Portal_background_image

استاندار مركزي: نيروي انساني متخصص توسط دانشگاه‌هاي استاني تأمين شود

استاندار مركزي گفت: تأمين نيروي انساني با شرايط صنعتي بودن استان مركزي از نيازهاي ضروري است كه تأمين اين نيروهاي متخصص بايد توسط دانشگاه‌هاي استان صورت گيرد.

علي‌اكبر شعباني‌فرد شب گذشته در نشست مشترك روساي دانشگاه‌هاي استان با اعضاي كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: دانشگاه‌ها نقش موثري در تربيت نيروهاي انساني دارند كه بايد تامين نيروهاي مورد نياز استان در سطح‌هاي تكنسين، كارشناسي و كارشناسي عالي توسط دانشگاه‌ها صورت گيرد.
وي تصريح كرد: اين استان متعلق به حضرت امام (ره) است و با جمعيتي معادل يك ميليون و 350 هزار نفر به عنوان يك استان استراتژيك مطرح است.
استاندار مركزي ادامه داد: استان مركزي داراي 2 هزار و 500 واحد صنعتي است كه طي دو سال اخير به عنوان استان درآمد و هزينه‌ در كشور مطرح است.
شعباني‌فرد افزود: تراز بانك‌هاي استان تراز مثبتي بوده، ميانگين كشور در صادرات به ازاي هر نفر 265 دلار بوده كه اين ميزان در استان مركزي 500 دلار است كه اين شاخص از شاخص‌هاي بارز استان است.
وي با اشاره به بهره هوشي مردم استان گفت: از لحاظ بهره‌ هوشي انسان‌هاي بزرگي در اين خطه پرورش يافته‌اند كه اميركبير، قائم‌مقام فراهاني و چمران از شاخص‌ترين اين افراد به شمار مي‌روند.
استاندار مركزي ادامه داد: استان مركزي به دليل برخورداري از موقعيت جغرافيايي ويژه از آمادگي لازم براي توسعه رشته‌هاي دانشگاهي برخوردار بوده و با توجه به تمركز دانشگاه‌ها در تهران، اين استان توانايي لازم براي راه‌اندازي رشته‌هاي مختلف در مقاطع كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكترا را دارا بوده و مي‌تواند در تمركززدايي از تهران موفق باشد.
شعباني‌فرد بيان كرد: امروز تجمع بسياري از مراكز علمي در تهران، عرصه را براي خيلي‌ها تنگ كرده است، شرايط استان يك شرايط بهينه است كه اگر اعضاي كميسيون در اين سفر عنايت ويژه‌اي داشته باشند، مي‌توان بسترهاي لازم را به خوبي در اين استان مهيا كرد.
استاندار مركزي در بخش ديگري از سخنان خود خاطر‌نشان كرد: در نظام آموزشي كشور بر اساس طرح آمايش سرزمين‌ و طرح آمايش تامين نيروي انساني بر اساس هرم نيروي انساني، نيازسنجي انجام نمي‌شود، امروز رشته‌هاي مختلف چه در كارشناسي و چه در حوزه ارشد و چه در سطح دكترا در بسياري از دانشگاه‌هاي مختلف در كشور تدريس مي‌شود كه بر اساس نيازها نيست.
شعباني‌فرد گفت: در حوزه علوم پزشكي محدويت‌هايي كه در تحقق اهداف برنامه 20 ساله كشور وجود دارد، متاسفانه امروز در بعضي از دانشگاه‌هايي كه امكانات و شرايط فراهم است، محدوديت در جذب دانشجو در دكترا وجود دارد.
وي در بخش ديگري از سخنان خود از ايجاد خانه فرهنگ در دانشگاه تفرش خبر داد و اظهار داشت: ايجاد خانه فرهنگ در دانشگاه تفرش در حال ساخت است كه به زودي به ثمر خواهد نشست.
استاندار مركزي با تاكيد بر ضرورت استقلال دانشگاه فني و مهندسي اراك گفت: استان مركزي يك استان صنعتي است، سرمايه‌گذاري كه در آن انجام شده نياز به منابع انساني دارد چرا بايد اين اصرار وجود داشته باشد كه در بعضي جاها زير پوشش دانشگاه علم و صنعت تهران باشيم.
در ادامه رييس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي اعلام كرد:از حدود چهار ميليون دانشجوي دانشگاههاي كشور، 80درصد در مراكز آموزش عالي غيرانتفاعي و غيردولتي تحصيل مي كنند.
'علي عباس پور تهراني فرد' افزود: با توجه به اينكه تنها كمتر از 500هزار دانشجوي كشور در دانشگاه هاي دولتي به تحصيل اشتغال دارند بايد با فراهم آوردن تسهيلات كم بهره و طولاني مدت فشار مالي را از دوش خانواده ها برداشت.
وي گفت:بودجه صندوق رفاه دانشجويي امسال يكهزار و 500ميليارد ريال پيشنهاد شده كه مجلس تلاش دارد رقم نقدينگي اين صندوق را متناسب با جمعيت دانشجويي افزايش دهد.
عباس پور تهراني افزود: پارسال نيز يكهزار و 500ميليارد ريال اعتبار براي صندوق رفاه دانشجويي كشور پيشنهاد شده بود كه با تصويب مجلس رقم آن به دو هزار و 500ميليارد ريال افزايش يافت .
وي گفت:اين كميسيون امسال با هدف برقراري عدالت آموزشي و ارتقاي شاخص ها ،بيش از دو هزار ميليارد ريال بودجه متمركز در اختيار وزير علوم و تحقيقات را پيشنهاد داده است.
عباس پور تصريح كرد:علاوه بر رقم بودجه مذكور ، يكهزار و 500ميليارد ريال ديگر نيز با هدف كمك به آموزش عالي در مناطق محروم و ارتقاي شاخص هاي عدالت آموزشي از سوي كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس براي سال جاري پيشنهاد شده كه با موافقت كميسيون تلفيق نهايي خواهد شد.
وي گفت: پيشنهاد معافيت دانشگاه ها و مراكز و موسسات آموزش عالي از پرداخت عوارض در سال 89 پيگيري شد اما به نتيجه نهايي نرسيده و پيگيري لازم براي گنجاندن اين مهم در بودجه سال 90 جريان دارد.
وي همچنين از پيگيري موضوع تاسيس دانشگاه جامع امام خميني (ره) در استان زادگاه معمار انقلاب اسلامي با قوت و جديت از سوي كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در اخرين سال فعاليت مجلس هشتم خبر داد.
'عباس پور تهراني فرد' افزود: تاسيس دانشگاهي جامع به نام امام راحل موجب زنده نگه داشتن ياد ، فكر و انديشه هاي ناب آن بزرگمرد مي شود و بايد در كنار پيگيري مجلس ، نمايندگان و مسوولان ارشد اجرايي استان نيز ملزومات آن را فراهم كنند.
وي گفت: پيش از اين مجور تاسيس دانشگاه بين المللي امام خميني به تصويب رسيد و به رغم تاكيد شوراي انقلاب فرهنگي متاسفانه علاوه بر تغيير نام اين دانشگاه در روند تحقق آن در استان قزوين نيز تعلل ايجاد شد.
وي افزود: تاسيس اين دانشگاه بايد تركيب منطقي از رشته هاي علوم پايه، معارف اسلامي، كشاورزي ، فني و مهندسي و علوم انساني باشد و با توجه به اينكه بار مالي سنگيني به همراه دارد بايد مجلس و دولت با كمك هم از محل درآمد هزينه بودجه آن را تامين كنند.
هيات كميسيون اموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي در سفر به استان مركزي ،علاوه بر ديدار با نماينده ولي فقيه و نشست تخصصي با روساي دانشگاهها و مسوولان آموزش و پرورش اين استان از بيت قديمي امام راحل در خمين و تعدادي از مراكز آموزش عالي و آموزش و پرورش بازديد كرد.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها