Portal_background_image

استاندار: تعیین و تكلیف 840 طرح كشاروزی استان مركزی ضروری است

استاندار  گفت: تعیین و تكلیف 840 طرح كشاورزی این استان با اعتبار مورد نیاز یك هزار و 330 میلیارد ریال ضروری است.

 'علی اكبر شعبانی فرد' عصر شنبه در كارگروه آب و توسعه كشاورزی استان مركزی افزود: تمامی زیرساخت های توسعه ای این حوزه در این استان مهیاست اما مشكل در تامین اعتبارات است.

وی ادامه داد: تخصیص نیافتن آب به بخش كشاورزی استان مركزی برای اجرای كامل طرح های توسعه ای از دیگر مشكلات موجود در این حوزه است.

استاندار در خصوص تامین بخشی از آب مورد نیاز كشاورزی بیان كرد: همه شهرستان های این استان با راه اندازی كامل فاضلاب شهری، باید آب تصفیه شده مورد استهسال آن را در اختیار بخش كشاورزی قرار دهند.

شعبانی فرد اضافه كرد: هم اكنون عملیات انتقال آب مركز تصفیه خانه فاضلاب شهر اراك با دبی دو مترمربع آب در ثانیه برای دشت اراك و فراهان در دستور كار قرار دارد.

وی اظهار كرد: اجرای این طرح چهار هزار هكتار از اراضی را زیر كشت محصول كشاورزی برده، در حدود شش هزار شغل مستقیم ایجاد، سهمیه آب تالاب میقان نیز تامین می شود.

استاندار  عنوان كرد: هزینه انجام این كار با كاشت گندم در سال نخست و برداشت متوسط پنج تن در هر هكتار جبران می شود.

شعبانی فرد در خصوص اقدامات انجام شده در بخش صرفه جویی آب در حوزه كشاورزی گفت: استان مركزی توانایی انجام طرح های آبیاری تحت فشار تا 20 هزار هكتار در سال را دارد.

وی عنوان كرد: سال گذشته هشت هزار و 500 هكتار از اراضی كشاورزی تحت پوشش آبیاری نوین قرار گرفت و هم اكنون عملیات آبیاری تحت فشار در 40 هزار هكتار از زمین های این بخش انجام می شود.

استاندار  همچنین خواستار قرار دادن ردیف اعتباری مشخص برای توسعه زیرساخت های بخش كشاورزی در قانون بودجه 91 شد.

شعبانی فرد افزود: سم پاشی مزارع و توزیع بذر اصلاح شده در بین كشاورزان از دیگر اقداماتی است كه باید در مسیر توسعه بخش كشاورزی انجام شود.

معاون تولیدات گیاهی وزارت جهاد كشاورزی نیز گفت: روند پذیرش و بررسی طرح های كشاورزی باید بدون در نظر گرفتن زمان اعتبارات تخصیصی مانند گذشته انجام شود.

'مجید خشنود' افزود: 10 درصد از منابع صندوق توسعه ملی به بخش كشاورزی اختصاص دارد و دولت برای افزایش اعتبارات توسعه بخش كشاورزی منابع بانكی را با این 10 درصد اعتبارات صندوق توسعه ملی تلفیق كرده و در آینده نزدیك اعتبارات مورد نیاز ابلاغ می شود.

وی اظهار كرد: در راستای توسعه بخش كشاورزی اختیارات لازم برای اتخاذ تصمیمات مورد نیاز به مسوولان پایین دست تفویض شده است.

معاون تولیدات گیاهی وزارت جهاد كشاورزی همچنین خواستار تهیه بانك اطلاعاتی از بیكاران، روند پذیرش طرح های كشاورزی و نحوه تخصیص آب و زمین شد و اضافه كرد: این اقدام با هدف بررسی میزان تولیدات و اشتغال زایی آن انجام می گیرد.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها