Portal_background_image

استاندار مركزي: هدف از تشكيل جلسات كاهش آلودگي هوا داشتن هواي پاك و سالم است

وي گفت هدف از تشكيل جلسات كاهش آلودگي هوا داشتن هواي پاك و سالم است كه براي داشتن شهري سبز با هواي پاك و سالم بايد همه دست به دست هم دهند و تمامي صنايع بايد اصول زيست محيطي را رعايت كنند

 

استاندار مركزي در دومين جلسه كارگروه كاهش آلودگي هواي ارك اظهار كرد:‌ ما خواهان شهر پاك در استان مركزي هستيم و عمليات اجرايي 1000 هكتار فضاي سبز طبق مصوبه طرح كاهش آلودگي هوا در حال انجام است.
وي با اعتراض به حكم وضعيت آلودگي آلمينيوم گفت: در شوراي تامين استان در مورد حكم وضعيت آلودگي آلومينيوم اعتراض داشته ايم كه بر اساس حكم ديوان عدالت اداري كه شكلي است نه محتوايي قوه قضاييه استان ايراد گرفته است بايد در مورد آلودگي آلومينيوم تعيين تكليف شود اگر ثابت شود كه آلودگي وجود ندارد پس مصوبات هيات وزيران در مورد آلودگي اين كارخانه چه بوده است.
وي ادامه داد: ما مستنداتي داريم كه خلاف اين حكم است و اين حكم قابل تجديد نظر است و به آن رسيدگي مي كنيم.
وي تاكيد كرد كارخانجات بايد در جهت حفظ سلامت شهروندان ايجاد شود
وي گفت هدف از تشكيل جلسات كاهش آلودگي هوا داشتن هواي پاك و سالم است كه براي داشتن شهري سبز با هواي پاك و سالم بايد همه دست به دست هم دهند و تمامي صنايع بايد اصول زيست محيطي را رعايت كنند
شعباني فرد گفت بايد پروژه احداث كمربند سبز از محدوده سه راهي خمين به ميدان امام حسين ظرف يكسال آينده تمام شود.
وی توضیح داد: فضای سبز شهری در حكم ریه های شهر عمل می كند و در اجرای پروژه های فضای سبز بهره گیری از تنوع گونه های گیاهی مقاوم و طرح های زیباسازی شهری باید ملاك قرار گیرد.
استاندار استان مركزی بیان كرد: یكی از بخش های این طرح عملیات اجرایی فضای سبز كمربند شمالی اراك به طول 28 كیلومتر و به عرض 35 تا 65 متر در حد فاصل سه راه خمین به میدان امام حسین (ع) و تپه های مستوفی است كه برای آغاز آن 20 میلیارد ریال اعتبار مصوب شده است.
شعبانی فرد بیان كرد: مجری این طرح شهرداری اراك و ناظر آن دفتر فنی استانداری مركزی تعیین شده و به زودی با تخصیص 100 درصدی اعتبارات عملیات كاشت نهال ها آغاز خواهد شد.
وی عنوان كرد: یكی دیگر از طرح های 10 گانه در اراك ایجاد فضای سبز در كمربند جنوبی این شهر به طول 13 كیلومتر در حد فاصل میدان های انقلاب تا بسیج است.
استاندار استان مركزی خاطر نشان كرد: طرح پردیس ارتفاعات مستوفی اراك به مساحت 160 كیلومتر نیز از دیگر بخش های طرح جامع فضای سبز این شهر است كه برای آن امكانات جانبی رفاهی و تفریحی نیز پیش بینی شده و این منطقه را به یكی از زیباترین تفریحگاه های شهری تبدیل می كند.
شعبانی فرد اظهار كرد: این طرح 15 میلیارد ریال اعتبار مصوب دارد كه منابع آبیاری و زیرساختی آن نیز مهیا است.
وی اضافه كرد: دره گردوی اراك نیز به عنوان یكی دیگر از طرح های 10 گانه فضای سبز این شهر است كه در وسعت 65 هكتار اجرا می شود.
استاندار استان مركزی گفت: طرح فضای سبز پردیس خطی اراك كه قرار است در محل جمع آوری لوله های خطوط انرژی به طول 28 كیلومتر اجرا شود نیز از بخش های مهم این مطالعات است كه به ثمر رسیدن این بخش تونلی سبز را در قلب شهر ایجاد می كند و از نظر زیست محیطی اهمیت ویژه ای دارد.
شعبانی فرد، اجرای پنج كیلومتر در ورودی اراك - سنجان، پنج كیلومتر فضای سبز در ورودی اراك - فرمهین، هفت كیلومتر فضای سبز در ورودی اراك - خمین، 10 كیلومتر فضای سبز در ورودی اراك از سمت تهران و 10 كیلومتر فضای سبز در فضاهای كمربند شمالی را از دیگر بخش های محیط های 10 گانه فضای سبز اراك اعلام كرد.
وی تاكید كرد: عملیاتی شدن این مطالعات نیازمند همكاری بین بخشی دستگاه های متولی است و هر محیط فضای سبز شهری كمیته اجرایی خاص با نظارت استانداری خواهد داشت و باید هر 15 روز یكبار گزارش پیشرفت عملیات اجرایی ارائه شود.
استاندار مركزی اضافه كرد: مدیرت همگن در فضای سبز شهری اراك نیازمند ارائه الگویی كارآمد است و می طلبد مسوولان ذیربط راهبری لازم را در این خصوص انجام دهند.
شعبانی فرد تصریح كرد: با توجه به اینكه تالاب بین المللی میقان اراك و حاشیه كویری آن یكی از كانون های مهم بحران ریزگرد برای این شهر است، طرحی برای انتقال دو هزار لیتر آب در ثانیه دست اراك و میقان به زودی آغاز خواهد شد.
وی افزود: برای این منظور 20 میلیارد ریال اعتبار به شركت آب منطقه ای استان مركزی ابلاغ شده و علاوه بر ترمیم منابع آبی دست اراك فضای سبز مناسب، تثبیت شن های روان، اشتغالزایی، تولید ثروت، بهبود آلودگی هوا و رونق كشاورزی در این منطقه حاصل خواهد شد.


وی در خصوص باغات سنجان و کرهرود عنوان کرد: باید از درخت‌های این مناطق در جهت آماده‌سازی باغ شهرها استفاده شود تا شاهد محیطی زیبا و مناسب برای محیط زیست باشیم.

شعبانی‌فرد ادامه داد: نوسازی فضاهای سبز شهری سبب می‌شود تا محیط شهر دلنشین تر و مطلوب‌تر در اختیار شهروندان قرار گیرد.
 

 

 

 

 

 

 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها