Portal_background_image

استاندار: طرح های عمرانی استان مركزی مستعد سرمایه گذاری خارجی هستند

استاندار گفت: طرح های بزرگ و برجسته عمرانی این استان مستعد پذیرش و همكاری با سرمایه گذاران خارجی است.

 'علی اكبر شعبانی فرد' روز چهارشنبه در دیدار با مدیرعامل شركت نفتی استار ایل تركیه در اراك افزود: استان مركزی به عنوان نقطه مركز ایران و برخورداری از محورهای مواصلاتی در شهرهای مختلف توانایی جذب سرمایه گذاری خارجی را دارد.

وی ادامه داد: هم اكنون شركت پتروشیمی خمین كه قابلیت تولید پروپپلین را دارد سهیمه خوراك خود به میزان 180 هزار تن را از پتروشیمی اراك و پالایشگاه اصفهان اخذ كرده و زمین آن نیز خریداری شده و برای ادامه ساخت و تكمیل نیاز به 260 میلیون یورو دارد.

استاندار بیان كرد: دومین طرح استان مركزی كه نیاز به سرمایه گذاری خارجی دارد حمایت مالی كارخانه سایپا در خمین است كه 150 میلیون دلار نیاز دارد كه از این مبلغ 50 میلیون دلار توسط شركت ساپیا تامین شده است و سرمایه گذار می تواند به صورت فاینانس نیز در آن مشاركت داشته باشد.

شعبانی فرد خاطر نشان كرد: طرح متانول استان مركزی نیز كه برای تولید پروپپلین در نظر گرفته شده از مصوبات هیات دولت است و نیاز به 700 میلیون دلار سرمایه گذاری داخلی و خارجی دارد كه سرمایه گذاران می توانند به صورت مشاركتی یا صد در صد و فاینانس با استان وارد مذاكره شوند.

وی، دو خطه كردن راه آهن قطار سریع بالای 200 كیلومتر در ساعت در مسیر اراك - قم به مسافت 140 كیلومتر با اعتبار270 میلیون دلار را از دیگر طرح هایی دانست كه نیاز به سرمایه گذاری خارجی دارند وادامه داد: فناوری این طرح انتخاب شده و از مصوبات هیات دولت است.

استاندار تاكید كرد: سرمایه گذران كشور تركیه در استان مركزی به خوبی به تعهدات خود عمل كرده و پرتوان ظاهر شده اند كه نمونه بارز آن مشاركت در ساخت 750 واحد مسكونی و تولید سالانه 500 هزا دستگاه یخچال و فریزر در شهرستان زرندیه است.

وی ادامه داد: ما به سرمایه گذاران كشور تركیه اعتماد داریم و با توجه به نقاط مشترك فرهنگی، جغرافیایی و دینی می توان روابط اقتصادی و صنعتی را بیش از پیش گسترش داد.

استاندار یادآور شد: این استان برای تامین اقلام، كالا و مواد اولیه مودر نیاز بخش های مختلف كشور تركیه هیچ مسكلی ندارد و در این زمینه آماده همكاری های بیشتری است.

مدیر عامل شركت استار ایل تركیه نیز در این دیدار گفت: این شركت در زمینه سرمایه گذاری در پتروشیمی خمین آمادگی دارد و برای سایر طرح ها نیز باید هیات مدیره این شركت تصمیم گیری كند.

' اركان پهلی وان' ادامه داد: در زمینه سرمایه گذاری در سایپا نیز مذاكرات با طرف ایرانی انجام شده اما نظر نهایی در همه طرح ها ظرف 45 روز آینده به صورت كتبی به استانداری استان مركزی اعلام خواهد شد.

 

دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها