمانی تشكیل می‌داد اما از نظر كیفیت و كمیت، تعادل و هماهنگی وجود نداشت كه امیر جلوی این وادرات بی‌رویه را گرفت.

مقیمی گفت: امیر به اصول و عقاید مذهبی علاقمند و مقید بود و ظواهر مذهب تشیع را كه مذهب رسمی مملكت بود رعایت می‌كرد، احترام علمای دین را محفوظ می‌داشت ولی از هرگونه تعصب مذهبی عاری بود؛ اميركبير كه خود فردي مذهبي بود در ارتقاء شأن و منزلت علما و روحانيون كوشيد؛ به ويژه نقش برجسته اميركبير در سركوب شورش باب و از ميان برداشتن فتنه بابيه كه با محاكمه و اعدام سيد علي محمد باب به پايان رسيد؛ روابط اميركبير و علماي ديني را بيش از پيش تحكيم بخشيد.

مقیمی اظهار کرد: یکی دیگر از كارهای امیر شكستن بست بود؛ در آن زمان در ایران معمول بود عناصر شرور و آشوب ­طلب و جانی برای فرار از مجازات به سفارت­خانه‌های خارجی یا به خانه مجتهدین یا حضرت عبدالعظیم و قم پناهنده می‌شدند؛ امیركبیر با صدور فرمانی در 1266ق اساس بست­ نشینی را از بین برد و به عمال دولت دستور داد هر مجرمی را در هر كجا كه باشد دستگیر كرده و به مجازات برسانند. 

استاندار مرکزی در پایان خاطر نشان کرد: اميدوارم كه همگي ما درس هاي بي منت تاريخ را سرلوحه كار خويش قرارداده و آن را چراغ راه آينده نمائيم.

حجت الاسلام والمسلمین سید'محمدحسن ابوترابی فرد' نیز اظهار کرد: امیرکبیر با درخشش پرفروغ خود در آسمان ایران و قرار گرفتن در مدیریت های کلان کشور و پذیرش صدراعظمی در دوران نشاط جوانی، با خلق آثار ماندگار و نقش مدیریتی مبتنی بر دانش، عزم، اراده و اخلاق بر تارک تاریخ ایران درخشید.

وی بیان کرد: غروب زودهنگام ایشان در سن 48 سالگی مایه تأسف و تأثر بوده است اما با وجود اینکه 168 سال از شهادت او می گذرد هر بار نام و خدماتش در ذهن تداعی و اشک های آزادی خواهان سرازیر می شود.

نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: همیشه در همه ادوار تاریخ شخصیت هایی هستند که می توانند تحول آفرین باشند و راه عزت و سعادت ملت خویش را هموار کنند.

حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد، افزود: همانطوری که خداوند در قرآن کریم از حضرت ابراهیم(ع) به عنوان یک ملت یاد می کند؛ امیرکیبر نیز نمونه بارزی از این کلام پروردگار است.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها