Portal_background_image

استاندار: بخشی نگری بزرگترین تهدید برای تالاب کویری میقان اراک است

 استاندار گفت: بخشی نگری و تعدد مدیریت بزرگترین تهدید برای تالاب کویری میقان اراک است.

ˈعلی اکبر شعبانی فردˈ روز یکشنبه در کارگروه تخصصی احیای تالاب میقان اراک افزود: بر اساس ماده 16 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، مدیریت جامع تالاب کویری میقان اراک با اداره کل حفاظت محیط زیست است و دستگاه های اجرایی دیگر برای هر اقدامی باید با این اداره کل هماهنگ باشند.

وی اظهار کرد: تالاب کویری میقان اراک با وسعت 25هزار هکتار و عرصه آبی حدود 10 هزار هکتار در چند دهه اخیر به دلیل اقدامات جزیره ای دچار آسیب های اکولوژیکی شده است.

استاندار  بیان کرد: این تالاب در زمره سرمایه های زیست محیطی کشور قرار گرفته و امسال مشمول دو میلیارد ریال اعتبار مطالعاتی،اجرایی، حفاظتی و پیگیری برای ثبت در لیست کنوانسیون رامسر شده است.

شعبانی فرد ادامه داد: ایجاد 40 بند خاکی در حوزه آبریز بالادست تالاب در سال های اخیر تاثیرات مثبتی بر جلوگیری از سیلاب داشته اما باید بر مبنای مطالعات علمی سهم حق آبه مناسبی برای آن تخصیص شود.

وی عنوان کرد: طبق مطالعات انجام شده کویر میقان اراک به عنوان یکی از 187 کانون بحران فرسایش بادی کشور مطرح است و به طور متوسط در محدوده آن قابلیت فرسایش سالانه 100 تن خاک در هکتار وجود دارد که در فصول خشک سال تشدید می شود.

شعبانی فرد عنوان کرد: یکی از اقدامات ضروری در خصوص تالاب کویری میقان اراک تهیه طرح جامع تفضیلی آن است تا با مشخص کردن محدوده واقعی تالاب بستر اقدامات حفاظتی مهیا شود.

وی یادآور شد: تشکیل کمیته ویژه ای برای پاکسازی محیط تالاب از پسماند و ساماندهی پساب های وارده به آن ضرروی است.

شعبانی فرد اضافه کرد: برنامه احیا، حفاظت و مطالعات پایه برای تالاب میقان اراک تدوین شده و استانداری مرکزی آمادگی دارد تا علاوه بر اعتبارات ملی، در قالب یک موافقت نامه، اعتبارات استانی لازم را به این مهم تخصیص دهد.

وی یادآور شد: ارزیابی اثرات بهره برداری معدن سولفات سدیم در کویر میقان اراک ضروری است و این واحد معدنی باید بخشی از درآمدهای خود را برای احیای تالاب تخصیص دهد که به عنوان پیشنهاد برای تصویب در سفر چهارم دولت به استان مرکزی نیز مطرح می شود.

استاندار اظهار کرد:حوزه کویری، دریاچه و گونه های جانوری و گیاهی میقان اراک ظرفیت بالقوه گردشگری استان مرکزی است که باید در مطالعات مدیریت جامع تالاب به صورت پررنگ دیده شود.

شعبانی فرد اظهار کرد: بخشی از خطوط لوله انرژی کشور از حاشیه تالاب کویری میقان اراک عبور کرده که پیش بینی دامنه حفاظتی برای پیشگیری از نفوذ احتمالی مواد این لوله ها الزامی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز گفت: مدیریت زیست بوم تالاب میقان اراک در قالب چهار برنامه استقرار مدیریت جامع، عملیات اجرایی، حفاظتی و مطالعه و پژوهش ابلاغ شده و تا پایان امسال اجرایی می شود.

ˈامیر انصاریˈ افزود: تالاب به عنوان یک اکوسیستم با ارزش اولویت مهم زیست محیطی است و از 270 تالاب موجود کشور هم اینک 24 عنوان در لیست کنوانسیون رامسر ثبت شده است.

وی اضافه کرد: تالاب میقان اراک جزو 10 تالاب مهم کشور است که قابلیت های ثبت بین المللی دارد و باید با پیگیری و مدیریت مناسب این روند تسریع شود.

وی عنوان کرد: 140 گونه پرنده در این تالاب زیست دارند که 68 درصد گونه های پرنده استان و 27 درصد گونه های کشوری را شامل می شود.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها