Portal_background_image

استاندار: دستگاههای استان مرکزی زمین‌های بدون استفاده خود را تعیین تکیلف کنند

استاندار با تاکید بر تحویل زمین‌های رها شده توسط دستگاه‌های اجرایی استان افزود: این دستگاه‌ها یک هفته مهلت دارند تا زمین‌های بدون استفاده خود را تعیین تکیلف کنند.

علي اكبر شعباني فرد روز شنبه در اولين جلسه شوراي هماهنگي امور حقوقي دستگاه هاي اجرايي استان مرکزی كه در سالن جلسات استانداري برگزار شد بيان كرد:‌  كرد: بزرگترين ویژگی تشكيل شورا هاي هماهنگي امور حقوقي دستگاه هاي اجرايي، كاهش كارهاي قضايي و حل كردن مشكلات حقوقي دستگاه هاي اجرايي در خود دستگاه هاي مربوطه است.
 

وي افزود:‌ با تشكيل شوراهاي هماهنگي امور حقوقي دستگاه هاي اجرايي مي توان از بروز مشكلات تا حد زيادي جلوگيري كرد.

 وی با بیان اینکه تمام مدیران اجرایی استان نیز موظفند نسبت به تعیین مالکیت و سند مجموعه های خود اقدام کنند تصریح کرد: برخی از این اموال منقول و غیرمنقول دولت مالکیت آنها مشخص نیست لذا مسئول دستگاه اجرایی بایستی نسبت به تعیین تکلیف آنها اقدام کند.

شعبانی فرد افزود: دستگاههای اجرایی باید زمینهایی را که در اختیار دارند و از دولت گرفته اند را تعیین تکلیف کنند در غیر این صورت این اموال را که متعلق به دولت است را پس می گیریم.

 

شعبانی فرد با اشاره به زمینهای اطراف نیروگاه آب سنگین شهر خنداب اظهارداشت: کل املاک اطراف انرژی هسته ای مصوبه شورای تامین دارند که بایستی سریعتر واگذار شوند.

استاندار مركزي بيان كرد: در حال حاضر تعداد 3 هزار و 500 سند مالكيت در خزانه مالكيت استان وجود دارد.


استاندار  با اشاره به شورای هماهنگی امور حقوقی دستگاههای اجرایی استان خاطرنشان کرد: این شورا کارهای قوه قضاییه را کاهش می دهد چراکه برخی از مشکلات دستگاهها در خود خانواده دولت حل می شود.

وی ادامه داد: همچنین طرح دعاوی یک دستگاه اجرایی دولتی علیه دستگاه اجرایی دیگر در محاکم دادگستری ممنوع است و تنها از طریق استانداری و وزارتخانه های متبوع بایستی حل شود لذا تمام دستگاههای اجرایی بایستی طرح دعاوی خود را ظرف یک هفته پس بگیرند.

شعبانی فرد از تشکیل بانک اطلاعات حقوقی در استان خبرداد و گفت: تمام دستگاههای اجرایی ظرف دو هفته مهلت دارند وکلای حقوقی خود را که شرایط احراز را دارند معرفی، تا این افراد تعیین صلاحیت شوند.

 

در ادامه ابوالقاسم نصرالهي، معاون سياسي امنيتي استاندار گفت: بحث حقوقي بحث ويژه انساني است كه بايد به آن بسيار توجه شود زيرا كه منشا بيشتر قضاوت ها حق و حقوق است.
 

اين مقام مسوول عنوان كرد: براي اينكه در هر عرصه اي به فضاي حاد و بحراني بر نخوريم لازم است كه پيشگيري را جايگزين درمان كنيم كه در اين راستا ايجاد شوراهاي هماهنگي امور حقوقي دستگاه هاي اجرايي گامي مثبت و موثر براي كاهش مشكلات حقوقي در دستگاه هاي اجرايي است.
 

معاون سياسي و امنيتي استاندار رسيدگي و حل مسائل و مشكلات حقوقي دستگاه هاي اجرايي و تبادل نظر افراد براي پيشگيري از ايجاد مشكلات را از مزاياي شوراي هماهنگي امور حقوقي دستگاه هاي اجرايي بر شمرد.

مجيد لكايي  نیز در این جلسه بيان كرد:‌ شوراهاي هماهنگي امور حقوقي دستگاه هاي اجرايي داراي اهداف مهمي از جمله ايجاد وحدت رويه در امور حقوقي دستگاه هاي اجرايي هستند.
 

وي پيشگيري از ايجاد موانع و مشكلات در كارهاي اجرايي را از ديگر اهداف مهم و كليدي شوراهاي هماهنگي امور حقوقي دستگاه هاي اجرايي عنوان كرد.
 

اين مقام مسوول گفت: گاهي اوقات ممكن است مشكلات حقوقي در دستگاه هاي اجرايي ايجاد شود كه مي توان اين قيبل مشكلات را از كانال مشاور حقوقي دستگاه مربوطه حل كرد و مراجعات به دستگاه هاي قضايي را كاهش داد.
 

لكايي بيان كرد: شناسايي بدنه حقوقي تشكيلات اجرايي، شناسايي توانمندي هاي كيفي و كمي حقوقي دستگاه هاي اجرايي از وظايف شوراي هماهنگي امور حقوقي دستگاه هاي اجرايي است كه بايد به اين مهم توجه ويژه كرد.
 

رییس كمیسیون مستندسازی امور حقوقی دولت عنوان كرد: بايد در سازمان هاي اجرايي جايگاهي به مشاوره حقوقي اختصاص داده شود و مشاوران حقوقي دستگاه هاي اجرايي در حكم بازوي مشورتي مديران دستگاه هاي اجرايي عمل مي كنند.

وي افزود: مشاوران حقوقي دستگاه هاي اجرايي بايد از دانش آموختگان بخش حقوق باشند تا به كليه امور تسلط كافي داشته باشند.
 

لكايي در پايان گفت: يكي از مهم ترين اقداماتي كه در هر استاني بايد صورت بگيرد ايجاد بانك اطلاعاتي حقوقي استان و تقويت جايگاه افراد حقوقي در دستگاه هاي اجرايي است.


 


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها