Portal_background_image

استاندار مرکزی: افراط و تفریط آفت اقتصاد پویا است

استاندار مرکزی عصر امروز در جلسه شورای اداری استان که با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در محل استانداری برگزار شد، گفت: افراط و تفریط آفت اقتصاد پویا است.

محمدحسین مقیمی افزود:پرهیز از افراط و تفریط و حمایت واقعی از تولیدکنندگان و کارآفرینان، نیاز امروز عرصه تولید کشور است.
وی بیان کرد:نمونه بارز افراط و تفریطهای اقتصادی سالهای گذشته اعطای تسهیلات بانکی کلان بدون مطالعه و تضمین بازگشت به برخی افراد بوده که امروز معضل معوقات بزرگ بانکی را ایجاد کرده و در عوض سیاست دیگر بانکها برای پرداخت تسهیلات با تعهدات سنگین برای مردم و کارآفرینان است.
مقیمی اظهار کرد: سیاست های ناپخته اقتصادی، بسیاری از کارآفرینان کشور را در صف محاکم قضایی قرار داده و کسانی که به راحتی در سایه مدیریت مدبرانه می توانستند به تولید ثروت، رونق اشتغال و تقویت اقتصاد درونزا پیوند بخورند امروز در شرایطی گرفتار آمده اند که حقشان نیست.
وی بیان کرد: با پشتیبانی و حمایت از کارآفرینان و صنعتگران استان، امروز 75 درصد از ظرفیت دو هزار و 900 واحد تولیدی و صنعتی این خطه در یک تا سه شفیت فعال است ولی کارهای زیادی برای رسیدن به تولید بهینه باید انجام دهیم که در این راه نیاز به مساعدت برای تصمیم گیری منطبق با کار و تولید داریم.
استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: اجرایی شدن سیاستهای اقتصاد مقاومتی به عنوان یک اصل است که آن را قبول داریم و یک نیاز است که آن را دنبال می کنیم و راه حل اجرایی شدن آن توجه به تولید داخلی است.
استاندار مرکزی سرمایه در گردش را مهمترین ابزار برای تولید داخلی عنوان کرد و افزود:سیستم بانکی به دلایل مختلف پاسخ گوی نیاز کشور از نظر منابع مالی نیست و برای مرتفع كردن نیازهای بخش تولید به افزایش سرمایه نیاز داريم.
وی کم آبی را مساله نخست استان مرکزی دانست و گفت: این استان با اقلیم نیمه خشک در ده سال گذشته با بارشهای اندک دچار مشکلات جدی در تامین منابع آبی سفره های زیرزمینی شده و نیاز به چاره اندیشی و حمایت جدی در حل این مشکل است.
مقیمی افزود: 92 درصد مصارف آب استان در حوزه کشاورزی است و روشهای آبیاری سنتی با هدررفت بالای آب در آینده کوتاه، بحران آب را برای استان دامن می زند که برای حل این مشکل توسعه آبیاری نوین و تحت فشار در استان ضروری می باشد.
وی اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی باید برای مناطق مشکل دار مرکزی ایران در حوزه تامین اعتبار انجام آبیاری نوین کاری ویژه انجام دهد چرا که با شرایط تخصیص اعتبار فعلی تکمیل شبکه آبیاری تحت فشار استان 25 سال به طول می انجامد.
وی ادامه داد: رفع آلودگی هوای کلانشهر اراک یکی از مطالبات به حق مردم این شهر است که متاسفانه منابع تخصیصی از محل طرح جامع کاهش آلودگی هوای این شهر به طور کامل محقق نمی شود و پروژه های آن روند کندی دارد.
استاندار مرکزی توضیح داد: مدیریت آلایندگی هوای اراک در بخش صنعت پیشرفت مناسبی داشته است و در سالهای آینده این مسئله ساماندهی می شود.
مقیمی اضافه کرد: چالش اساسی در مهار آلایندگی هوا در حوزه ساماندهی حمل و نقل شهری، نوسازی ناوگان تردد عمومی و منابع خانگی است که این اهداف نیاز به حمایت مالی مجلس و دولت در سطح کلان دارد.
استاندار مرکزی خواستار ایجاد قطار سریع‌السیر اراک - تهران شد و اضافه کرد‌: هم‌اکنون طرح قطار سریع‌السیر اصفهان - قم - تهران در دست اجرا‌ست که می‌توان اراک را نیز به این طرح افزود.
استاندار مرکزی گفت: مدیریت جهادی با محوریت اقتصاد و فرهنگ امسال در چارچوب برنامه های استان قرار گرفته و اصول کار بر انضباط مالی، برنامه های هدفمند و مشارکت مردم در پیشبرد امور قرار دارد.
گفتنی است در ابتدای این جلسه هر یک از نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی به بیان نظرات و مشکلات پرداختند.
 

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها