Portal_background_image

استاندار مرکزی: آموزش آحاد جامعه یکی ازمهم‌ترین راه‌های حفظ منابع طبیعی است

"علی اکبر شعبانی‌فرد" با بیان اینکه  توسعه پایدار توسعه‌ای است که میان توسعه و محیط زیست تعادل ایجاد میکند، گفت: آموزش آحاد جامعه یکی از مهمترین راه‌های حفظ منابع طبیع است.

استاندار مرکزی در مراسم روز درخت کاری و آغاز هفته منابع طبیعی در پادگان مالک اشتر گفت: انسان برای بقا به منابع طبیعی و محیط زیست احتیاج دارد و بحث اکولوژی منابع طبیعی باید به عنوان یک اصل تبدیل شود و جزو سرلوحه‌های هر فرد قرار گیرد.
وی اظهار کرد: نحوه نگرش مردم نسبت به نگهداری از منابع طبیعی باید تغییر کند تا شاهد پیشرفت‌های خوبی در این حوزه باشیم.
شعبانی‌فرد بیان کرد: حوزه منابع طبيعي و گسترش این نهاد بايد مورد توجه قرار گيرد، پس يكي از مهم‌ترين راه‌هاي حفظ منابع طبيعي آموزش دادن به همه قشرهاي جامعه در رابطه با اين حوزه است و ما بايد اين آموزش‌ها را از سنين كودكي شروع كنيم و اين اموزش‌ها بايد به گونه‌اي باشد كه كودك علاقه‌مند و طرفدار محيط زيست شود.
استاندار مرکزی در رابطه با امر اموزش چنین گفت: اگر ما آموزش‌های مربوط به منابع طبیعی را در مدارس و آن هم در كليه مقاطع (ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان) داشته باشيم حتما مي‌توانيم نتيجه خوبي بگيريم، و در این رابطه ارگان‌ها و نهادهاي زيادي مي‌توانند دست اندر كار باشند مثل نهادهاي اموزشي، رسانه‌ها و نهاد‌هاي تبليغاتي.
وی با بیان اینکه برخورد قاطع با متجاوزین منابع طبیعی یکی از مهم‌ترین عوامل نگهداری و گسترش این حوزه است، افزود: بحثي كه در برنامه پنجم توسعه در خصوص منابع طبيعي آمده است و دولت را مکلف به انجام آن کرده است عبارت‌است از: مديريت يكپارچه زيست بومي، برنامه عمليات حفاظت، بهره‌برداري پايداراز تنوع زيستي، منابع پايدار، زيست بوم‌ها و تنوع‌هایی كه در اين زيست بوم‌ها وجود دارد، بحث مديريت بستر، آب، انرژي و مواد زائد را شامل می‌شود.
وی بيان كرد: حوزه منابع طبيعي نقش مهمي در زيبايي و مبلمان شهري دارد پس منابع طبيعي به عنوان يكي از موهبت‌هاي بزرگ الهي بايد مورد توجه قرار گيرد.
شعباني فرد درباره اهميت درخت تصریح کرد: درخت يكي از مهم‌ترين سرمايه‌هاي هر كشوری است كه بايد مورد توجه همگان قرار گيرد و درختان موجب پاکی و تلطیف هوا و تولید اکسیژن می‌شوند و ما بايد به درستی از اين نعمت خدادادي استفاده كنيم.
وي افزود: امروزه با توجه به اينكه در ايران تمام دستورات مربوط به اسلام رعايت مي شود ولي متاسفانه به منابع طبيعي و درخت كاري اهميت زيادي داده نمي‌شود.
استاندار مرکزی در خصوص توسعه پایدار چنین گفت: انچه كه امروزه در دنيا درخصوص توسعه پايدار مورد تاكيد است در حقيقت بحث ايجاد تعادل ميان توسعه و محيط زيست است و اگر اين توسعه ، از ارتباط درست و منطقی برخوردار نباشداین توسعه از نوع پایدار نیست و از بین می‌رود و این موضوع در اصل 50 قانون اساسی مورد تاکید قرار گرفته است.
وی عنوان کرد: امروزه مقدار پوشش جنگلی قابل قبول در دنیا 27 درصد است ولی متاسفانه این مقدار در کشور ما 7 درصد است و ما برای رسیدن به این مقدار باید تلاش‌های زیادی انجام دهیم به طور مثال نوع نهال‌های انتخابی برای هر منطقه باید مناسب با ان منطقه باشد.
شعبانی‌فرد تصریح کرد: درختان نقش مهمی در امر حفاظت از اب‌های زیرزمینی دارند که این آب‌ها نیز به نوبه خود نقش‌های مهمی در امر آب‌های اشامیدنی و سدها را بر عهده دارند.
استاندار مرکزی در پایان خاطرنشان کرد: یکی از استراتژی‌های حوزه منابع طبیعی مبحث پایداری است که پایداری می‌تواند 4 جنبه داشته باشد پایداری منابع طبیعی، پایداری سیاسی، پایداری اجتماعی وپایداری اقتصادی.


 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها