Portal_background_image

استاندار مركزي بر توسعه روابط دوجانبه با كره جنوبي تاكيد كرد

زمانی قمی استاندار مرکزی در دیدار با سفیر جمهوری کره جنوبی که در محل استانداری برگزار شد، بر توسعه همکاری های دوجانبه تاکید کرد.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: روابط جمهوری اسلامی با کشور کره جنوبی به خصوص بعد از مذاکرات هسته ای با کشورهای 1+5  هر روز رو به گسترش است .

وی با اشاره به اینکه علاقمند به توسعه روابط با کره جنوبی هستیم، عنوان کرد: در شرایطی که دولت ایران بر ایجاد تحول در حوزه اقتصاد و به ویژه بخش صنعت اراده کرده است، استان مرکزی نیز بعنوان استانی صنعتی از مبادلات بیشتر و تبادل تجربه در زمینه انتقال تکنولوژی استقبال می کند.

زمانی قمی گفت: تلاش مجموعه دولت بر این است که تنها بعنوان وارد کننده محصولات سایر کشور ها نباشد، بلکه زمینه انتقال تکنولوژی را فراهم نماید.

وی نقش استان مرکزی در اقتصاد ایران را برجسته دانست و اظهار کرد: استان مرکزی هاب صنایع فلزی کشور است و صنایع بزرگی همچون هپکو، ماشین سازی ،آلومینیوم سازی و.. در این استان مستقر می باشد.

وی بیان کرد: 16 میلیون لیتر بنزین مصرفی ایران توسط پالایشگاه اراک تولید می شود و پتروشیمی استان هم به لحاظ تنوع تولیدی بهترین پتروشیمی ایران است .

استاندار مرکزی با بیان اینکه حدود 3 هزار واحد تولیدی در این استان فعالیت می کند، گفت: با تاسف در سالهای گذشته و تحت تاثیر تحریم ها صنایع استان با مشکلاتی روبرو شدند که برنامه بازسازی و نوسازی این صنایع در دستور کار استان قراردارد که در این راستا می توان از ظرفیت های کره جنوبی بهره گرفت.

وی با اشاره به مبادلات تجاری با کره جنوبی، افزود: دو هیات تجاری از استان به کره جنوبی سفر کرده اند و  بخشی از واردات مواد اولیه و ماشین آلات مورد نیاز صنایع از کره جنوبی تامین می شود.

استاندار مرکزی ابراز کرد: در کنار ظرفیتهای صنعتی استان مرکزی پتانسیل های کشاورزی این استان  نیز قابل توجه است و محصولات باغی آن نظیر انار و پسته شهرت جهانی دارند.

استاندار مرکزی با اشاره به ظرفیتهای استان مرکزی در حوزه گردشگری، گفت: حضور بیشتر گردشگران کره جنوبی در ایران و استان مرکزی زمینه آشنایی آنها با فرهنگ و تمدن این کشور را فراهم می کند.

کیم سئونگ – هو سفیر جمهوری کره جنوبی نیز اظهار کرد: اینکه کشور ایران  توانست مسائل هسته ای را با مذاکره حل کند قابل تحسین است، این اتفاق  فصل جدیدی را در زمینه توسعه روابط فراهم کرده است.

وی افزود: کره جنوبی از این موفقیت در ایجاد روابط جدید و بسط روابط قدیم با کشور ایران بهره می گیرد.

سفیر جمهوری کره جنوبی با اشاره به اهداف این کشور درخصوص روابط با ایران، ابراز کرد: روابط فی مابین ایران و کره جنوبی در سطح خوب و قابل قبولی بود که سطح این روابط پائین آمده و ما درصدد تقویت آن هستیم.

وی بیان کرد: روابط و مبادلات تجاری در حد خرید و فروش رضایت بخش نیست بلکه باید روابط را در حوزه اقتصاد محکم تر از مبادلات تجاری برنامه ریزی کنیم و در زمینه های کشاورزی ، فرهنگی و اجتماعی نیز با هم همکاری داشته باشیم.

کیم سئونگ – هو  ابراز کرد: برای نیل به این اهداف قبل از هر چیزی باید بین دو  کشور اعتماد وجود داشته باشد و بهتر است تا مردم دو کشور شناخت بیشتری نسبت به یکدیگر داشته باشند.

وی ادامه داد: ما به عنوان سفارت کره جنوبی در ایران برای ایجاد شناخت بیشتر مردم از فرهنگ و تمدن دو کشور دیدار های فرهنگی را انجام داده ایم و اخذ ویزا برای ایرانیان را آسان نموده ایم.

سفیر کره جنوبی خاطر نشان کرد: هدف ما برقراری روابطی ماندگار با ایران است که در این راستا هر کاری که لازم باشد انجام خواهیم داد.

*** نشست فعالان اقتصادی استان با سفیر کره جنوبی/ ایران از شرکای خوش نام تجاری است

کیم سئونگ هو در جمع فعالان اقتصادی استان  که در محل استانداری برگزار شد،گفت: نگرش کره جنوبی به ایران به عنوان بازار فروش کالا یا خدمات نیست، بلکه مبادله تجربیات اقتصادی و صنعتی است. 

وی ادامه داد: کره جنوبی از دیرباز روابط سیاسی بسیار مناسبی با کشور ایران داشته و این روابط حسنه باید زمینه ساز همکاری های هر چه بیشتر در بخش های اقتصادی و تجاری باشد. 

سفیر کره جنوبی در ایران اظهار کرد: در سال های پیشین به دلیل شرایط ویژه جمهوری اسلامی، همکاری های تجاری و اقتصادی این کشور با کره جنوبی کاهش داشته اما از سرگیری فصلِ جدید همکاری های مشترک، جای خوشحالی دارد. 

وی با بیان اینکه کره جنوبی آماده همکاری با ایران در زمینه های علمی، پژوهشی، صنعتی و پزشکی است، اضافه کرد: ارتباط تجاری و اقتصادی دو کشور نباید محدود به مبادله کالا به کالا باشد بلکه انتقال تکنولوژی و استفاده از تجربیات نیز باید در دستور کار مسئولان قرار بگیرد. 

کیم سئونگ هو بیان کرد: تا کنون بیش از 97 درصد روابط تجاری بین ایران و کره جنوبی در حوزه خریدهای نفتی و سه درصد در خصوص خرید گوشی های تلفن همراه و خودرو بوده است. 

وی گفت: مردم کره جنوبی علاقه زیادی به فرش دستباف ایرانی دارند و با توجه به اینکه استان مرکزی به خصوص شهرستان اراک به عنوان مهد فرش دستباف در جهان شناخته می شود، می توان همکاری های تجاری ویژه ای، ساماندهی کرد.   

گفتنی است رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک نیز در این نشست سخنانی را بیان کرد.

یادآور می گردد  بازدید از دو شرکت تولیدی کوشاوران و نورد آلومینیوم و همچنین دیدار با فعالان اقتصادی استان مرکزی از برنامه های اصلی سفیر کره جنوبی به اراک  بود.    

سفیر کره جنوبی در بدو ورود به استان مرکزی مورد استقبال معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری و تنی چند از مدیران کل قرار گرفت.

 

 

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها