Portal_background_image

استاندار مرکزی: اعتدال گرایی راهكار مقابله با افراطی گری و ولنگاری است

زمانی قمی استاندار مرکزی صبح امروز در دومین همایش ملی زنان، اعتدال و توسعه که در سالن پیامبر اعظم (ص) استانداری برگزار شد،گفت: زنان جامعه ایرانی با حرکت در مسیر اعتدال و در سایه منطق می توانند نقش مهمی در مقابله با  افراطی گری و ولنگاری ایفا کنند.

زمانی قمی استاندار مرکزی با بیان اینکه  حرکت در مسیر  اعتدال،خردگرائی و تعقل از مولفه های مهم در مقابله با جریان های تندرو و افراطی و ولنگارمآب است، اظهار کرد: زنان  جامعه ایرانی باید با  برگزیدن حرکت در مسیر اعتدال و در سایه منطق در جهت بازدارندگی جریان های افراطی و تندرو که بر پایه هیچ منطقی نیستند تلاش کنند .

وی با اشاره به اینکه حرکت در مسیر اعتدال به کمرنگ شدن افراطی گری در جامعه کمک می کند، بیان کرد:  گفتمان اعتدال برگرفته از آموزه های دینی و ارزش های ناب انسانی است و می کوشد در سایه فاصله گیری از تندروی های بی منطق ،خودخواهی و ضایع کردن حقوق دیگران، بهترین راه را برای تصمیم سازی و تصمیم گیری ارائه دهد.

استاندار مرکزی با بیان اینکه  فلسفه اعتدال بر محوریت رسمیت دادن به حقوق افراد جامعه است و زنان به عنوان نیمی از جمعیت مولد کشور هستند، ابراز کرد: در کشور ما تحقق حقوق زنان در همه زمینه ها مورد توجه قرار می گیرد و مسیرهای آن نیز شناخته شده است،  اگر در جامعه با افراطی گری و ولنگاری مقابله نشود در حق زنان جفا شده است.

زمانی قمی تصریح کرد: افراطی گری با دموکراسی  و رعایت حقوق دیگران منافات دارد و نمی تواند حقوق افراد و برخی از فعالیتهایی که در عرصه سیاسی، اجتماعی و ساحتهای دیگر انجام می شود را به رسمیت بشناسد.

استاندار مرکزی عنوان کرد: انتخاب گفتمان اعتدال و حرکت در این مسیر باید در برگزاری انتخابات و همه زمینه ها مورد توجه قرار گیرد  چرا که  انتخاب این مسیر راه را بر تندروی و ولنگاری در جامعه می بندد و گفتمان خرد و اعتدال را برومند می کند.

زمانی قمی بیان گرد: رفتارهای افراطی از صدر اسلام وجود داشته و شهادت امام علی (ع) و واقعه خونین کربلا مصداقی از پیروی کور جامعه از افراطی گری است که خسارات آن جبران ناپذیر است.

وی عنوان کرد: تندروی و افراط تا به امروز نیز جریان داشته و رشد و بروز جریان هایی چون طالبان، سلفی ها و داعش نمونه هایی از آن است.

استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: امید است با شناسایی و احصای روش‌های منطقی و خردگرایی سدی در مقابل ورود افراطی‌گری باشیم و از ترویج روش‌های غیرمعقول و ولنگاری در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی و ... جلوگیری کنیم.

مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری نیز اظهار کرد: این همایش ملی با هدف کاوش در آموزه ها، رویکردها و مفاهیم اعتدال به منظور پاسخگویی مناسب و مدبرانه به مطالبات زنان و خانواده در فرایندهای مختلف توسعه و افزایش توازن و پایداری توسعه در جامعه برگزار شده است.

زهرا فرجی افزود: این همایش 13 محور دارد که مبانی نظری زنان و اعتدال درادبیات توسعه، مطالبات زنان و حقوق شهروندی در اندیشه اعتدالی، زنان اعتدال و رفاه و اشتغال، سیاست ورزی و مشارکت در عرصه مدیریتی برای زنان اعتدال، رویکرد اعتدالی در زندگی روزمره و مسئولیت های اجتماعی و زنان، اعتدال و سلامت از جمله محورهای آن است.

وی عنوان کرد: زنان، اعتدال و نقش های فرهنگی، علمی و آموزشی، زنان اعتدالی و اوقات فراقت و کیفیت زیست، بررسی تطبیقی منطقه ای و بین المللی زنان و اعتدال و توسعه، آینده پژوهی و مطالعه روندها در حوزه اعتدال و توسعه پایدار، تجربیات اعتدال ایرانی از مشروطه تا دهه چهارم انقلاب، زنان، اعتلال و وظایف خانوادگی و رویکرد زنان در آرای بزرگان اندیشه دینی و متفکران اجتماعی ایران از دیگر محورهای این همایش است.

مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری بیان کرد: دبیرخانه این همایش با دو کمیته اجرایی با راهبری خانه سازمان های مردم نهاد و کمیته علمی با عضویت فرهیختگان دانشگاهی پنج دانشگاه استان مرکزی در دفتر امور زنان و خانواده استانداری دایر شد و در مجموع 25 مقاله علمی در محورهای اشاره شده به این دبیرخانه ارسال شده است.

حجت الاسلام والمسلمین تقوی امام جمعه ساوه نیز به تبیین جایگاه زن از دیدگاه قرآن کریم و اسلام پرداخت و گفت: خداوند زن را اساس آفرینش قرار داده است. تاکید اسلام همواره به جای جنسیت بر انسانیت است و در آیه 34 سوره احزاب 10 خصوصیت زن و مرد در کنار هم ذکر شده است.

امام جمعه ساوه با بیان اینکه اعتدال به معنی حد وسط است، گفت: نقطه مقابل اعتدال افراط و تفریط است که انسان را به ضلالت و گمراهی می‌کشاند.

وی تصریح کرد: خواسته ما در نماز اهدناالصراط المستقیم است که کاملا راه اعتدال و میانه‌روی و راه خداست و مسلما خروج از این راه انحراف و گمراهی به همراه دارد.

وی تعادل از نگاه فلاسفه و از دید اخلاق را عدالت، حکمت، عفت و شجاعت دانست که عملا ریشه اخلاق و اعتدال به شمار می‌روند و اظهار کرد: پیامبر اسلام (ص) بهترین کارها را حدوسط می‌داند. اسلام نه طرفدار جامعه گریزی و نه عبادت گریزی است بلکه جنبه های اجتماعی و عبادی زندگی را مورد توجه قرار می‌دهد، که مصداق واقعی اعتدال است.

حجت الاسلام والمسلمین تقوی در ادامه به بحث توسعه مشارکت زنان در عرصه مدیریت و سیاست‌ورزی پرداخت و با اشاره به اینکه طبق تاکید قرآن زنان می‌توانند در عرصه مدیریتی و سیاست‌ورزی حضور داشته باشد ،گفت: این موارد نشان می‌دهد که در طول تاریخ اسلام حضور سیاسی زنان در صحنه همواره مورد نظر بوده است.

یادآور می گردد رونمایی از مجموعه کتاب مقالات همایش زنان و اعتدال کشور در استان ها و برگزاری نمایشگاه دستاوردهای علمی زنان استان مرکزی و رونمایی از تمبر یادمان، از برنامه های جانبی این همایش است.

در این همایش معاونین سیاسی، امنیتی و اجتماعی و توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی، استادان دانشگاه و طلاب حوزه های علمیه، جمعی از نخبگان، صاحب نظران و اندیشمندان احزاب، سمن ها و فرهنگیان و مشاوران زن دستگاه های اجرایی استان مرکزی حضور داشتند.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها