Portal_background_image

استاندار: ساماندهي حريم رودخانه اراك ضروري است

استاندار گفت: ساماندهی حریم رودخانه ها بر اساس قانون بر عهده استانداری است بنابراین باید براساس كاهش آلودگی، حریم این رودخانه ها پاكسازی و زیباسازی شود.

 

'علی اكبر شعبانی فرد' روز یكشنبه در نشست اعضای كارگروه طرح جامع كاهش آلودگی هوای شهر اراك افزود: رودخانه اراك محل تجمع آلودگی است و باید ساماندهی شود و هر چه سریعتر نسبت به محوطه سازی، مسیر آب رودخانه و مرمت و تعمیر آن تا منطقه ولی آباد اقدام شود.

وی اضافه كرد: همچنین فضای خاكی میدان جهاد اراك نیز باید هرچه سریعتر زیبا سازی و ساختمان های زیبا ساخته و ساماندهی شود.

استاندار گفت: استفاده نیروگاه حرارتی برق شازند از سوخت گاز به جای مازوت از مصوبات هیات دولت است كه باید 100 درصد اجرایی شود.

وي افزود:‌ زیر بار اینكه نیروگاه شازند از مازوت استفاده كند، هرگز نمی روم.

وی ادامه داد: استفاده گاز به جای مازوت در نیروگاه شازند از مصوبات هیات دولت است و استاندار به عنوان مجری این مصوبات باید برای اجرای آن تلاش كند و من در این زمینه مصمم هستم بنابراین اخطار كتبی به آن واحد ارسال كنید كه در صورت تمكین نكردن در 24 ساعت پلمپ شود.

استاندار  بیان كرد: در حالی كه ریزگردها سلامت مردم و شهروندان را تهدید می كنند نباید با برنامه ریزی غیر اصولی آلایندگی هوا را افزایش داد بنابراین همه مدیران واحدهای صنعتی و دستگاه های مسوول باید برای ارتقا سطح سلامتی و كاهش آلودگی هوای اراك تلاش كنند.

شعبانی فرد تاكید كرد: حفاظت از محیط زیست، برخورداری از آب و هوای سالم برای مردم از دغدغه های اصلی دولت اسلامی است بنابراین همه باید برای سلامت بیشتر در این زمینه تلاش كنند.

وی خاطر نشان كرد: بر اساس برنامه توسعه پنجم، سند چشم انداز بیست ساله و مصوبات هیات دولت تا پایان سال 1392 نباید هیچ واحد آلاینده در كشور وجود داشته باشد.

** ماموران انتظامی از اول تیرماه نسبت به تردد وسایل نقلیه با عمر بالا جلوگیری كنند

استاندار گفت: بر اساس مصوبه مورخ 14/1/1390 ابلاغ شده مبنی بر كاهش آلودگی هوای اراك، ماموران انتظامی باید از تردد وسایل نقلیه با عمر بالا از اول تیرماه امسال براساس میزان تعیین شده در ابلاغیه جلوگیری كنند.

'علی اكبر شعبانی فرد' افزود: بر اساس این مصوبه ماموران انتظامی باید از تردد وسایل نقلیه شخصی بیش از 20 سال، وانت بار 15 سال، تاكسی 10 سال، مینی بوس 10 سال، اتوبوس شهری هشت سال و اتوبوس خارج شهری 12 سال و كامیون 20 سال جلوگیری كنند.

وی بیان كرد: معاینه فنی خودروها نیز باید به صورت منظم انجام شده و راهنمایی و رانندگی نسبت به این مهم توجه جدی داشته باشد.

استاندار اضافه كرد: در راستای انجام طرح جامع كاهش آلودگی هوا در این استان 75 جایگاه گاز سی ان جی راه اندازی و فعال شده كه نسبت به برنامه 55 درصد افزایش دارد.

شعبانی فرد تاكید كرد: همچنین شهرداری ها باید نسبت به ساماندهی معابر و تسهیل عبور و مرور و مسیر دوچرخه سواران تلاش كرده و برای نصب دوربین های كنترل ترافیك و سرعت سنج در خیابان ها و بزرگراه ها اقدام كنند.

وی خاطر نشان كرد: طرح كاهش ترافیك شهر اراك در شورای عالی ترافیك كشور به تصویب رسیده است بنابراین در آینده ای نزدیك چهار راه های شهر با دوربین كنترل خواهد شد.

استاندار  خاطر نشان كرد: سه تقاطع غیر همسطح در اراك به بهره برداری رسیده و ساخت هفت تقاطع غیر همسطح در سال جاری تصویب شده است كه 40 میلیارد ریال از سوی شورای اسلامی شهر اراك برای این مهم اختصاص یافته است.

شعبانی فرد بیان كرد: تملك زمین های اطراف میدان سرداران اراك انجام شده و طرح فضای سبز در اطراف كمربند شمالی نیز تصویب شده است و همچنین بسیاری از طرح های غیر اصولی ساخته شده در سال های گذشته اصلاح ساختاری خواهد شد.

وی بیان كرد: دو مدرسه بین پارك های لاله و شقایق اراك نیز باید با همكاری آموزش و پرورش تخریب تا به فضای سبز تبدیل و تردد مردم در این منطقه تسهیل شود.

استاندار درباره ساماندهی قبرستان قدیمی و مقبره آقا نورالدین اراك نیز توضیح داد: به شهرداری دستور داده شده است تا از دفن جدید در این محل جلوگیری كند و این منطقه به فضای سبز زیبا تبدیل می شود و مقبره آقا نورالدین نیز ساماندهی و مرمت خواهد شد.

شعبانی فرد یادآور شد: طرح توسعه فضای سبز دشت فراهان و شهرهای سنجان و كرهرود، اصلاح میدان نماز، ساخت تصفیه خانه، استفاده از آب سد كمال صالح از اقدامات خوبی در راستای برخورداری از آب و هوای سالم در شهرستان اراك است.

** كمیته های نظارتی و صنایع استان مركزی باید فعال تر شوند

استاندار گفت: كمیته های نظارتی و صنایع استان مركزی در راستای انجام مصوبات و بندهای قانون جامع كاهش آلودگی هوای اراك فعال تر شوند.

شعبانی فرد افزود: منابع طبیعی و آبخیزداری مكلف است نسبت به كاشت گیاهان مناسب در استان و شهرستان اراك اقدام كند.

وی تاكید كرد: همچنین انتقال واحدهای تولیدی و صنعتی شهرستان به مسافت 30 كیلومتری شهرها از مصوبات طرح جامع كاهش آلودگی هوا است و باید هرچه سریعتر عملیاتی شود و برای این مهم كمیته صنایع هر 15 روز یك بار در این خصوص به كارگروه گزارش دهد.

استاندار خاطر نشان كرد: در خصوص شركت آلومینیوم ایران ( ایرالكو) نشست های تخصصی خوبی برگزار شده است كه طی آن مصوب شد كه وضعیت آلایندگی این واحد به صورت آنلاین با نصب سیستم پایش در اداره كل محیط زیست رصد شود.

شعبانی فرد اشاره كرد: مسوولان كارخانه آلومینیوم اراك باید نسبت به نصب فیلتر بر دودكش ها اقدام كرده و واحد آند سازی به شهرك صنعتی خیرآباد در 30 كیلومتری اراك منتقل شود.

وی تاكید كرد: همه واحدهای صنعتی استان مركزی تا پایان شهریور ماه 1391 باید به سیستم های كنترل آلودگی و پایش آنلاین مجهز شوند و همه واحدهای آلاینده از جمله كوره های آجرپزی، آهك و سنگ بری تا پایان سال سوم برنامه پنجم توسعه از محدوده شهرها خارج شوند.

استاندار  توضیح داد: باید مركز این استان به شهری زیبا همراه با مبلمان شهری مناسب تبدیل شود تا بتوان دغدغه های مردم را در این خصوص كاهش داد.

تلاش وزارت نیرو برای تبدیل سوخت گاز به جاز مازوت در واحدهای صنعتی، تجهیز موتورهای ساختمان های اداری به سیستم های هوشمند، ساخت بلوار جوار پارك مادر كوی مصطفی خمینی (ره) در اراك، اطلاع رسانی دقیق و به هنگام هواشناسی از وضعیت جوی و اقدام وزارت نیرو و محیط زیست برای باروركردن ابرها برای كاهش آلودگی هوا در مواقع ضروری از دیگر مصوبات این نشست بود.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها