Portal_background_image

استاندار خواستار گسترش روابط تجاري با ازبكستان شد

استاندار در دیدار با سفیر ازبکستان در ایران خواستار گسترش روابط تجاري بین دوکشور شد.

‘علی اکبر شعبانی فرد’ روز چهارشنبه در ديدار با سفير ازبكستان در استان مركزي افزود: این استان تمامی زیرساخت های لازم را برای حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی مهیا کرده است.


وی خاطر نشان کرد: استان مرکزی از زیرساخت های مهمی در بخش های انرژی و راه های مواصلاتی برخوردار است و واقع شدن آن در مرکز کشور موقعیت منحصر به فردی در ارایه خدمات و صدور کالا به دیگر نقاط کشور را ایجاد کرده است.


شعباني فرد گفت: تولید بنزین پالایشگاه شازند با راه اندازی طرح توسعه آن، از چهار و نیم میلیون به 16 میلیون لیتر در روز افزایش می یابد.


وي افزود:‌اکتان بنزین این طرح که به زودی با حضور رییس جمهوری به بهره برداری می رسد نیز در حد استانداردهای یورو4 و یورو 5 خواهد بود.

استاندار بیان کرد: دارا بودن ۲۸۰ معدن فعال، تبادل دو هزار و ۲۰۰ میلیارد کیلو وات انرژی، ۱۷۰ هزار شاغل بخش صنعت، تولید ۲۱۰ هزار تن شمش آلومینیوم، ۳۵ هزار تن پروتئین سفید و ۴۵ هزار تن گوشت قرمز مازاد بر نیاز، ۵۵۰ هزار تن گندم، ۸۴ هزار تن انار و ۲۰ هزار تن پسته بخشی از توانمندی های استان در بخش های صنعتی، معدنی و کشاورزی است.


شعبانی فرد گفت: استان مرکزی پشتوانه ای قوی برای سایر استان ها و دولت جمهوری اسلامی است و کشور ازبكستان با توجه به توانمندی ها، قابلیت ها و ظرفیت های این استان می تواند همکاری های خود را با این منطقه از ایران گسترش دهد.

 الهام اکرام اف سفیر ازبکستان در ایران نیز در این دیدار به ظرفیت های برجسته در زمينه پتروشيمي، صنايع سنگين، هاي تكنولوژي، كارخانه هاي مهم و محصولات کشاورزی استان مركزي اشاره کرد و گفت : ازبکستان آمادگی گسترش روابط تجاری با این استان را دارد.

اکرام اف اظهار کرد: ازبكستان امكانات خوبي در زمينه كشاورزي، محيط زيست و حمل و نقل براي سرمايه گذاران خارجي دارد .
سفیر ازبکستان در ایران افزود: ظرفیت تبادلات بازرگانی بین ایران و ازبکستان تا 600میلیون دلار در سال است که در حال حاضر این رقم کمتر از 100میلیون دلار است .


اکرام اف به وجود دو منطقه آزاد تجاری اقتصادی و صنعتی در ازبکستان اشاره کرد و گفت: سرمایه گذاران وتجار استان مركزي می توانند از مزیت ها و حمایت های دولت در این دو منطقه استفاده کنند.
 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها