Portal_background_image

استاندار: توسعه معابر شهری از اولویت های طرح کاهش آلودگی هوای اراک است

استاندار گفت: توسعه معابر، كمربندها و زیر گذرهای شهری از اولویت های اصلی در اجرای طرح كاهش آلودگی هوای اراك است.

علی اکبر شعبانی فرد روز چهارشنبه در نشست كار گروه كاهش آلودگی هوای اراك افزود: احداث هفت زیرگذر در سطح شهر اراك و فضای سبز كافی با اعتباری بالغ بر 40 میلیارد ریال از برنامه های مهم این استان در كاهش آلودگی هوا است.

وی اظهار كرد: جمع آوری لوله های خطوط انتقال نفت و بنزین از سطح شهر و تبدیل این مناطق به فضای سبز و پارك های مردمی و استفاده از سوخت های گازی به جای سوخت های فسیلی و مازوت در نیروگاه ها و واحدهای تولیدی از دیگر اقدامات در جلوگیری از بروز آلودگی هوا است.

استاندار خاطر نشان كرد: رسیدگی به وضعیت جایگاه های سوخت 'سی ان جی'، تولید بنزین یورو چهار، توجه به حمل و نقل عمومی، جلوگیری از تردد خودروهای فرسوده، خارج كردن صنایع آلاینده از شهر، توجه بیشتر به معانیه فنی خودرو و تولید برنامه های آموزشی و تبلیغاتی در رسانه ها از جمله برنامه های امسال استان است.

شعبانی فرد بیان كرد: ساخت، بازسازی و تكمیل طرح های عمرانی در راستای تسریع و تسهیل ترافیك شهری و همچنین شناسایی نقاط آلوده و گلوگاه های تهدید باید از سوی دستگاه های ذیربط و مرتبط پیگیری و گزارش های پیشرفت كار به استانداری ارائه شود.

وی توضیح داد: 300 میلیارد ریال اعتبار از محل طرح كاهش آلودگی هوا سال گذشته اختصاص یافته است كه برنامه های خوبی در اجرایی كردن این طرح صورت گرفته است.

استاندار یادآور شد: تخصیص 330 میلیارد ریال اعتبار جهت تعریض، ایجاد فضای سبز، روشنایی و لبه گذاری جداول و معابر به اداره كل راه و شهر سازی از برنامه های مهم امسال است.

شعبانی فرد ادامه داد: اجرای طرح های درون شهری توسط شهرداری با ابلاغ 40 میلیارد ریال اعتبار امسال باید به صورت جدی مورد بررسی قرار گیرد.

وی تاكید كرد: علاوه بر آلودگی هوای اراك به دلیل صنایع و ریز گردهای موجود وضعیت آب اراك نیز طی چند سال گذشته با مشكلاتی مواجه بوده است كه با همت مسوولان و مدیران استانی رفع شده و بهبود یافته است.

استاندار عنوان كرد: سیستم تصفیه آب و فاضلاب شهر اراك با بهترین تجهیزات اقدامات مطلوبی را در راستای ارائه خدمات بهینه به شهروندان انجام داده است.

شعبانی فرد گفت: انتقال آب از تصفیه خانه به دشت اراك و دشت فراهان به طول 10 كیلومتر و ساماندهی بیش از چهار هزار هكتار از اراضی زیر كشت بهاره از دیگر اقدامات این مركز است.

وی عنوان كرد: اقدامات مطلوبی در زمینه ساخت و احداث دو پاركینگ طبقاتی انجام شده كه تاثیر بسزایی در كاهش ترافیك شهری و كاهش آلودگی دارد.

مدیركل حفاظت محیط زیست استان مركزی در ادامه افزود: در حال حاضر دو هزار و 700 واحد صنعتی كوچك و بزرگ در این استان مشغول فعالیت هستند كه قسمت مهمی از این صنایع در شهرستان های اراك، ساوه، دلیجان و شازند قرار دارند.

'امیر انصاری' اظهار كرد: از این تعداد 405 واحد صنعتی در سال 89 به عنوان صنایع آلاینده شناسایی شدند كه با همت مسوولان و پیگیری های دستگاه های مربوطه امسال به 195 واحد رسیده است.

وی بیان كرد: كاهش بیش از 50 درصد كاهش واحدهای آلاینده نقطه عطفی در رسیدن به هوایی سالم و پاك است كه باید بدون كوچكترین وقفه پیگیری شود.

مدیركل حفاظت محیط زیست استان مركزی عنوان كرد: راه اندازی سامانه پایش پسماند و احداث واحد پلاستیك سازكار با محیط از اقدامات مهم این اداره كل در راستای زمینی پاك و هوایی سالم است.

انصاری خاطر نشان كرد: بیش از 50 درصد از آلودگی های هوای اراك مربوط به ریزگردهای عربی است كه با وجود مواد آلاینده صنایع تشدید می شود.

وی یادآور شد: تشكیل گروه نظارتی در راستای رسیدگی به مشكلات و شكایات در طرح كاهش آلودگی هوای اراك از برنامه های امسال محیط زیست استان مركزی است.

مدیركل حفاظت محیط زیست استان مركزی اضافه كرد: نظارت بر پروژه های در دست ساخت، بازرسی و پایش صنایع و مراكز آلاینده و اتخاذ تصمیمات موثر در خصوص پیوستن اراك به هشت کلانشهر کشور از جمله فعالیت های این گروه است.
 


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها