Portal_background_image

استاندار مرکزی: استراتژی استان مرکزی کسب رکورد صدور کالا به بازارهای جهانی است

استاندار استان مرکزی شامگاه یكشنبه در همایش تجلیل از صادركنندگان نمونه استان مركزی گفت:
استراتژی این استان در بخش صادرات كسب ركورد صدور كالا به بازارهای جهانی به ارزش بیش از پنج میلیارد دلار در آخرین سال برنامه پنجم توسعه است.
 

'علی اكبر شعبانی فرد' با برشمردن برخی مشكلات در امر صادرات از جمله تعویق در پرداخت جوایز صادراتی و مشكلات گمركی افزود: رسیدن به صادرات پنج میلیاردی نیازمند تحول و تعالی بخش های مختلف و دخیل در رسیدن به این مهم است.
وی عنوان كرد: بازرگانی، صنایع و بانك ها سه ضلع مثلی هستند كه با قرار گرفتن در كنار یكدیگر زمینه صدور كالا را فراهم می كنند.
استاندار مركزی با انتقاد از نبود استراتژی مدون در بخش خصوصی برای صادرات خاطر نشان كرد:نبود این استراتژی موجب بی اطلاعی و عدم شناخت كافی از بازار های بین الملل شده و در نهایت باعث عقب ماندن از دیگر رقبا می شود.
شعبانی فرد در خصوص شركت های هلدینگ(مادر) بیان كرد: زمانی یك شركت هلدینگ صادراتی استانی موفق عمل می كند كه تحت نظارت یك مدیریت مركزی بوده و با دیگر شركت ها در ارتباط باشد در غیر این صورت، جزیره ای عمل كردن نتیجه ارزنده ای را به همراه نخواهد داشت
استاندار استان مرکزی گفت: صادرات این استان در سه سال گذشته حدود 80 میلیون دلار صادرات غیر نفتی بوده است که این رقم در سال جاری به 800 میلیون دلار افزایش خواهد یافت.


معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: سهم صادرات بخش خدمات باید از حوزه صنعت و معدن پیشی بگیرد.

'محمدعلی ضیغمی' شامگاه یكشنبه در همایش تجلیل از صادركنندگان نمونه استان مركزی افزود:هم اكنون 22 درصد از تولید ناخالص ملی داخلی مربوط به بخش صنعت و معدن و 18 درصد مختص حوزه خدمات بازرگانی است اما در كشورهای پیشرفته سهم تجارت بین الملل خدمات بازرگانی بیش از صنعت و معدن است.
وی گفت: رقابت پذیر بودن تولیدات، كنترل بهای تمام شده، توجه به كیفیت محصولات و مهمتر از همه مشتری مداری مولفه های حضور موفق در بازارهای جهانی به حساب می آید.
وی ادامه داد: با تشكیل وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت به طور كلی 40 درصد تولید ناخالص ملی داخلی تحت مدیریت واحد این وزارتخانه در آمده كه در این راستا اجرای نقش سیاست گذاری و اجتناب از تصدی گری دولتی بیش از پیش نمایان شده است.
معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان كرد: از زمانی كه ایران فعالیت های اقتصادی خود را به سمت نفوذ به بازارهای جهانی سوق داده، صادرات رشد قابل توجهی داشته است.
ضیغمی اظهار داشت: هم اكنون تراز تجاری غیرنفتی كشور یك دوم ( صادرات نصف واردات) ثبت شده و به طوری كه قبل از دهه 80 این مقدار یك پنجم بوده است.
وی ، وجود نقصان در زیرساخت های تجارت و صادرات در كشور را یادآور شد و افزود: علاوه بر وجود كمبود زیرساخت ها ، توجه صرف به منابع بانكی و مدنظر قرار ندادن دیگر حوزه های بازار مالی مانند بازار سرمایه موجب بروز مشكلات برای گسترش فعالیت در تجارت بین الملل می شود.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها