Portal_background_image

استاندار مركزي برتقويت سازمان هاي مردم نهاد در راستاي مبارزه با مواد مخدر تاكيد كرد

زمانی قمی استاندار مرکزی در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان که با حضور جزینی قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور در محل استانداری برگزار شد،بر تقویت سازمان های مردم نهاد برای پیشگیری و مبارزه با معضل مواد مخدر تاکید کرد.

زمانی قمی استاندار مرکزی مشارکت مردمی را از ارکان مهم در امر مبارزه با مواد مخدر دانست و  اظهار کرد: تقویت سازمانهای مردم نهاد و تشکل ها می تواند گام مهمی در راستای مبارزه با مواد مخدر باشد.

استاندار مرکزی به برگزاری جلسات شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر به صورت منظم تاکید و بیان کرد: فرمانداران نیز باید جلسات این ستاد را به صورت مستمر برگزار کنند و نتایج را به ستاد استان ارائه دهند.

زمانی قمی گفت:در راستای اجرایی شدن سیاستهای کشور و استان در جهت مبارزه با مواد مخدر باید راهکارهای مناسب و دقیق رصد و احصاء شود و در جلسات این ستاد به آن پرداخته شود.

زمانی قمی با بیان اینکه امر مبارزه با مواد مخدر مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار دارد، گفت: كاهش و رفع معضل اعتياد تاثير بسزايي در كم شدن آسيب هاي اجتماعي داشته و كشوری سربلند و آباد با اقتصاد پويا زماني محقق مي شود كه آسيب هاي اجتماعي به حداقل خود برسد .

زمانی قمی ادامه داد: دستگاه هاي مسئول در حوزه مبارزه با مواد مخدر بايد  برنامه‌های یکساله خود را به دبیرخانه شورا ارائه دهند و در گام بعد اقدامات به صورت پروژه در نظر گرفته شده و به اجرا گذاشته شود.

***جزینی:26 درصد مصرف كنندگان مواد مخدر كشور به روانگردان ها اعتياد دارند

قائم مقام دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز در این نشست گفت: 26 درصد مصرف كنندگان مواد مخدر در كشور به شيشه و روانگردان ها اعتياد دارند.

 جزيني افزود: هم اكنون يك ميليون و 400 هزار معتاد به انواع مواد مخدر سنتي و صنعتي در سطح كشور وجود دارد كه يك چهارم اين افراد به مواد مخدر شيشه و روانگردان ها اعتياد دارند.
وي ادامه داد: 600 ماده مخدر جديد در جهان كشف و تحت كنترل دستگاه هاي حمايتي در آمده است كه 55 درصد آنها در حوزه روانگردان ها قرار دارند. 
قائم مقام دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر با يادآوري مصرف بيشترين مواد مخدر در كشور گفت: هم اكنون مصرف مواد مخدر ترياك و شيشه به ترتيب رتبه اول و دوم را در بين مصرف كنندگان مواد مخدر به خود اختصاص داده اند.
جزيني مبارزه با مواد مخدر و تحقق اقتصاد مقاومتي مورد نظر مقام معظم رهبري را از اولويت هاي اين ستاد عنوان كرد و افزود: سالانه گردش مالي مواد مخدر در سطح جهان يك هزار تا يك هزار و 600 ميليارد دلار است كه 600 ميليارد دلار سود براي قاچاقچيان به همراه دارد كه سهم كشور از اين ميزان سه هزار ميليارد دلار است. 
وي ادامه داد: گردش مالي اين مواد لطمه هاي سنگيني را به اقتصاد جهان و كشور مي زند كه نياز است قدم هاي موثري در اين خصوص برداشته شود.
قائم مقام دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر برخورد با خرده فروش ها، سرشبكه هاي و وارد كنندگان مواد مخدر با بهره گيري از مشاركت هرچه بيشتر مردم و حمايت از توقيف هاي مواد مخدر به عنوان اموال مردم را از برنامه هاي محوري و اساسي ستاد در راستاي مبارزه با مواد مخدر و عملي كردن اقتصاد مقاومتي مورد نظر رهبر انقلاب در سالجاري عنوان كرد.
جزيني گفت: همچنين با توجه به تاكيدهاي مقام معظم رهبري در خصوص عملي كردن اقتصاد مقاومتي توجه به پنج اولويت اجتماعي از جمله حاشيه نشيني شهرها، مبارزه با مسائل اخلاقي، نقاط بحراني و طلاق امسال در دستور كار اين ستاد قرار دارد.
وي ادامه داد: هم اكنون 24 سازمان و وزارت خانه عضو ستاد مبارزه با مواد مخدر هستند كه پيشگيري، درمان و كاهش آسيب از مهمترين برنامه هاي اين سازمان ها در مبارزه، صيانت و توانمند سازي جامعه است.
قائم مقام دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر نخستين برنامه در راستاي اقدام هاي پيشگيرانه را آموزش و فرهنگ سازي در محيط هاي آموزشي عنوان كرد و گفت: بر اين اساس طرح آموزش چهره به چهره بين مربيان، اولياء و دانش آموزان در استان قم به عنوان پايلوت اجرا شده است.
جزيني بيان كرد: آموزش سبك زندگي سالم در بين زوج هاي در شرف ازدواج در دانشگاه ها و آموزش دانشجويان ورودي دانشگاه ها، اختصاص دو واحد درسي در كليه رشته ها و عدم دسترسي به مواد مخدر در اطراف دانشگاه ها، مدارس و پارك ها از ديگر برنامه هاي اين ستاد در راستاي طرح پيشگيرانه است.
وي، بهره گيري از صدا و سيما براي آموزش و پيشگيري از اعتياد به مواد مخدر و ايجاد پروتكل درماني روان گردان ها در كشور از ديگر برنامه هاي ستاد مبارزه با مواد مخدر در سطح كشور عنوان كرد.
وي اشتغال را مهمترين موضوع در خصوص اعمال پيشگيرانه و ممانعت روي آوردن مجدد معتادان بهبود يافته به مواد مخدر عنوان كرد و گفت: بر اساس آمار موجود حدود 80 درصد بهبود يافتگان مواد مخدر براي بار دوم به مصرف اعتياد روي مي آورند كه اشتغال تاثير بسزايي در جلوگيري از برگشت مجدد اين افراد به مواد مخدر دارد.
وي ادامه داد: هم اكنون يك هزار و 500 بهبود يافته در سطح كشور وجود دارد كه با ايجاد اشتغال براي آنها مي توان از روي آوري مجدد به مواد مخدر جلوگيري كرد.
قائم مقام دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر ايجاد مجتمع خيرين پيشگيري از اعتياد را از ديگر برنامه هاي اين ستاد در سال جاري ذكر كرد و گفت: هم اكنون يك هزار و 100 مركز درمان معتادان متشكل از 750 تا 800 هزار بيمار توسط مردم و بخش خصوصي اداره مي شود كه اين رقم 90 درصد مراكز درماني كشور رادر اين بخش شامل مي شود.
جزيني با يادآوري حضور 21 درصدي مصرف كنندگان مواد مخدر در حوزه هاي كارگري و صنعتي گفت: براي افزايش قدرت كار و نيروي انساني در اين واحدها يابد مبارزه با معضل مواد مخدر و اعتياد در اين واحدها در اولويت برنامه هاي مسئولان مربوطه قرار گيرد.

گفتنی است دراين نشست از محمد زيدوند تقدير و نبي الله شاه محمدي به عنوان دبير جديد شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان مركزي معرفي شد.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها