Portal_background_image

استاندار: طرح انتقال پساب های فاضلاب اراك باید در كمترین زمان ممكن پایان یابد

استاندار  گفت: طرح 15 كیلومتری انتقال پساب های فاضلاب اراك به دشت این شهر و فراهان باید با جدیت و تلاش شبانه روزی مسوولان مربوطه ظرف مدت حداقل سه ماه و نیم آینده آماده بهره برداری باشد.

'علی اكبر شعبانی فرد' عصر دوشنبه در جلسه شورای آب و كشاورزی استان مركزی  افزود: اجرای این پروژه از نظر مالی و امكانات زیر ساختی مشكل خاصی ندارد و باید در دور چهارم سفر هیات دولت به این استان به بهره برداری برسد.

وی ادامه داد: بهره برداری از طرح انتقال پساب‌های فاضلاب به این كویر، خدمت بزرگی به مردم شهر اراك است و نقش موثری در تولیدات كشاورزی، توسعه فضای سبز و غنای منابع آب زیرزمینی و كاهش آلودگی هوای شهر دارد.

استاندار عنوان كرد: در راستای اجرای این طرح مطالعات ایجاد یكهزار هكتار فضای سبز در اراك انجام شده كه باید نظام نگهداری و آبیاری به صورت كارشناسی برای آن پیش‌بینی شود.

شعبانی فرد اضافه كرد: تا پایان سالجاری باید 20 هزار هكتار از اراضی كشاورزی استان با اولویت قطعات بزرگ تحت پوشش آبیاری قطره ای و بارانی قرار گیرد.

وی گفت: با استفاده از این روش، می توان به ارتقای بهره برداری از منابع آب، افزایش تولید، كاهش و جلوگیری از رویش علف های هرز، امكان آبیاری در اراضی شیب دار دست یافت.

استاندار استان مركزی با اشاره به ثبت نام افراد واجد شرایط در سامانه تعاونی كشاورزی مهر در استان نیز افزود: متقاضیان بیكار واجد شرایط كه تاكنون اراضی ملی و دولتی از دولت دریافت نكرده‌اند می‌توانند نسبت به تشكیل این شركت‌ها اقدام كنند.

شعبانی فرد ادامه داد: فار‌غ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط بخش كشاورزی، روستاییان بیكار فاقد زمین و افراد دارای تجربه و علاقمند به ‌كار كشاورزی كه فاقد شغل هستند می‌توانند برای استفاده از تسهیلات این طرح به سامانه WWW.TKM.MCLS.GOV.IR مراجعه و نسبت به ثبت‌نام اقدام كنند.

فرماندار شهرستان شازند نیز در این جلسه گفت: این شهرستان قابلیت های بالایی در بخش كشاورزی از جمله زراعی، باغی، دامپروری و آبزی پروری دارد كه تنها یك سوم این ظرفیت ها استفاده و مابقی راكد مانده است.

'محمدصادق مصطفی زاده' افزود: در حال حاضر 150 هزار هكتار اراضی قابل كشت در این شهرستان قرار دارد كه از این میزان 49هزار هكتار آبی و مابقی دیم است.

وی ادامه داد: این شهرستان 200 طرح در بخش كشاورزی به استان ارایه كرده كه از این تعداد 20 طرح تصویب و تنها هفت طرح تخصیص اعتبار شده است.

فرماندار شازند با اشاره به عدم تمدید مجوز 55 واحد مرغداری این شهرستان نیز بیان كرد: با توجه به اینكه شازند با تولید سالانه شش هزار و 400 تن گوشت مرغ عنوان چهارم را در استان دارا است باید نسبت به رفع این مشكل اقدامات اساسی صورت گیرد.

مصطفی زاده تصریح كرد: تاكنون دو هزار هكتار از اراضی كشاورزی این شهرستان با صرفه جویی یكهزار لیتر آب در ثانیه تحت پوشش آبیاری تحت فشار قرار گرفته است.

پیگیری مجوز واردات پنج هزار دام سنگین به استانها و مصوبات جلسات گذشته این شورا توسط فرمانداری شهرستانها و رفع مشكل 55 واحد مرغداری شهرستان شازند از دیگر محورهای این جلسه بود


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها