Portal_background_image

استاندار در برنامه صبح بخير ايران برنامه ها و اقدامات مجموعه دولت در استان را تشريح كرد

آقازاده استاندار مرکزی صبح امروز با حضور در برنامه زنده تلویزیونی صبح بخیر ایران در شبکه یک سیما ،ضمن تبیین ظرفیت ها و برنامه ها و اقدامات مجموعه دولت در استان به سوالات مردم نیز پاسخ گفت.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: استان مرکزی با  مساحتی حدود 30 کیلومتر مربع حدود 2درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده‌است.

وی ادامه داد : این استان دارای ۱۲ شهرستان، ۲۳ بخش، ۳۲ شهر، ۶۶ دهستان و هزار و 394  آبادی دارای سکنه است.

استاندار مرکزی ابراز کرد : این استان چهارمین قطب صنعت کشور به شمار می رود و علاوه بر حوزه صنعت در بخش کشاورزی نیز در تولید محصولات باغی و زراعی از جایگاه خوبی در کشور برخوردار است و در زمره 7  استان برتر کشور در بخش کشاورزی  می باشد.

وی  با اشاره به تولیدات محصولات کشاورزی استان، گفت: در  شهرستان های ساوه و زرندیه بیش از 30 هزار هکتار زمین زیر کشت پسته است و در دو دهه اخیر در این منطقه کشت پسته انجام شده است و استان در زمره 5 استان برتر کشور در زمینه تولید پسته می باشد.

استاندار مرکزی گفت:  حدود سه سال گذشته باغات انار شهرستان ساوه دچار سرمازدگی شد که خوشبختانه امسال با همت باغداران تولید انار به میزان گذشته خود رسیده است و حتی  می توان انار تولیدی این شهرستان را صادر کرد.

آقازاده عنوان کرد:  استان مرکزی در تولید حبوبات بخصوص لوبیا جزو 5 استان اول کشور،در تولید گندم استان 195 هزار تن تعهد داشت که در سال زراعی با کمال افتخار بیش از 300 هزار تن گندم در استان تولید شد ، در تولید گوشت قرمز  پنجمین تولیدکننده و گوشت سفید چهارمین تولید کننده در کشور  است و علاوه بر تامین مصرف استان  نیاز دیگر استان ها را نیز تامین می کند که از موفقتیهای خوب استان در زمینه کشاورزی است .

وی ادامه داد: شهرستان محلات پایتخت گل و گیاه ایران است و صادرات گل از این شهرستان انجام می شود ، استان مرکزی دومین تولید کننده ماهیان زینتی  کشور است که  همه نشان دهنده  عزم مردم استان مرکزی در جبهه کار و کشاورزی و صنعت و بخشهای مختلف می باشد.

وی ادامه داد: این استان در فعالیت های مختلف در حوزه کشاورزی و صنعت جز 5 یا 6 استان اول کشور است.

آقازاده بیان کرد: تعداد بهره برداران کشاورزی استان تقریباً برابر با تعداد کارکنان واحدهای تولیدی ،کارگران و مهندسین در بخش صنعت است که از ویژگی  های ممتاز این استان به شمار می رود.

استاندار مرکزی گفت: استان مرکزی مهد مفاخر ، مشاهیر و بزرگان دینی کشور می باشد و حدود 25 درصد از مفاخر جمهوری اسلامی ایران  از این خطه به پا خاسته اند که در راس آنها  استان مرکزی زادگاه امام راحل  و اجداد مقام معظم رهبری است که  افتخار بزرگی  برای این استان می باشد.

وی افزود: دکتر حسابی ها و بسیاری از  مفاخر دینی و سیاسی کشورمان از این استان به پا خاسته اند و  استان مرکزی در صنعت، کشاورزی و مفاخر علمی و مذهبی جز استان های برتر کشور است .

وی با بیان اینکه صنایع بزرگ استان مرکزی امروز نسبت به سال گذشته از شرایط بسیار بهتری برخوردار هستند، گفت: امروز  علی رغم  شرایط خاص کشور و تحریم ها، صدای تولید  و کار در شرکت هپکو اراک پس از چند سال طنین انداز شده است که می توان گفت از مهم ترین موفقیت های مجموعه دولت است که در نتیجه  همدلی ، همکاری و تدبیر دولت و صبر و بردباری کارگران حاصل شده است.

وی ادامه داد:  می توان گفت  امروز در آذآب، ماشین سازی، واگن پارس و ده ها و صد ها شرکت کوچک و بزرگ  استان شرایط بهتری وجود دارد و صنایع استان مرکزی یکی از بهترین شرایط در سالهای اخیر را دارا می باشند.

آقازاده گفت: حتما در خیلی از استان های کشور هم این شرایط را شاهد هستیم که نشان دهنده  عزم جدی مردم برای مقابله با هرگونه محدودیت و تحریم است.

استاندار مرکزی در پاسخ به سوال یکی از شهروندان استان درخصوص حمایت از صنایع استان، گفت: حمایت از صنایع و واحدهای تولیدی استان و تلاش برای رفع مشکلات آنها از اولویت های مهم استان است و  تمام تلاش خود را برای بهبود رونق تولید در استان بکار خواهیم گرفت و با توجه به اقدامات انجام شده و  همانطور که آمارها نشان می دهد شرایط صنایع استان رو به بهبود است.

آقازاده در پاسخ به سوال درخصوص پروژه 58 متری  اراک ، گفت: اجرای این پروژه موافقین ومخالفین خود را دارد  حدود 200 تا 300 پلاک مسکونی در این طرح است که سکنه آن  در این طرح شرایط خوبی را ندارند و در 15 سال اخیر که این پروژه مطرح است نمی توانند خانه ها خود را تخریب و بازسازی نمایند که امیدواریم به زودی اجرای این پروژه تعیین تکلیف شود.

استاندار مرکزی گفت: این طرح به تائید شورای عالی شهرسازی رسیده و مراحل اصلاح و اجرا  با مشکلاتی روبرو است  لذا تمام تلاش  خود را بکار می گیریم که اگر این پروژه اجرائی نباشد از طریق شورای عالی شهرسازی پروژه دیگری را جایگزین کنیم که بتوان در بافت مرکزی شهر اراک که تراکم و ترافیک زیاد است و جزو بافت فرسوده  می باشد آن طرح  را اجرا کرد.

آقازاده در پاسخ به سوال درخصوص رفع مشکلات کارکنان نیروگاه شازند نیز گفت: نیروگاه شازند از نیروگاه های فعال کشور است که  1320 مگاوات برق تولید و  به شبکه برق سراسری کشور می دهد و مدیریت ارشد استان و مسئولین نیروگاه  تمام تلاش خود را خواهندکرد تا حقوق معوق کارکنان این نیروگاه پرداخت شود ضمن اینکه فعالیت نیروگاه شازند  بطور مستقیم زیر نظر وزارت نیرو است  و این وزارتخانه  از اشخاص حقیقی و حقوقی مطالبات زیادی دارد .

وی درخصوص قطار شهری اراک – مهاجران نیز ابراز کرد: برای احداث خط آهن مهاجران توافق اولیه با وزارت راه و شهرسازی  انجام شده است و بر اساس این توافق مقرر شد از ایستگاه سمنگان در حومه شهر اراک به سمت مهاجران  توسط راه آهن  جمهوری اسلامی خط آهن کشیده شود تا  شهروندان مهاجران بتوانند به اراک و شبکه سراسری ریل کشور دسترسی پیدا کنند .

 


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها