Portal_background_image

استاندار بر تقويت مناسبات اقتصادي با سوئيس تاكيد كرد

آقازاده استاندار مرکزی در دیدار با سفیر سوئیس در ایران که در محل استانداری برگزار شد ، گفت: تقویت مناسبات اقتصادی با اروپا به ویژه سوئیس را دنبال می کنیم.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: استان مرکزی چهارمین قطب صنعت ایران است و حدود 3 هزار واحدصنعتی کوچک و بزرگ در این استان فعالیت دارد که بسیاری از محصولات این صنایع سال هاست که صادر می شود.

وی بیان کرد: در طول سال های گذشته تجارت با کشور  سوئیس  همواره مورد توجه ایرانیان بوده و صادرات این کشور به ایران بعنوان یکی از با کیفیت ترین محصولات مطرح است .

استاندار مرکزی گفت : زعفران و مواد شیمیایی نیز از ایران به کشور سوئیس صادر می شود که امیدواریم این مراودات تجاری گسترش یابد و تقویت شود.

وی افزود:  سفر شما به استان مرکزی این امیدواری را ایجاد می کند که ارتباط  بین این استان و برخی از استان ها و شهرهای شما تقویت شود.

آقازاده ابراز کرد: یکی از نمایندگان مجلس از اعضای انجمن دوستی ایران و سوئیس است که به دلیل حضور در جلسه مجلس  نتوانست در این نشست شرکت نماید.

استاندار مرکزی پیمان خواهر خواندگی یکی از شهرهای سوئیس با اراک پایتخت صنعتی ایران را خواستار شد و گفت: امیدوارم  در این سفر ضمن بازدید از بخشی از ظرفیت های تولیدی و صنعتی استان ، ارتباط خوبی  بین  صنایع استان و سوئیس ایجاد شود.

وی تصریح کرد: ظرفیت های دو کشور بسیار بیشتر  از 70 تا 80 میلیون یورویی است که در حال حاضر مبادله می شود که می تواند گسترش یابد.

آقازاده ابراز کرد:  گروه هایی از سرمایه گذاران و کسانیکه می توانند در استان مرکزی سرمایه گذاری کنند به استان اعزام شوند تا بتوانیم در این زمینه بیشترین بهره برداری را از ظرفیت های دو طرف داشته باشیم.

 استاندار مرکزی ضمن تشکر از سیاست های دولت سوئیس در ارتباط با جمهوری اسلامی ایران، گفت: رئیس جمهوری ایران در  چهار ماه گذشته  به سوئیس سفر داشت و ملاقات  ایشان با رئیس جمهور سوئیس در سازمان ملل نشان دهنده دید منطقه ای است که دولت سوئیس نسبت به مسائل جهانی دارد .

وی افزود: با توجه به اینکه می دانیم دولت سوئیس حافظ منافع آمریکا در ایران است ولی می خواهیم  منافع  کشور سوئیس و اروپا را در ایران بیشتر حفظ  نماید.

آقازاده گفت:  تفاوت عمده تحریم های این دوره با هفت یا هشت  سال گذشته در این است که امروز آمریکا برخلاف توافقی که در اروپا و سازمان ملل انجام شد،  از  برجام خارج شده است و در  شورای امنیت که  هفته پیش برگزار شد ، همه دیدند که آمریکا تنهاست.

وی افزود:  اروپا حتما موافق این است که توافق نامه را حفظ کند و  از جنابعالی و دولت  سوئیس  انتظار بیشتری  داریم که  حمایت لازم را  برای ماندن اروپا در این توافق نامه ، داشته باشد.

استاندار مرکزی بیان کرد: آمریکا  از این توافق خارج شده است  اما کل اتحادیه اروپا  امروز تمایل دارد در این توافق نامه بماند و بقیه طرف ها هم همین طور است لذا ما  می خواهیم مراودات اقتصادی ما با اروپا به ویژه با سوئیس بیشتر شود.  

آقازاده ابراز کرد:استان مركزي اتاق بازرگاني قوي دارد و اكثر صنايع نيز در بخش خصوصي فعال هستند، با این شرایط مي‌توان پيوند خوبي بين بخش خصوصي ايران و سوئيس ايجاد كرد. استان مركزي در زمينه مواد اوليه و محصولات مي‌تواند مبادلات خوبي با سوئیس داشته باشد و مي‌توان گروه هاي تخصصي را براي اين امر مامور كرد. 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها