Portal_background_image

استاندار: طرح آمايش سرزمين شناخت موقعيت و حركت به سوي وضعيت مطلوب در آينده است

استاندار:  طرح آمایش سرزمین به نوعی نظام جامعی برای شناخت موقعیت و حرکت به سوی وضعیت مطلوب در آینده و دست یابی به هدف تعیین شده است .

ˈعلی اکبر شعبانی فردˈ روز شنبه در چهارمین نشست شورای توسعه و برنامه ریزی استان مرکزی كه در محل استانداري برگزار شد، افزود:مطالعات آمایش سرزمین و رعایت  قوانین، زیربنای برنامه های توسعه در این استان است.

 

استاندار گفت:‌توسعه متوازن استان و ساماندهی مشکلات بر مبنای هدفگذاری صحیح مطالعات آمایش سرزمین در ابعاد انسانی، فعالیت و محیطی است.

وی اظهار کرد: استراتژی پنج ساله مطالعات پایه استان مرکزی تهیه شده و مطالعات 10 ساله نیز در حال تدوین است و تنها در سایه اطلاعات هدفگذاری شده و آینده نگر می توان به آهنگ مناسب توسعه شهری و روستایی دست یافت.

استاندار خاطر نشان کرد: تصمیم سازان منطقه ای و کلان باید مطالعات پایه و آمایش سرزمین را دستمایه اصلی برنامه های راهبردی کنند و از اقدامات شتاب زده و نگاه جزیره ای به مسایل اجتناب نمایند.

شعبانی فرد تصریح کرد: نتایج ارزیابی نقاط قوت و ضعف، تهدیدها و فرصت های استان مرکزی با همکاری دانشگاه اراک انجام شده و 140 شاخص توسعه محور انسانی، محیطی و فعالیتی این پژوهش در برش های شهرستانی و استانی به عنوان ابزار کلیدی مدیران و برنامه ریزان است.

وی در بخشی از سخنانش با اشاره به انجام طرح جامع تفضیلی شهر ساروق گفت: در این مطالعه سند توسعه شهری ساروق در افق 10 ساله دیده شده که در آن افزایش مساحت 221 هکتاری شهر به 233 هکتار و حفظ فضاهای سبز و کاربری زراعی باغات مورد تاکید است.

شعبانی فرد اضافه کرد: در افق 10 ساله این طرح افزایش فضاهای مذهبی از چهار و چهار دهم هکتار به 12 و شش دهم هکتار، مسکونی از 38 هکتار به 89 هکتار، ورزشی و تفریحی از هفت دهم به یک و 9 دهم، بهداشتی و درمانی از شش دهم به سه و 9 دهم هکتار پیشنهاد شده است.

وی عنوان کرد: فضاهای اداری پیش بینی شده در این طرح از 77 صدم هکتار به یک و 94 صدم هکتار و آموزشی از یک و هفت دهم به چهار و شش دهم هکتار دیده شده است.

استاندار  بیان کرد: پیش بینی فضای کالبدی متوازن برای توسعه شهری ساروق در دراز مدت یک ضرورت اساسی است و بهبود میادین، معابر و کوچه ها، پیش بینی پردیس دانشگاهی، ساماندهی مشاغل مزاحم شهری، ایجاد دانشکده قرآنی و قالیبافی و توزیع مناسب فضاهای آموزشی، درمانی و خدماتی از مسایلی است که باید در طرح تفضیلی ساروق پررنگ دیده شود.

شعبانی فرد در بخشی از سخنانش به لزوم توجه ویژه به افزایش ایمنی و مقاوم سازی مدارس اشاره کرد و گفت: سهم استان مرکزی از اعتبارات تخصیص شده نوسازی مدارس از محل صندوق ذخیره ارزی 87 میلیارد تومان بوده که تاکنون 70 میلیارد تومان آن جذب شده است.

وی عنوان کرد: بازسازی و مقاوم سازی مجموع یکهزار و 851 کلاس درس در استان مرکزی کار بزرگی است و برای تکمیل تمامی مدارس مشمول همکاری مجدد دولت و مجلس و تخصیص اعتبارات مناسب و مورد نیاز است.

استاندار بیان کرد: سوخت تمامی مدارس این استان تحت پوشش شبکه گاز طبیعی است و از این منظر این استان در کشور الگو است.

شعبانی فرد تصریح کرد: از محل بند ˈشˈ ماده 224 قانون برنامه پنجم توسعه کشور، 54 میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی و سرمایه ای در موضوع خشکسالی با سرفصل آب شرب استان مرکزی ابلاغ شده که باید از طریق سه دستگاه آب منطقه ای، آبفای شهری و روستایی هدفگذاری و هزینه شود.

وی عنوان کرد: مراقبت دستگاه ها در هزینه کرد اعتبارات خشکسالی بسیار مهم است و پروژه های تعریف شده این بخش باید در چارچوب ضوابط تعریف شده مدیریت بحران باشد و سهم آب عشایری نیز در این اعتبارات لحاظ شود.

استاندار در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: برنامه جامع پسماند این استان به عنوان یک منشور عملیاتی مناسب در ساماندهی پسماندهای ویژه، خانگی، عفونی و الکترونیکی است و با تصویب این طرح در شورای برنامه ریزی استان بستر بهره مندی از تسهیلات کشوری ساماندهی پسماند مهیا می شود.

شعبانی فرد در بخش دیگری از سخنانش به سیاست فعلی دولت بر فروش اموال منقول و غیرمنقول بلااستفاده و سرمایه گذاری آن برای تکمیل طرح های نیمه تمام اشاره کرد.

وی گفت: دستگاه های اجرایی به ویژه بخش های آموزش و سلامت باید از این فرصت برای پیشبرد برنامه ها و تکمیل طرح های نیمه تمام کلیدی استان نهایت بهره را ببرند.

استاندار توضیح داد: برنامه تجمیع ادارات تابعه استانداری و جابه جایی برخی مراکز آموزشی، بهداشتی و درمانی و اجرایی استان در دست انجام است و باید در سایه همکاری موثر همه بخش ها، سرعت این جابه جایی ها شتاب گیرد.

شعبانی فرد همچنین به افزایش اختیارات استانداران در حوزه های مختلف توسط هیات دولت تاکید کرد و گفت: این افزایش اختیار فرصتی طلایی برای استان است که باید با ظرافت و درایت از آن برای توسعه متوازن و حل مشکلات بخش های مختلف بهره برد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: در طرح تفصیلی شهرها موضوع غالب باید الگوی معماری ایرانی و اسلامی باشد.

ˈعباس رجاییˈ افزود: تکیه بر کانون های توسعه صنعتی و اشتغالزا، تقویت ظرفیت های گردشگری و اصلاح نواقص معماری و شهرسازی از ضروریات طرح تفصیلی کارآمد برای شهرها است.

وی عنوان کرد: الحاق روستای قلعه بالا به شهر ساروق و قرار گرفتن این شهر در حاشیه جاده شکل طولی به این شهر داده که باید برای تعریف کالبد موثر شهری آن کار کارشناسی صحیح انجام شود.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اعتبارات خشکسالی باید به صورت متوازن در تمامی زیرفصل های تعریف شده توزیع شود و اختصاص جزیره ای این اعتبارات به زیرساخت های آب ظلم به کشاورزان خسارت دیده است.

رجایی ادامه داد: در قانون جامع منابع طبیعی که در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس تصویب شده و به زودی به صحن علنی می رود آلودگی خاک یک چالش جدی زیست محیطی در کشور عنوان و برای عوامل آلاینده نیز خسارات سنگین پیش بینی شده است.

وی عنوان کرد: در اجرای برنامه جامع پسماند استان مرکزی استفاده از روش های نوین ساماندهی انواع پسماند باید ملاک عمل باشد.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: نیروگاه حرارتی شازند با توجه به شرایط خاص کشور هم اکنون مجبور به استفاده از سوخت مازوت است و با وجود پیگیری تمامی مقامات محلی و کشوری تغییر این سوخت در مقطع کنونی امکان پذیر نیست.

ˈقاسم عزیزیˈ بیان کرد: آلودگی نیروگاه شازند بر اساس اطلاعات هواشناسی و زیست محیطی استان بیش از اراک گریبان مردم شازند را گرفته و بر اساس مطالعات علمی بالا بودن دی اکسید گوگرد محرز است و اکسید های ناکس نیز در مواردی بالا می رود.

وی خواستار حمایت بیشتر نیروگاه شازند در تسریع اجرای طرح گوگرد زدایی و تامین اعتبارات آن شد.

در این نشست علاوه بر تصویب برنامه جامع مدیریت پسماند استان مرکزی، مجوز استقرار شرکت قائم آل نور با استفاده از اختیارات استانداران در شعاع 110 کیلیومتری شهر ساوه مصوب شد.

تشکیل کمیته کارشناسی برای توزیع اعتبارات ابلاغی خشکسالی و تصمیم سازی جابه جایی و تجمیع ادارات و حوزه آموزشی و سلامت استان از دیگر مصوبات این نشست بود.

در این نشست همچنین بر واگذاری حق بهره برداری از مدارس بلا استفاده استان مرکزی و تعیین تکلیف وضعیت اراضی قطب صنعتی اراک تصمیم سازی شد.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها