Portal_background_image

استاندار در ديدار با سفير ازبكستان بر توسعه همكاري هاي مشترك تاكيد كرد

آقازاده استاندار مرکزی در دیدار با بهار عبداله یف سفیر جمهوری ازبکستان در ایران که در محل استانداری برگزار شد، بر توسعه همکاری های مشترک مرکزی و ازبکستان در بخش صنعت ، کشاورزی و گردشگری و همچنین عملیاتی شدن برنامه ها تاکید کرد.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: استان مرکزی دارای توانمندی و ظرفیت های بسیاری است که می تواند روابط اقتصادی خوبی را با کشور ازبکستان داشته باشد.

وی بیان کرد: سفر سفیر جمهوری ازبکستان به استان مرکزی می تواند فصل جدیدی در تاریخ روابط دوکشور به ویژه استان مرکزی و ازبکستان ایجاد نماید.

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه استان مرکزی چهارمین قطب صنعتی کشور است، گفت: استان مرکزی از توان تولیدی و صنعتی بالایی برخوردار است و برخی از صنایع این استان در کشورهای همسایه بی نظیر هستند .

وی بیان کرد: این استان در کنار صنعت و کشاورزی از ظرفیت خوبی در حوزه گردشگری نیز برخوردار است که نمونه آن را غار نخجیر دلیجان، آب گرم محلات و... می توان عنوان کرد.

آقازاده ابراز کرد: اتاق بازرگانی اراک فعال است و امسال سفرای زیادی به استان سفر داشتند که برخی منجر به مذاکرات جدی شده است که امیدواریم به نتایج مطلوب برسد و با کشور ازبکستان نیز بتوانیم همکاری های نزدیک و جدی داشته باشیم.

وی گفت: از حضور سرمایه گذاران کشور ازبکستان در استان استقبال می کنیم تا بتوانیم مراودات خوب اقتصادی و تجاری  دو طرفه را داشته باشیم.

استاندار مرکزی بیان کرد:  امروز ازبکستان  نسبت به ده سال گذشته شرایط متفاوتی دارد که جا دارد در این راستا از تلاش دولت ها تقدیر کرد و از نظر موقعیت جغرافیایی بهترین مسیر برای ایجاد پل ارتباطی زمینی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای آسیای میانه به شمار می رود.

 آقازاده گفت: بعد از حدود ده سال مرادواتی که بین استان مرکزی و ازبکستان وجود داشته است می طلبد وارد مرحله عملیاتی و اجرایی شدن برنامه ها شویم و در واقع وارد میدان کار و عمل گردیم.

وی افزود: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان معین کشور ازبکستان است که می تواند فرصت خوبی برای توسعه همکاری های مشترک در زمینه  گردشگری ، صنعتی و کشاورزی باشد که در این زمینه سازمان صنعت، معدن و تجارت ، جهاد کشاورزی ، استانداری و فعالین بخش خصوصی نیز باید تمام تلاش خود را بکار گیرند.

استاندار مرکزی برتوسعه گردشگری بین دو کشور تاکید کرد و گفت: با توجه به پیشرفت های خوب کشور ازبکستان و جاذبه های گردشگری استان مرکزی صنعت توریسم می تواند بین دو کشور رونق یابد.

آقازاده گفت: کلانشهر اراک دارای فرودگاه مناسبی است که می تواند به شرط داشتن توریست پرواز مستقیم به  ازبکستان را برقرار نماید.

آقازاده گفت: با توجه به اینکه استان مرکزی در مرکز کشور قرار دارد فعالان اقتصادی سایر استان ها می توانند از پرواز مستقیم اراک- ازبکستان برای انجام فعالیت های اقتصادی بهره مند شوند.

استاندار مرکزی با اشاره به تحریم های ظالمانه علیه ایران، گفت: در این مقطع جز سه کشور آمریکا، اسرائیل و عربستان بقیه کشورها با تحریم های ظالمانه علیه ایران مخالف هستند.

وی خاطر نشان کرد: در این شرایط جمهوری اسلامی ایران از همسایگان و کشورهای دوست مانند ازبکستان انتظار دارد مردم و اقتصاد ایران را حمایت کنند ، قطعاً اینها در اذهان مردم ایران و روابط فرهنگی و تاریخی بین دو ملت که از سبقه بسیاری نیز برخوردار است بعنوان خاطره خوب باقی خواهد ماند .

سفیر ازبکستان در ایران  نیز گفت: ازبکستان در برقراری روابط تجاری، اقتصادی و گردشگری با ایران مصمم و جدی است و سفر به استان مرکزی نیز به عنوان یکی از قطب های مهم اقتصادی و صنعت توریسم انجام شده است.

بهار عبداله یف افزود: 117 واحد تولیدی و صنعتی با سرمایه گذاری ایرانی در ازبکستان فعال است که بیشترین حجم سرمایه گذاری توسط صنعتگران و تجار استان مرکزی بوده است.

وی ادامه داد: ازبکستان و ایران علاوه بر همسایگی نقاط اشتراک زیادی را در حوزه فرهنگی دارند که باید به بهترین شکل در تقویت مناسبات دو کشور از آن بهره گرفته شود.

سفیر ازبکستان در ایران یادآور شد: استان مرکزی با زیرساخت های قوی اقتصادی و فرهنگی در زمره نخستین استان هایی بوده که از ایران با ازبکستان روابط اقتصادی و تجاری داشته و باید این مناسبات به صورت هدفمند تقویت شود.

عبداله یف گفت: روابط 2 جانبه جمهوری اسلامی ایران و ازبکستان با دیدار رئیس جمهور این کشورها تحرک عمیق تری یافته و فصل جدیدی از تبادل هیات های تجاری در مدت 2 سال گذشته در راستای افزایش همکاری های فرهنگی و اقتصادی آغاز شده است.

سفیر ازبکستان در ایران خاطرنشان کرد: بازدید از صنایع استان مرکزی در راستای تقویت روابط تجاری جدی بین 2 کشور انجام شده است و ازبکستان در افزایش و توسعه روابط اقتصادی و تبادل گردشگر با جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل دارد.

عبداله یف یادآور شد: استان مرکزی با ظرفیت های صنعتی منحصر به فرد در کشور و خاورمیانه و ویژگی جغرافیایی ممتاز از استان های هدف برای افزایش مراودات تجاری و اقتصادی با ازبکستان است.

وی ادامه داد: ازبکستان برای افزایش حضور گردشگران در این کشور مراحل صدور ویزا را در 120 کشور تسهیل و چند کشور نیز حذف کرده است.

سفیر ازبکستان در ایران افزود: قرابت های تاریخی و فرهنگی مردم ازبکستان و ایران زمینه تمایل دوسویه برای سفرهای گردشگری را فراهم کرده و نبود پرواز مستقیم ایران- ازبکستان از جمله مشکلات در این خصوص است.

وی ادامه داد: حدود 40 هزار گردشگر ژاپنی در نیمه نخست امسال از نقاط تاریخی کشور ازبکستان دیدن کرده اند در صورتی که سهم گردشگران ایرانی از ازبکستان در این مدت 6 هزار نفر بوده است.

گفتنی است بازدید از شرکت شیشه تابش جام و نشست با فعالان اقتصادی استان مرکزی از دیگر برنامه های سفر سفیر ازبکستان در ایران در استان مرکزی است.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها