Portal_background_image

استاندار: مجمع استانداران نماد اعتدال در کشور است

استاندار گفت: مجمع استانداران نماد اعتدال در کشور است.

«محمدحسین مقیمی» عصر روز چهارشنبه در نشست شورای اداری استان مرکزی که با حضور استانداران ادوار مختلف این استان در اراک برگزار شد،افزود: استان مرکزی یک استان صنعتی است و به عنوان یکی از مراکز و قطب‌های فعال صنعتی ، با دارا بودن پیشینه‌ای طولانی در استقرار صنایع مادر و راهبردی که  عنوان یکی از مقاصد جذاب برای سرمایه‌گذارانی از کشورهای مختلف مطرح شده است.

وی گفت: استان مرکزی یک استان صنعتی و کشاورزی است که هم‌اکنون مهمترین مشکل این استان چالش‌های موجود در بخش آب کشاورزی و آب آشامیدنی به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از مشکلاتی که این استان با آن دست و پنجه نرم می‌کند در بخش حمل و نقل است، تصریح کرد: اراک به دلیل نزدیکی به تهران با وجود احداث فرودگاه شاهد استقبال کم مردم از پروازهای هوایی است که می‌توان برای حل این مشکل جایگزین‌های دیگری همچون ایجاد راه‌آهن سریع‌السیر را در دستور کار قرار داد.

مقیمی خاطر نشان ساخت : بنای دولت اعتدال بر مشارکت تمامی نمایندگان فکری مردم، فارغ از نگاه حزبی و جناحی است و دست هرکسی که در راستای برنامه های دولت تدبیر و امید گام بردارد را می فشارد.

وی اظهار کرد: یکی از فصول مهم و مورد تاکید استانداران در نشست های مجمع، تدوین نقشه راه برای کشاورزی ، یکپارچه سازی اراضی، استفاده بهینه از آب و روشهای نوین کشت کم آب بر بود که این تجارب ارزنده توسط بدنه کارشناسی دستگاه های استان عملیاتی خواهد شد.

استاندار مرکزی افزود: توجه به تکمیل پهنه بندی معادن استان مرکزی به عنوان یکی از بخش های تولید ثروت برای استان، بهبود حمل و نقل درون شهری با هدف کاهش آلودگی هوا، تقویت مبلمان شهری و تسریع در اصلاح بافت های فرسوده و توجه به ارتقای سرعت ناوگان ریلی استان از دیگر محورهایی بود که استانداران بر آن تاکید کردند.
آیت الله «قربانعلی دری نجف آبادی» عصر روز چهارشنبه در شورای اداری با حضور استانداران ادوار مختلف استان مرکزی در اراک افزود: استانداران پس از انقلاب اسلامی ذخیره مدیریتی و سرمایه بزرگ اجرایی و فکری کشور هستد که باید بستر استفاده از تجارب آنان به معنای واقعی مهیا شود.

وی توضیح داد: استانداران پیشین استان مرکزی باید بر مبنای اهداف چشم انداز توسعه و اسناد توسعه کشور و نظرگاه های مقام معظم رهبری در حوزه های مختلف سبک زندگی ایرانی و اسلامی، افزایش جمعیت، توسعه فناوریهای نوین، مراکز رشد دانش بنیاد ، کاهش وابستگی به نفت و برجسته سازی ارزشهای نظام افق های راهبردی کارآمد را برای استان ترسیم کنند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی بیان کرد: با سه دهه تجربه دیگر زمان آزمون و خطا برای مدیران تمام شده و همه باید با استفاده از ظرفیتهای مردمی، تفکر نخبگان و قابلیت های علمی و مدیریتی کشور را به سوی اهداف بلند تر سوق دهیم.

آیت الله دری نجف آبادی یادآور شد: یکی از مسوولیت های سنگين امروز مدیران اجرایی فرهنگ سازی در عرصه داخلی و بین المللی است و کوچکترین غفلتی در این خصوص راه را برای دشمنان و اهداف زهرآگین آنها علیه نظام باز می کند.

وی گفت: مجمع استانداران کشور ظرفیتی بزرگ است که باید استراتژی های خود را بر مبنای شناخت چالشها و تنگناها و ارائه مشاوره قوی مدیریتی برای بدنه اجرایی کشور قرار دهد و یکی از ضرورتهای مهم برای این مجمع تدوین سند توسعه و آمایش فرهنگی برای هر استان است.

دبیر مجمع استانداران کشور نیز در این نشست ضمن تشریح نحوه شکل‌گیری مجمع استانداران اظهار کرد: این مجمع در سال 83 شکل گرفته و یک تشکل خصوصی است. اعضای این مجمع استانداران نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هستند.

طاهری با بیان اینکه در حال حاضر این تشکل دارای 200 عضو است، هدف از تشکیل این مجمع را تبادل تجربه و اطلاعات بین مدیران ارشد کشور دانسته و افزود: این مجمع به ثبت رسیده است و علاوه بر اساسنامه رسمی، دارای مجوز از هیئت دولت است.

طاهری با اشاره به ایجاد کمیسیون های تخصصی و استانی در این مجمع، اظهار داشت: این مجمع بیانگر همدلی و همسویی مسوولین ارشد استان‌ها از لحاظ اجتماعی و اجرایی است.

دبیر مجمع استانداران کشور خاطرنشان کرد: تاکنون 18 نفر به عنوان استاندار در این استان عهده‌دار خدمات شده‌اند.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت استان مرکزی گفت: این استان یک استان صنعتی است و در حال حاضر با مشکلات متعددی در این خصوص دست و پنجه نرم می‌کند.

 

طاهری ضمن اشاره به نظرات استانداران پیشین استان مرکزی مبنی بر توسعه نامتوازن صنعت و ناهمگونی این بخش در استان مرکزی، بیان داشت: ارتباط میان صنعت و دانشگاه باید جدی گرفته شود، با وجود اینکه برنامه‌های متفاوتی در این راستا پایه‌ریزی شده اما، هنوز این مهم تحقق نیافته است.

وی ضمن تأکید بر لزوم تحقیق و پژوهش در راستای برقراری ارتباط بین صنعت و دانشگاه عنوان کرد: به این منظور باید صنعت در راستای رشد و توسعه دانشگاه تلاش کند و دانشگاه راه حلی برای ارتقاء و بهینه کردن صنعت پیدا کند.

دبیر مجمع استانداران کشور افزود: برای توسعه صنعت این استان دو نکته باید مورد توجه قرار گیرد؛ اول باید از صنایع های‌تک استفاده شود و دوم صنایعی که به آب کمتری نیاز دارند توسعه یابند.

طاهری با بیان اینکه در توسعه فضای سبز استان نیز باید از گونه‌هایی که نیاز کمتری به‌ آب دارند استفاده شود بر لزوم استفاده از روش‌های پیشرفته علمی و آبیاری نوین در بخش کشاورزی استان تأکید کرد.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها