Portal_background_image

استاندار بر ضرورت رفع نواقص قانوني در حوزه اختيارات شوراها تاكيد كرد

آقازاده استاندار مرکزی در نشست هم اندیشی روسای شوراهای اسلامی استان ها که در محل استانداری برگزار شد، گفت: باید برخی نواقص قانونی در حوزه اختیارات شوراها رفع و فرصت مناسب برای شوراها جهت فعالیت های اثربخش و مطلوب فراهم شود.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: کشور از لحاظ قومیتی، فرهنگی و آداب و رسوم دارای تنوع بسیار زیادی است که همه این تنوع قومیتی همچون دانه های تسبیح در کنار یکدیگر قرار گرفته و بر مبنای انقلاب اسلامی و آرمان هایش حرکت می کند. یکی از نهادهایی که این تنوع قومیتی و فرهنگی به خوبی در کنار هم جمع شده و در جهت آرمان های انقلاب اسلامی حرکت می کند، شوراهای اسلامی هستند .

وی ادامه داد: شوراهای اسلامی را نباید در حد شعار بلکه در عمل باور داشت و به اثربخشی آنها اعتقاد داشت. به جرات می توان گفت، شوراهای اسلامی نماد بارز مردم سالاردینی هستند لذا لازم است نقش و جایگاه شوراها بیش از گذشته تقویت شود تا به جایگاه واقعی خود دست یابند .

استاندار مرکزی تصریح کرد: باید از ظرفیت و پتانسیل شوراها به خوبی استفاده کرد و در این راستا نیاز است برخی نواقص قانونی در حوزه اختیارات شوراها رفع شود و دولت کمک کند این نواقص را رفع و فرصت مناسب برای شوراها جهت فعالیت های اثربخش و مطلوب فراهم شود .

آقا زاده در پایان بیان کرد: شوراها نقش بی بدیلی در انتقال خواسته ها و مطالبات مردم با مسئولین دارند، زیرا شوراهای اسلامی نهادی برخاسته از مردم هستند که نیاز است وحدت و انسجام بیشتری در شوراهای اسلامی شهرستان ها، شهرها و روستاها فراهم شود، خوشبختانه در استان مرکزی این وحدت و انسجام بین شوراهای اسلامی شهرستانی، شهری و روستایی ایجاد شده است .

الویری روئیس شورای عالی استان ها نیز اظهار کرد:  مدیریت یکپارچه شهری برای جلوگیری از موازی کاری ها در شهرها و استان ها با همفکری و همکاری شورای عالی استان ها به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شده است.

وی ادامه داد: برخی فعالیت های ورزشی و فرهنگی دارای چندین متولی هستند که با تصویب این طرح علاوه بر افزایش بهره وری، از موازی کاری ها و هدر رفت منابع را در شهرهای استان جلوگیری می شود.

رئیس شورای عالی استان ها یادآور شد: 121 هزار نفر از منتخبان مردم در یکهزار 280 شورای اسلامی شهر و هزاران شورای اسلامی روستاها وظیفه خدمت رسانی، انتخاب شهردار و تصویب بودجه شهرداری را برعهده دارند.

الویری، برگزاری برگزاری برنامه های آموزشی برای اعضای شورای اسلامی شهر ها و روستاها را از برنامه های شورای عالی استان ها عنوان کرد و گفت: برخی از منتخبان مردم در شورای اسلامی شهر ها و روستا آشنایی کافی با قوانین و مقررات ندارند که برای افزایش کارایی این نهادها در کشور ارائه آموزش تخصصی در دستور کاراست.

وی خاطرنشان کرد: شوراهای اسلامی به عنوان حلقه ارتباط بین مردم و مسئولان نقش کلیدی در افزایش اتحاد و همدلی و رفع مشکلات در جامعه برعهده دارند.

رئیس شورای عالی استان ها یادآور شد: همانگونه که رزمندگان انقلاب اسلامی در دوران هشت سال دفاع مقدس با اتحاد و همدلی توانستند شکست های متعددی را به دشمنان اسلام وارد کردند اکنون نیز باید با افزایش اتحاد، همدلی و مشارکت مردم در این برهه حساس توطئه های دشمنان را در جنگ اقتصادی علیه مردم ایران اسلامی نقش بر آب و شکست سختی به آنان وارد کرد.

الویری گفت: حکمرانی مکتبی و توسعه ای در کشورهای دنیا با هشت محور سنجیده و انجام می شود که نخستین محور آن مشارکت مردم در امور است که در این شاخص کشور ما از جایگاه مناسبی بر برخوردار نیست. 
وی، مدیریت پسماند را از مشکلات شهرستان های کشور عنوان کرد و افزود: در دنیای امروز پسماند به عنوان طلای کثیف محسوب می شود در صورتی که این مهم در کشور ما معضل است و این به دلیل ضعف در برنامه ها و مدیریت است. 

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: افزایش اختیارات استانداران شوراهای اسلامی شهرها برای افزایش اثر بخشی این افراد در جامعه از برنامه های اولویت دار مجلس شورای اسلامی است.

مقدسی  افزود: شوراهای اسلامی شهری و روستایی جلوه هایی از مشارکت مردم در جامعه است و می طلبد که اختیارات بیشتری به شورای عالی استان ها داده شود تا بتوانند تصمیمات موثری در رفع مشکلات مردم و جامعه اتخاذ کنند.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: 23 فعالیت دولت برای افزایش اثر بخشی شوراها و شهرداری ها باید از دایره دستگاه های اجرایی کم شده و برای افزایش یکپارچگی در مدیریت شهری به وظایف پارلمان های محلی افزوده شود.

مقدسی یاد آور شد: علاوه بر دولت شورای عالی استان ها نیز می توانند به مجلس شورای اسلامی لایحه پیشنهاد کنند و در صورتی که لایحه کاهش این فعالیت ها از طرف دولت به مجلس ارائه نشود این لایحه از راه های دیگر توسط مجلس شورای اسلامی دنبال می شود


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها