Portal_background_image

استاندار مركزي با مشاور وزير نفت ديدار كرد

آستانه مشاور وزیر نفت در دیدار با استاندار مرکزی که در محل استانداری انجام شد، گفت: استان مرکزی در گازرسانی به بخش خانگی پیشرواست و حدود 99 درصد خانوارهای این استان از نعمت گاز برخوردارند.

آستانه مشاور وزیر نفت استان مرکزی را نسبت به دیگر استانهای کشور در امر گاز رسانی به واحدهای خانگی پیش رو معرفی کرد و گفت: منهای چند روستا در شهرستان تفرش که گازرسانی نشده اند تقریباً 99 درصد مردم استان مرکزی از نعمت گاز برخوردارند و استان مرکزی را در این زمینه استان سبز می دانیم.

وی افزود: در سطح استان مرکزی در سال به جز بخش حمل و نقل بیش از 35 میلیون لیتر سوخت مایع مصرف می شود که پیش بینی شده است که تا پایان سال 97 به تدریج با تلاش شرکت گاز و پخش فرآورده های نفتی  این میزان کاهش یابد و با اتصال واحد ها به شبکه گاز سوخت مایع آزاد شود.

 آستانه مشاور وزیر نفت با اشاره به بند ق تبصره 2 قانون بودجه سال 93 ، اظهار کرد: طبق این بند از قانون بودجه وزارت نفت باید تمام شهرها و روستاهای کشور همچنین صنایع و واحدهایی را که از سوخت مایع استفاده می کنند به شبکه گاز متصل کند که با این اقدام  سوخت مایع صرفه جوئی شده برای گازرسانی هزینه  میشود.

وی تصریح کرد: از پایان سال 1393 باید میزان  2363 هزار خانوار در سطح کشور به شبکه گاز متصل می شدند که شامل روستاهای بالای 20 خانوار می شود و تاکنون یک میلیون و 200 هزار خانوار به شبکه گاز متصل شده اند.

آستانه افزود: برای این اقدام به استناد مصوبه شورای اقتصاد 4 میلیارد و 738 میلیون دلار تخصیص داده شده است .

مشاور وزیر نفت  با اشاره به استفاده 18900 واحد صنعتی و تولیدی در سطح کشور از سوخت مایع، گفت: این واحدها معادل 3 میلیارد و 700 میلیون لیتر فرآورده در سال استفاده می کردند که بر اساس طرحی که به شورای اقتصاد ارائه و تصویب شد مقرر گردید سوخت آزاد شده از محل گازرسانی به صنایع در اختیار وزارت نفت قرار گیرد و میزان 1 میلیارد و 700 میلیون دلار در این زمینه قابلیت کار برای گازرسانی به صنایع و واحدهای تولیدی فراهم شد.

آستانه گفت: در کمیته گازرسانی در استانها با حضور نماینده ای از استانداری،  مدیر عامل شرکت گاز و شرکت پخش فراورده های نفتی، مصرف کننده ها که عمدتاً شامل جهادکشاورزی در بخش مرغداری و گلخانه و واحدهای تولیدی، صنایع و معادن در بخش صنعت و شرکت شهر کهای صنعتی در بخش شهرکهای صنعتی، هر دو هفته یکبار وضعیت گازرسانی به واحدهای تولیدی و شهرها و روستاهایی که گاز ندارند مورد بررسی قرار  می گیرد .

وی  همچنین بر  تسریع در وصول مطالبات شرکت گاز در استان تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه در استان مرکزی 99 درصد خانوارها از گاز برخوردارند تسریع در وصول مطالبات شرکت گاز می تواند حجم قابل توجهی از بودجه گازرسانی به صنایع را ظرف سال جاری و آینده در تامین کند.

زمانی قمی استاندار مرکزی نیز اظهار کرد: شرایط حاکم بر کشور در حوزه اقتصاد می طلبد تا در تصمیم گیری ها با حساسیت وموشکافانه عمل کنیم تا مانع از تعطیلی واحدهای تولیدی  و کند شدن چرخ تولید کشور شویم.

استاندار مرکزی افزود: در راستای وصول مطالبات شرکت گاز به کلیه نهادهای دولتی و خصوصی دستورات لازم را ابلاغ خواهیم کرد ضمن اینکه اگر واحدهای تولیدی فعال نباشند و چرخ اقتصاد نچرخد این مطالبات تحقق نخواهد شد لذا باید  شرایط واحدهای تولیدی و صنعتی استان نیز مد نظر قرار گرفته شود.

زمانی قمی گفت: با اقدامات صورت گرفته در استان در راستای رونق واحد های تولیدی نرخ بیکاری استان به 6.7 درصد رسیده است که کمترین نرخ بیکاری کشور است و قطعاً افزایش و یا کاهش نرخ بیکاری بدون دلیل نخواهد بود و در این زمینه همکاری دستگاه های خدمات رسان نیز موثر بوده است.

گفتنی است در این دیدار معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار بعنوان نماینده استانداری در کمیته گازرسانی استان معرفی و درخصوص گازرسانی به شهرستان خمین  نیز بحث و تبادل نظر شد.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها