Portal_background_image

استاندار تاكيد كرد: تجاري سازي علم و توليد ثروت در گرو ارتباط صنعت با دانشگاه است/ ارتقا جايگاه ايران در توليد علم

آقازاده استاندار مرکزی درآئین معرفی و تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان که در دانشگاه اراک برگزار شد، گفت: تجاری سازی علم و تولید ثروت از یافته های علمی در گرو ارتباط صنعت با دانشگاه است و پژوهشگران و مراکز دانشگاهی در این زمینه نقش مهمی بر عهده دارند.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: فعالیت های پژوهشی از شاخص های اصلی توسعه و پیشرفت هر کشور  به حساب می آید و موفقیت و توسعه پژوهش در هر جامعه ای نیازمند گسترش رویکرد و نگاه مثبت و همدلانه و حمایتی جامعه ، مسئولین و دستگاه های ملی و استانی به تحقیق و پژوهشگران است  .

آقازاده با بیان اینکه  رویکرد پژوهش از سه منظر اهمیت و جایگاه ویژه‌ای دارد، گفت: نخست اهمیت اقتصادی آن است، دوم اینکه پژوهش و نتایج حاصل از آن نقش بسیار مهمی را در امنیت ملی کشورها ایفا میکند و سوم به لحاظ فرهنگی است چرا که کانون های تحقیقاتی و پژوهشی، یکی از خاستگاه های فرهنگی بالنده و متعالی به شمار می رود.

 آقازاده بیان کرد: امروزه در كشورهاي توسعه يافته، پژوهش؛ يك سرمايه گذاري استراتژيك محسوب مي گردد و در دانشگاه‌ها نيز به عنوان مهمترين امر، حمايت از امر پژوهش و پژوهشگر در رأس اولويتها قرار دارد.

استاندار مرکزی گفت: استان مركزي با دارا بودن 76 واحد دانشگاهی و حدود 90 هزار دانشجو در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و رشته های مختلف علوم پایه،علوم پزشکی، علوم انسانی ، کشاورزی، فنی و مهندسی و غیره  یکی از قطبهای مهم علمی و آموزشی کشور محسوب می گردد و توجه بیش از پیش به این ظرفیت مهم و حضور و مشارکت حداکثر ی دانشگاه ها در مسائل مختلف استان بسیار ضروری است.

آقازاده با بیان اینکه دانشگاه ها در توسعه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی جامعه نقش مهمی دارند، گفت: امروزه عرصه باید در اختیار دانشگاههای نسل سوم باشد یعنی دانشگاهها علاوه بر اهداف آموزشی و پژوهشی، افرادی را تربیت وحمایت نمایند که فن آور و همچنین تولید کننده باشند.

وی افزود: در این راستا دانشگاهها، دانشکده ها، پژوهشکدهها و گروه های آموزشی و پژوهشی می بایست برنامه ها و نظامهای آموزشی کارآفرینانه را در دستور کار خود قرار دهند و مدلهای ارتباط بین دانشگاه ها و صنعت وجامعه را تبیین نمایند.

آقازاده ابراز کرد:  دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی استان امروز باید ارتباط موثر و عملیاتی با صنایع و واحدهای تولیدی استان  داشته باشند و در جهت ارتقای کیفیت و بالا بردن بهره وری و تکنولوژی این واحدها  تلاش کنند.

استاندار مرکزی ابراز کرد: به فرموده رهبر فرزانه انقلاب اسلامي، تجاري‌سازي علم و توليد ثروت از يافته‌هاي علمي و رفع نياز جامعه از طريق ارتباط دانشگاه و صنعت و تبديل فكر و انديشه به محصولات تجاري از تكاليف مهم پژوهشگران و سازمان‌هاي وابسته به پژوهش و فناوري محسوب مي گردد و بر اين اساس هرگونه توسعه علمي، صنعتي و فرهنگي، بدون پرداختن به امر پژوهش، با موفقيت چنداني همراه نخواهد بود.

وی تصریح کرد:  امروز ایران اسلامی با اتکا به پیشرفت‌های علمی مبتنی بر کار پژوهشی متخصصان ، دانشمندان و دانش پژوهان جوان و متعهد خود توانسته است تا در عرصه های متعددی به الگویی مناسب در بین کشورهای منطقه و جهان اسلام در زمینه پـژوهش و تحقیق تبدیل شود .

استاندار مرکزی بیان کرد: بر اساس اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی آی.اس.آی؛ جمهوری اسلامی ایران در بین 25 کشور برتر تولیدکننده کمیت علم دنیا، حائز رتبه نخست رشد کمیت تولید علم دنیا شده است. بر اساس پایگاه آی.اس.آی 85 درصد از علم دنیا توسط همین 25 کشور تولید می‌شود.

آقازاده ابراز کرد: جمهوری اسلامی ایران از نظر کمیت تولید علم در سال 2016 میلادی رتبه 17 دنیا را دارد که این رتبه برای اولین بار در طول 6_7 سال گذشته بوده است. همچنین درسال 2015 میلادی ایران رتبه 19 را داشت و بدین ترتیب درسال 2016 میلادی نسبت به سال قبل دو رتبه ارتقاء داشته است.

وی ادامه داد: بر اساس گزارش نهادهای ارزیابی معتبر بین المللی، ایران در منطقه از لحاظ تولید علم رتبه نخست را دارد. میزان مراجعه به مقالات ایران در سال 2016 در مقایسه با سال پیش از آن، 400 برابر شده است. این میزان رشد علمی با در نظرگرفتن بودجه اختصاص یافته به پژوهش کم نظیر است.

استاندار مرکزی تصریح کرد: ایران در رشته‌هایی مانند نانو فناوری، مهندسی شیمی،‌ انرژی و رشته‌های مرتبط با آن و اقیانوس‌شناسی دارای رتبه‌های بین یک تا 10 است،لیک استفاده از این جایگاه ها و شرایط علمی مناسب برای رشد و توسعه همه جانبه کشور امری است مهم و ضروری که توجه بیش از پیش همه دست اندرکاران حوزه های مختلف خصوصا دستگاه هاي  اجرا ئی را می طلبد.

استاندار مرکزی  ضمن تبریک هفته پژوهش و فناوری و تقدیر از تلاش گران این عرصه، خاطر نشان کرد: این هفته فرصت مناسبی برای تقویت تعامل بین پژوهشگران، فن آوران، صنعتگران  و سایر دوستداران پژوهش و فن آوری  و همچنین  بازنگري و آسيب شناسي در خصوص شيوه هاي فرهنگ سازي در حوزه پژوهش  است.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها