Portal_background_image

استاندار مركزي و سفير بلغارستان بر گسترش همكاري هاي دوجانبه تاكيد كردند

در دیدار زمانی قمی استاندار مرکزی با سفیر بلغارستان که در محل استانداری انجام شد، بر گسترش همکاری های دوجانبه تاکید گردید.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد:  میزان صادرات استان مرکزی به بلغارستان و همچنین واردات این کشور به استان مرکزی نشان دهنده دوستی و همکاری دو کشور با یکدیگر است که باید تقویت شود.

استاندار مرکزی تصریح کرد:  امیدواریم در زمینه تفاهم نامه هایی که از 16 سال قبل شروع شده و بیشتر در حوزه راه و شهرسازی بوده و همچنین درزمینه انتقال تکنولوژی و خدمات فنی و مهندسی و بهره گیری از تکنولوژی بلغارستان در حوزه کشاورزی بتوانیم همکاریهای خوبی را داشته باشیم.

وی گفت: نقش استان مرکزی در صنعت، کشاورزی، صنایع فلزی و شیشه ایران بسیار برجسته است و به طوری که 23درصد بنزین ایران در این استان تولید می شود.

استاندار مرکزی گفت: سالانه 180 میلیون تن انواع مصنوعات شیشه ای در ایران مصرف می شود که حدود 130 میلیون تن آن در استان مرکزی تولید و روانه بازار مصرف داخل و خارج کشور می شود.

زمانی قمی با یادآوری، استقرار صنایع مادر تخصصی در استان مرکزی گفت: شرکت آلومینیوم ایران، هپکو، واگن پارس، ماشین سازی و آذرآب از جمله واحدهای صنعتی بزرگ کشور هستند که در این استان استقرار دارند.

زمانی قمی افزود: استان مرکزی از صادرکنندگان مهم خدمات فنی و مهندسی در کشور است و زمینه همکاری های مشترک خارجی و تلفیق دانش و فناوری ایرانی برای تولیدات مشترک وجود دارد.

وی با اشاره به فرهنگ و تمدن غنی استان مرکزی ، ادامه داد: این استان مهد  علما، دانشمندان و مفاخر بزرگی چون قائم مقام فراهانی، دکتر قریب، پروفسور حسابی و در راس همه آنها امام خمینی (ره)  می باشد، از این جهت استان مرکزی با تمدن و پیشینه غنی است.

وی با اشاره به اینکه وجود 117 هزار دانشجو از مقطع فوق دیپلم تا دکتری زمینه نیروی انسانی کارآمد را در استان فراهم کرده است، تصریح کرد:استان مرکزی خودرا به سمت بنیان های علمی و شرکتهای دانش بنیان  پیش می برد تا خلق ثروت را از مسیر علم آموزی و ثروت محقق کند.

زمانی قمی استاندار مرکزی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تحریم های ظالمانه علیه مردم ایران، اظهار کرد: قطع روابط دیپلماتیک و تحریم های ظالمانه در سال های گذشته، شرایط جمهوری اسلامی ایران را تحت تاثیر قرار داد، اما درایت تیم مذاکره کننده ایرانی توانست با منطق گفتگو یکی از سخت ترین پرونده های سیاسی دنیا را حل و فصل کرد.

وی بیان کرد: خوشبختانه دکتر روحانی رئیس جمهوری ایران در امر سیاست خارجی مهارت بالایی دارد و با تمام توان بر داشتن ارتباط مسالمت آمیز با دیگر کشور ها  معتقد است و البته کل نظام جمهوری اسلامی بر این عقیده استوار است.

زمانی قمی بیان کرد: امروز به قدر کافی شاهد  مناقشه ، جنگ  و درگیری و افراطی گری در جهان هستیم و اگر نتوانیم تعادل، انصاف و عدالت را ترویج دهیم باید شاهد افراطی گری باشیم.

استاندار مرکزی تصریح کرد: در این شرایط جمهوری اسلامی ایران گفتمان منطق و عدالت را در جهان مطرح کرد و توانست در مذاکرات هسته ای به موفقیت دست یابد.

وی با اشاره به فضای تعاملی ایجاد شده در کشور و همچنین فرصت برجام، ادامه داد: ارتباط دوسویه و برد برد در فضای پسابرجام فرصت مغتنمی برای افزایش همکاری های مشترک تجاری و اقتصادی است و امروز جمهوری اسلامی ایران، شرکای اقتصادی مختلفی در جای جای دنیا دارد.

زمانی قمی ابراز کرد: از سفیر بلغارستان که نماینده سیاسی این کشور است می خواهم که سرمایه گذاران را به سرمایه گذاری در ایران تشویق کند چرا که می توانند در کمترین و کوتاهترین زمان ممکن حمایت های دولت  ایران را در این زمینه دریافت کنند.

وی افزود: ایران و بلغارستان می توانند در حوزه های مختلف همکاری های مشترک ایرانی- بلغاری و یا سرمایه گذاری مستقیم از بلغارستان داشته باشند.

سفیر بلغارستان در ایران نیز با ابراز خرسندی از سفر به استان مرکزی بیان کرد: کشور بلغارستان با توجه به ارتباط خوب خود با کشورهای همسایه می تواند در زمینه حمل و نقل با ایران همکاری داشته و پل عبور جمهوری اسلامی به اروپا باشد.

کریستو پولنداکف افزود: ظرفیت های ارزشمند استان مرکزی در بخش کشاورزی و صنعت، مزیت مطلوبی برای گسترش همکاری های مشترک اقتصادی ایران و بلغارستان است.
وی ادامه داد: بازار بلغارستان با توجه به اقتصاد رو به رشد اخیر، مقصد مناسبی برای ورود کالا و خدمات ایران است و استان مرکزی به عنوان یکی از استان های پیشرو در عرصه صنعت و کشاورزی ایران، می تواند شریک تجاری و اقتصادی مناسبی برای بلغارستان باشد.
سفیر بلغارستان در ایران افزود: شاخص اقتصادی کشور بلغارستان در سال های اخیر از 2 و هفت دهم درصد به سه و 2 دهم درصد رسیده که این امر ظرفیت ارزشمندی برای همکاری های اقتصادی و تجاری با کشورهای مختلف از جمله جمهوری اسلامی ایران است.
وی عنوان کرد: بلغارستان بازار هدف مناسبی برای عرضه تولیدات جمهوری اسلامی ایران است و در آینده نزدیک با تقویت همکاری های مشترک زمینه تبادل اقتصادی دو کشور ایران و بلغارستان فراهم می شود.

گفتنی است سفیر بلغارستان در ایران در سفر 2 روزه خود به استان مرکزی ضمن بازدید آشنایی با توانمندی های اقتصادی این منطقه، در نشست مشترک با فعالان اقتصادی، شرکت می کند.

بازدید از واحدهای صنعتی ایرالکو، آلومرول و لجور از دیگر برنامه های سفیر بلغارستان در سفر به استان مرکزی است.

گالری تصاویر


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها