Portal_background_image

استاندار بر تقويت و توسعه شركت هاي دانش بنيان در استان تاكيد كرد

آقازاده استاندار مرکزی در نشست شورای هماهنگی دانشگاه های استان که در محل استانداری برگزار شد، بر لزوم تقویت تعامل شرکت های دانش بنیان با جامعه دانشگاهی استان تاکید کرد و گفت: روند کاهشی جمعیت دانشجویی استان با تدبیر مسئولان می تواند به فرصتی برای توسعه شرکت های دانش بنیان و ظهور نوآوری تبدیل شود.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: :جمعیت دانشجویی استان در پنج سال گذشته با کاهش 40 درصدی از 130 هزار نفر به 90 هزار نفر کاهش یافته که بیشتر میزان کاهش در دانشگاه آزاد بروز کرده است.

وی بر لزوم مدیریت و تعدیل فضاهای آموزشی مازاد استان تاکید کرد و ادامه داد: باتوجه به کاهش جمعیت دانشجویی دانشگاه آزاد برخی از ساختمان های این دانشگاه در استان مرکزی با انجام کارکارشناسی، بستر مناسبی برای فعالیت های علمی و پژوهشی و توسعه شرکت های دانش بنیان است.

استاندار مرکزی و با اشاره به اینکه تهدید کاهش دانشجو را می توان به فرصت تبدیل کرد،  گفت: با بهره گیری از فضاهای دانشگاه آزاد می توان در راستای جذب دانشجویان خارجی اقدام کرد که تحقق این امر زمینه ساز درآمد اقتصادی برای اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی است.

آقازاده بر ضرورت حرکت توامان علم و عمل تاکید کرد  و افزود: مراکز علمی و آموزشی باید در کنار فعالیت های تئوری به آموزش های عملی و جوار کارگاهی نیز توجه ویژه داشته باشند تا فارغ التحصیلان در هنگام فراغت از تحصیل در بازار کار نیز با موفقیت همراه باشند.

استاندار مرکزی با اشاره به استفاده دانشگاه اراک از انرژی‌های خورشیدی، گفت:  باید با توسعه شرکت های دانش بنیان و فعالیت های پژوهشی ،علمی و تحقیقاتی دانشگاه‌های استان به سمت دانشگاه‌های سبز شدن حرکت کنند.

وی با تاکید بر برگزاری جلسات دانشگاهی در فواصل زمانی کوتاه عنوان کرد: لازم است که موارد و مشکلات دانشگاه‌ها در جلسات به صورت جزئی‌تر مطرح و بررسی شود و قطعا با توجه به تنگناهای مالی دانشگاه‌های استان با وزارت علوم مکاتباتی انجام خواهد گرفت چراکه استان مرکزی استانی دانشگاهی است و باید نظر وزارت علوم را جهت رفع مشکلات جلب کرد.

آقازاده بر برگزاری تریبون آزاد دانشجویی در دانشگاه های استان مرکزی تاکید کرد و گفت: برگزاری این تریبون ها فرصت مناسبی برای انتقال مطالبات دانشجویان به مسئولان است.

وی با بیان اینکه فضای دانشگاه‌های استان در مقایسه با سال‌های گذشته بهبود یافته است،گفت : این فضا باید  هر روز بهتر و کامل‌تر شود و قطعا ایجاد فرصتی برای طرح مباحث از سوی دانشجویان زمینه توسعه و پیشرفت را فراهم می کند و در بخش‌های مختلف سیاسی، علمی، پژوهشی و اجتماعی  نتیجه بخش خواهد بود.

رئیس دانشگاه اراک نیز در این نشست گفت: در راستای افزایش کیفیت آموزش به دانشجویان در سال جاری فعالیت 2 دانشکده اقتصاد و مدیریت، و هنر و معماری در این دانشگاه آغاز شده و پژوهشکده آب، انرژِی های تجدید پذیر و فن آوری های نانو نیز راه اندازی شده است.

 حمیدی افزود: 30 شرکت علمی، پژوهشی در مرکز رشد دانشگاه اراک فعالیت دارند که از این تعداد 13 مورد از آن ها دانش بنیان شده اند.

رئیس دانشگاه اراک عنوان کرد: این واحد دانشگاهی با وجود تنگناهای اعتباری به به روز رسانی و تجهیز سیستم های آزمایشگاهی نیاز جدی دارد.

رئیس دانشگاه صنعتی اراک نیز در این نشست گفت: این دانشگاه در حوزه فرآورده های علمی در منطقه رتبه دوم و مقالات علمی رتبه نخست منطقه را به خود اختصاص داده است.

محسن نجفی افزود: 52 و پنج دهم درصد از مقالات تولید شده دانشگاه صنعتی اراک جزء مقالات برتر ISI (مؤسسه اطلاعات علمی) قرار دارد.

وی ادامه داد: دانشگاه صنعتی اراک در راستای رفع نیازهای صنعتی استان راه اندازی مرکز تحقیقات آلومینیوم و صنعت را در دستور کار خود قرار داده کرده که روند اجرایی آن در حال انجام است.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها