Portal_background_image

استاندار مركزي بر گسترش روابط اقتصادي با كشور آلمان تاكيد كرد

زمانی قمی استاندار مرکزی در نشست با مدیران اتاق بازرگانی شوابن ایالت بایرن کشور آلمان که در محل استانداری برگزار شد، بر گسترش روابط اقتصادي با كشور آلمان تاكيد كرد.

استاندار مرکزی اظهار کرد: خوشبختانه عزم و اراده دولت و ملت ایران و مجموعه تصمیم گیران بر توسعه و ترقی و استفاده از همه استعدادها و امکانات کشور در این راستا است.

وی بیان کرد: کشور ایران در شرایطی قرارداشت که تحریم های بین المللی بر این کشور اعمال شده بود که گفتگو ها و گفتمان برتر جمهوری اسلامی باعث شد تا ایران و جهان به یک تفاهم مثبت برسند و امروز ایران کشوری بدون تحریم های بین المللی است.

استاندار مرکزی  با اشاره به اینکه محیط زیست و انرژی های تجدید پذیر دو عنصری بودند که مورد توجه مدیران اتاق بازرگانی کشور آلمان قرار داشت، گفت: بشر درک کرده است که برای محیط زیست امن باید به تولید و استفاده از انرژی های پاک روی آورد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران و استان مرکزی هم بر این ضرورت و استفاده از انرژی های پاک پافشاری می کند و قوانین ما برای حمایت و پشتیبانی از این سرمایه گذاری روشن است و استان مرکزی با همه ظرفیت از سرمایه گذاری در بخش انرژی های پاک حمایت خواهد کرد.

زمانی قمی با اشاره به ظرفیتهای استان مرکزی در حوزه صنعت، معدن، کشاورزی و گردشگری،تصریح کرد: استان مرکزی چهارمین قطب صنعت کشور است وبخشی از صنایع مادر و بزرگ کشور از جمله شرکت پتروشیمی شازند، شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره)، آب سنگین، شرگت واگن پارس، شرکت آلومینیوم سازی و شرکت ماشین سازی  در این استان مستقر است.

استاندار مرکزی میزان صادرات غیر نفتی استان در سال گذشته را 800 میلیون دلار عنوان کرد و افزود: استان مرکزی به دلیل برخورداری از صنایع بزرگ می تواند در زمینه صادرات خدمات فنی و مهندسی از جمله ساخت تجهیزات پالایشگاهی، پل سازی، ماشین آلات راهسازی و کارخانجات سیمان اقدام نمایند.

وی ادامه داد: استان مرکزی در حوزه معدن هم دارای ظرفیتها و قابلیتهای مناسبی است بعضی از معادن ما مثل آهن، سرب و روی قابل توجه می باشند.

زمانی قمی گفت: استان مرکزی در تولید محصولات کشاورزی نیز دارای استعداد بالایی است و در زمینه تولید انار، پسته، گل  و... در کشور دارای جایگاه ویژه ای می باشد.

استاندار مرکزی با بیان اینکه استان مرکزی در حوزه گردشگری و توریسم دارای منابع طبیعی و آثار تاریخی بسیاری است، گفت: ما در این زمینه می توانیم با کشور آلمان همکاری های مشترکی داشته باشیم.

وی با اشاره به ظرفیتهای ایالت بایرن کشور آلمان در زمینه تولید قطعات و ماشین آلات سنگین که در این نشست مطرح شد، گفت: استان مرکزی نیز دارای صنایع بزرگی است که ما می توانیم در این زمینه نیز همکاری های مشترکی داشته باشیم.

زمانی قمی با بیان اینکه ما علاقمند به توسعه روابط اقتصادی با آلمان هستیم، گفت: به نتیجه رسیدن مذاکرات استان مرکزی با مدیران اتاق بازرگانی ایالت بایرن کشور آلمان  مرهون اراده دو طرف است.

مديرعامل اتاق بازرگاني، صنايع و معادن شوابن از ايالت بايرن آلمان نيز در اين نشست گفت: سهم اين ايالت در توليد ناخالص ملي كشور آلمان در سال گذشته معادل 60 ميليارد يورو بوده است.
پيتر سال فرانك افزود: ايالت بايرن آلمان يكي از مناطق صنعتي اين كشور است و از 76 اتاق بازرگاني، صنايع و معادن اين كشور، 12 اتاق در اين ايالت باير فعاليت مي كنند.
وي اضافه كرد: بيش از نيمي از صنايع ايالت باير را واحدهاي صنعتي كوچك، متوسط و خانواده محور تشكيل مي دهد كه در توليد صنايع مختلف از قبيل قطعه سازي خودرو و توليد انواع لوازم خانگي با برند بوش فعاليت مي كنند.
مديرعامل اتاق بازرگاني، صنايع و معادن شوابن اظهار كرد: شركت هاي بزرگ از قبيل توليد كنندگان ماشين آلات سنگين تريلر و اتوبوس بنز نيز در ايالت بايرن آلمان فعاليت دارند.
وي، مهمترين اهداف خود را از سفر به شهرستان اراك را ارزيابي شرايط همكاري دوجانبه براي ايجاد و استقرار واحدهاي توليد انرژي از پسماند، موضوعات زيست‌ محيطي، انرژي‌هاي نو و تجديدپذير و همكاري دوجانبه در حوزه آب و كشاورزي عنوان كرد و گفت: كشور ايران از ديرباز با آلمان همكاري اقتصادي داشته و تقويت پيوست هاي مشاركت دو جانبه بين اتاق هاي بازرگاني، صنايع و معادن شوابن ايالت بايرن با اراك اهميت زيادي دارد.
ديدار با فعالان اقتصادي استان مركزي، بازديد از دو شركت ماشين سازي و آذرآب اراك، بازديد از طرح هاي مديريت شهري و شركت املاح معدني سولفات سديم از ديگر برنامه هاي سفر دو روزه اعضاء اتاق بازرگاني، صنايع و معادن شوابن آلمان در اراك است.سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها