Portal_background_image

استاندار خواستار گسترش روابط اقتصادی و تجاری با ارمنستان شد

علی اکبر شعبانی فرد در دیدار با رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان، بر گسترش روابط تجاری و اقتصادی دو كشور تاكید كرد.

استاندار روز سه شنبه در نشستی با رییس اتاق مشترك بازرگانی ایران و ارمنستان  نیز در این نشست گفت: كشور ارمنستان سرپل خوبی برای دسترسی تجاری ایران به جمعیت بیش از 450 میلیون نفری كشورهای آسیای میانه است و استان مركزی سرمایه گذاری در مركز آزاد تجاری ایران در ارمنستان را فرصتی طلایی برای مناسبات اقتصادی و تجاری خود می داند.

'علی اكبر شعبانی فرد' افزود: استان مركزی با دو هزار و 660 واحد تولیدی و صنعتی رتبه چهارم صنعت كشور و رتبه دوم صنایع مادر ایران را به خود اختصاص داده و آمادگی و توان بالایی برای سرمایه گذاری و فعالیت های تجاری در ارمنستان از سوی واحدهای صنعتی و تولیدی استان مركزی وجود دارد.

وی افزود: این سفر در پی حضور پررنگ استان مركزی در نمایشگاه دستاوردهای ایران در ارمنستان و امضای پروتكل های متعدد صورت گرفته و استان مركزی مصمم است كه روابط اقتصادی و تجاری خود را با ارمنستان و كشورهای آسیای میانه گسترش دهد.

لئون آهارونیان' در این نشست  افزود: استان مركزی دارای ظرفیت های قوی صنعتی، كشاورزی، تجاری و دانش فنی است و با توجه به قرابت های فرهنگی بین ایران و ارمنستان می تواند از طریق منطقه آزاد تجاری ایران ارمنستان در تامین بسیاری از نیازهای این منطقه و كشورهای همجوار عمل كند.

وی توضیح داد: براساس موافقت نامه ها و سفرهای رسمی مقامات ایران به ارمنستان فرصت مناسبی برای توسعه مناسبات دوسویه این كشورها از طریق منطقه آزاد تجاری مهیا شده كه استان مركزی می تواند به عنوان یك عضو فعال در این عرصه باشد.

رییس اتاق مشترك بازرگانی ایران و ارمنستان اظهار كرد: كشور ارمنستان در زمینه پرورش دام با شیوه های ارگانیك و سالم ظرفیت خوبی دارد و در صورت مشاركت و درخواست ایران و یا استان مركزی، زمینه هرگونه مساعدت برای ایجاد كشتارگاه دام در مرز این كشور و یا اجاره چراگاه برای پرورش و انتقال دام وجود دارد.

آهارونیان اظهار كرد: كشورهای آسیای میانه به ویژه ارمنستان بازار خوبی برای محصولات پتروشیمی، آلومینیم ، ادوات كشاورزی و راهسازی و سایر صنایع مادر تخصصی موجود در استان مركزی هستند و تمایل برای استقرار شعبه ای از این صنایع در منطقه آزاد تجاری ارمنستان وجود دارد.

وی خاطر نشان كرد: دولت ارمنستان تسهیلات ویژه گمركی ، بانكی و تجاری نیز برای سرمایه گذاران و تجار ایرانی و استان مركزی فراهم می كند.

در این نشست مقرر شد كه نقشه اجرایی حضور صنایع و بخش های تجاری و اقتصادی استان مركزی در مركز آزاد تجاری ارمنستان تا آخر فروردین 91 با محوریت اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن و اتاق تعاون اراك تدوین شود.

انجام مطالعات اقتصادی شركت های پتروشیمی شازند و آلومینیم سازی اراك برای حضور و ایجاد شعبه در مركز آزاد تجاری ارمنستان، پیگیری ایجاد تاسیسات بانكی مشترك با ارمنستان در شهرك صنعتی كاوه استان مركزی و فراهم كردن بستر سفر تجار ارمنستان برای بازدید از صنایع مادر تخصصی استان مركزی از دیگر مصوبات این نشست بود.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها