Portal_background_image

استاندار مركزي خواستار رعايت قانون ممنوعيت اسامي و اصطلاحات بيگانه شد

استاندار استان مركزي با صدور نامه اي بر اساس اصل 15 قانون اساسي خواستار رعايت قانون ممنوعيت به كارگيري اسامي، عناوين و اصطلاحات بيگانه در ادارات دولتي، غير دولتي، وسايل ارتباط جمعي و نهادهاي انقلابي شد.

'علي اكبر شعباني فرد' در اين نامه كه نسخه اي از آن روز يكشنبه به ايرنا ارسال شد، آورده است: بر اساس آيين نامه اجرايي هيات وزيران به منظور حفظ قوت و اصالت زبان فارسي به عنوان يكي از اركان هويت ملي ايران و زبان دوم عالم اسلام از به كاربردن كلمات و واژه هاي بيگانه در گزارش ها، مكاتبات، سخنراني ها و مصاحبه هاي رسمي خودداري شود.
وي در بخش ديگري از اين نامه آورده است: همچنين استفاده از واژه هاي بيگانه بر روي همه توليدات داخلي در بخش هاي دولتي و غير دولتي كه در استان عرضه مي شود ممنوع است و بايد از واژه هاي مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسي استفاده شود.
استاندار استان مركزي در اين نامه تاكيد كرده است: چاپخانه ها، مراكز طبع و نشر، روزنامه ها و ساير مطبوعات مكلف به رعايت مفاد قانون مذكور هستند و همچنين نصب و استفاده از علائم به زبان و خط بيگانه توسط مراكز توليد، توزيع و صنوف ممنوع است.
وي در اين نامه از اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي خواسته در صورت اطلاع يا مشاهده موارد تخلف با هماهنگي نيروي انتظامي و مراجع قضايي برابر مقررات برخورد قانوني لازم انجام شود
 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها