Portal_background_image

استاندار بر تشكيل كميته تخصصي براي رفع مشكلات اصناف استان تاكيد كرد

آقازاده استاندار مرکزی در نشست با رؤسای اتحادیه های اصناف استان، گفت: تشکیل کمیته تخصصی در معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی و تعیین شرح وظایف دستگاه های مختلف در رسیدگی به مسایل اصناف ضروری است.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: اصناف در شرایط سخت اقتصادی به خصوص در سال جاری با توجه به نوسان قیمت ها، گرانی ها و... که هم بر مردم و هم بر اصناف و کسبه فشار آمده، به خوبی تاکنون این شرایط را مدیریت کرده اند و امیدوارم به زودی این شرایط سخت سپری شود.

وی گفت: معاونت های هماهنگی امور عمرانی و امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری و سازمان صنعت، معدن و تجارت باید در راستای حل مشکلات اصناف فعال تر از گذشته باشند.           

استاندار مرکزی بیان کرد: تشکیل کمیته تخصصی در معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی و تعیین شرح وظایف دستگاه های مختلف در رسیدگی به مسایل اصناف ضروری است. 

استاندار مرکزی در خصوص ایجاد شهرک صنوف آلاینده در اراک نیز گفت: این مهم از سال ها پیش دنبال می شد اما تاکنون به نتیجه مطلوبی نرسیده است.     

وی ادامه داد: زمین این شهرک باید با قیمت کارشناسی از اداره کل راه و شهرسازی به اتاق اصناف اراک واگذار شود و این نهاد نیز باید زیر نظر شهرداری اراک و پرداخت عوارض قانونی تا یک سال آینده عملیات اجرایی این طرح را آغاز کند.      

آقازاده اظهار کرد: تصمیم گیری در خصوص ساخت شهرک صنوف مزاحم باید به شکلی باشد که تجربه شهرک خودرو تکرار نشود و اصناف بتوانند به راحتی فعالیت خود را در این مکان دنبال کنند.       

وی افزود: واگذاری واحدهای تجاری شهرک خودرو به متقاضیان با چالش ها و محدودیت هایی مواجه است که باید از سوی دستگاه های ذیربط حل شود.      

استاندار مرکزی تاکید کرد: تمامی مشکلات اصناف مختلف و دستفروشان استان مرکزی با تشکیل کمیته های تخصصی و همکاری اصناف و بخش دولتی قابل حل است.        

وی  گفت: ساماندهی دستفروشان در شهرهای ساوه و اراک باید در اولویت کار قرار گیرد.

آقازاده افزود: ساماندهی دستفروشان اکنون با محوریت شهرداری ها انجام می شود که باید اختیار این مهم به شواری تامین واگذار شود.

وی ادامه داد: شورای تامین استان نیز باید دستفروشان را بدون دریافت عوارض در مناطق مشخص حوزه های مختلف شهرها به عنوان بازار روز ساماندهی کند. 

استاندار مرکزی اظهار داشت: فعالیت پراکنده دستفروشان ضمن ایجاد نارضایتی در بین کسبه زیبایی و منظر شهری را نیز از بین می برد بنابراین ساماندهی این قشر از جامعه از امور ضروری است. . 

وی، نبود میدان تره بار مستقل را از مهمترین کمبودهای استان مرکزی و شهر اراک دانست و گفت: رفع این کمبود در دستور کار استانداری قرار گرفته است. 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی نیز گفت: ساماندهی دستفروشان نیازمند برنامه ریزی و اقدام جمعی از سوی بخش دولتی و خصوصی است. 

 فرخی افزود: شهردای ها وظیفه دارند نسبت به حل مشکل دستفروشان طرحی کلی و منطقی تنظیم کرده و وظایف تمامی دستگاه ها و زمان بندی اجرای طرح نیز به خوبی دیده شود. 

وی اظهار داشت: با وجود اینکه فعالیت دستفروشان، نارضایتی کسبه را به دنبال داشته و منظر شهری را نیز تخریب کرده است اما به دلایل تبعات اجتماعی و امنیتی نمی توان در مدت زمانی کودتاه این مشکل را حل کرد. 
رئیس اتاق اصناف اراک نیز گفت: بر اساس رای دیوان عدالت اداری مطالبه عوارض کسبه که معرف واحد صنفی باشد توسط شهرداری‌ها غیرقانونی است که این مهم نارضایتی اصناف استان مرکزی را به دنبال داشته است. 

 زند، فعالیت گسترده دستفروشان و وانت بارها را نیز از دیگر مشکلات بخش اصناف در شهرهای بزرگ استان عنوان کرد و افزود: با وجود فعالیت بازار روز دستفروشان همچنان در نقاط مختلف شهر فعالیت می کنند که کسبه از مدیریت ارشد استان انتظار رسیدگی دارد. 

وی ادامه داد: عوارض صنفی در برخی از نقاط شهر اراک نسبت به سال گذشته ۳۰۰ برابر افزایش داشته که با وجود پیگیری استانداری تاکنون هیچ اقدامی در راستای کاهش آن صورت نگرفته است. 

رئیس اتاق اصناف اراک بیان کرد: با وجود بهره برداری شهرک خودرو شاغلان این صنف همچنان قادر نیستند در این شهرک به فعالیت بپردازند و انتظار می رود شهرداری و شورای اسلامی شهر اراک و شرکت سرمایه گذار نسبت حل مشکل اقدام کنند. 

وی در خصوص تعیین تکلیف واگذاری اراضی اختصاص یافته به طرح انتقال مشاغل آلاینده توسط شهرداری نیز، گفت: اتاق اصناف و اتحادیه های تحت پوشش، آمادگی تملک اراضی و ساخت شهرک های مربوط را مطابق با ضوابط شهرداری را دارد.

زند بیان کرد: میدان تره بار اراک در زمره میادین سطح دوم کشور قرار دارد که به همین دلیل نرخ میوه در استان مرکزی 30 درصد گران تر از دیگر شهرهای استان است.

وی ادامه داد: انتظار می رود دستگاه های مسئول نسبت اجرای وظایف خود در خصوص ساماندهی میدان تره بار اراک بیش از تلاش کنند تا این میدان به عنوان بهبود سطح خدمات پیدا کند. 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها