Portal_background_image

استاندار استان مرکزی: طرح توسعه پالایشگاه گامی موثر در راستای تامین سوخت کشور است

استاندار استان مرکزی روز چهارشنبه 19/8/90 در جمع خبرنگاران با اشاره به طرح های عظیم سفرهای استانی دولت در استان مرکزی گفت: یكی از طرح های عظیم سفرهای استانی دولت در استان مركزی طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی شازند است.

استاندار استان مرکزی: طرح توسعه پالایشگاه گامی موثر در راستای تامین سوخت کشور است
استاندار استان مرکزی روز چهارشنبه 19/8/90 در جمع خبرنگاران با اشاره به طرح های عظیم سفرهای استانی دولت در استان مرکزی گفت: یكی از طرح های عظیم سفرهای استانی دولت در استان مركزی طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی شازند است.
وی گفت: طرح توسعه پالایشگاه شازند گامی موثر در راستای تامین سوخت کشور در حوزه بنزین است.
شعبانی فرد در این نشست که در محل سالن جلسات استانداری استان مرکزی برگزار شد گفت: با افزایش تولید بنزین در پالایشگاه شازند، استان مرکزی خواهد توانست هشت استان کشور را پشتیبانی کند.
وی خاطرنشان ساخت با بهره برداری از این طرح تا پایان امسال تولید بنزین از شش میلیون لیتر در روز به 19میلیون لیتر می رسد و با وجود تحریم های دشمنان به همت دولت با افتتاح این طرح كشور در حوزه بنزین خودكفا می شود.
شعبانی فرد یادآور شد: برای این طرح بزرگ ملی تا كنون سه و نیم میلیارد یورو سرمایه گذاری شده و از نظر رقم سرمایه ای سه برابر پارس جنوبی است.
وی گفت: این افتخاری مهم برای دولت است كه با به ثمر رساندن پالایشگاه شازند علاوه بر تامین سوخت رسانی به فرودگاه مهر آباد و امام خمینی(ره) به هشت استان دیگر نیز سوخت خواهد داد.
استاندار استان مركزی عنوان كرد: یكی دیگر از افتخارات سفرهای استانی انجام مطالعات استقرار صنایع پایین دستی پتروشیمی در خمین است كه مراحل بانكی و تسهیلات ، واگذاری زمین و آب و سایر زیرساخت های مورد نیاز آن در دست انجام است و كار اعطای 400 میلیارد تومان تسهیلات مورد نیاز از سوی صندوق ذخیره ملی در دست انجام است.
شعبانی فرد یادآور شد: طرح استخراج متانول از گاز استحصالی از دیگر گام های مهم دولت در حوزه شكوفایی صنعتی در استان مركزی است كه قرار است با ایجاد این واحد از تولیدات پتروشیمی شازند بخشی از محصول پلی اتیلن گرفته شده و در صنعت گونی بافی صنعتی استفاده شود.
وی بیان كرد: این طرح نیز موافقت معاون وزیر نفت را دارد و به عنوان یك صنعت حد واسط مهم حدود 700میلیارد تومان سرمایه گذاری می طلبد.
استاندار استان مركزی هم چنین از مطالعات و اقدامات اجرایی شهرك بزرگ پتروشیمی به منظور استقرار صنایع كوچك زیردستی در استان مركزی خبر داد.
وی توضیح داد: واحد صنایع تكمیلی بنزین با اكتان 140نیز جز طرح های مهم دیگر صنعتی استان به بركت سیاست های دولت است كه قرار است با مشاركت بخش خصوصی انجام شود و موافقت های اولیه دریافت تسهیلات از صندوق توسعه اخذ شده است.
وی توضیح داد: سفر دوم هیات دولت به استان نیز 175مصوبه و 175پروژه اجرایی با 491 میلیارد تومان اعتبار و 925 میلیارد تومان تسهیلات بانكی را در پی داشت كه 96 درصد این مصوبات وارد مراحل اجرایی شده است.
استاندار استان مركزی اظهار كرد: سفر سوم رییس جمهوری به استان مركزی نیز با 341 مصوبه و 435 پروژه با تعهد اعتباری 585 میلیارد تومان و تسهیلات بانكی هفت هزار و 630 میلیارد تومان همراه شد كه تاكنون 55 درصد مصوبات آن اجرایی شده و استان مركزی به عنوان یكی از مناطق پیشرو كشور در روند مصوبات سفرهای دولت مطرح است.
شعبانی فرد خاطر نشان كرد: مردم انقلابی و مومن استان گواه و ناظر گویا و زنده برای آثار سفرهای استانی دولت هستند چرا كه در این سفرها امید به زندگی، انتقال درد و دل مردم به مقامات ارشد ، عدالت محوری، توزیع عادلانه اعتبارات و امكانات و گشودن گره های كور عمرانی و اجرایی استان ها محقق شد و این افتخاری است كه در كارنامه دولت نهم و دهم می ماند.
شعبانی فرد، آغاز احداث كارخانه آذین در ورچه خمین با زمینه فعالیت سیمان و شروع احداث كارخانه سیمان خمین از مصوبات سفرهای دولت را از دیگر خدمات موثر دولت برای استان مركزی برشمرد.
وی اضافه كرد: احداث كارخانه سیمان خمین با مشاركت بخش خصوصی است و ظرف دو ماه آینده عملیات آن آغاز می شود.
استاندار استان مركزی خاطرنشان كرد: نیروگاه 500 مگاواتی خمین نیز خوشه پربركت دیگری از درخت مصوبات سفرهای استانی دولت است كه با مشاركت بخش خصوصی ، اجرای آن توسط یك شركت چینی تا پایان سال كلید می خورد.
شعبانی فرد اظهار كرد: پروژه 650 مگاوانی نیروگاه شازند نیز در توافقی با پیمانكار چینی توسط شركت توانیر نهایی شده و به زودی عملیات اجرایی آن آغاز می شود.
وی، اجرای پروژه راه سازی محور ساوه - همدان به طول 90 كیلومتر را از دیگر مصوبات سفرهای استانی دانست كه 60 كیلومتر آن پارسال به اتمام رسیده و عملیات اجرای 30 كیلومتر بعدی به زودی كلید می خورد.
استاندار استان مركزی اجرای راه آهن غرب كشور را یكی از طرح های عظیم دولت در حوزه حمل و نقل ریلی دانست و گفت: ریل گذاری قطعه شازند ملایر پایان یافته و به زودی با حضور وزیر راه و ترابری نخستین قطار در آن تردد خواهد كرد.
شعبانی فرد پروژه راه آهن ساوه - همدان را از دیگر طرح های ریلی دولت در استان مركزی دانست و گفت: این طرح در مرحله ریل گذاری است و پیشرفت فیزیكی 50 درصدی دارد.
وی ادامه داد: استان مركزی سالانه 22 میلیارد كیلووات تبادل انرژی دارد و هفت استان كشور زیر پوشش انرژی از این منطقه است و با عنایت سفرهای استانی علاوه بر بستر سازی برای استقرار دو نیرگاه 500 مگاواتی در مناطق شمالی استان ، دو پست انرژی 400 مگاواتی نیز به زودی در استان راه اندازی می شود.
استاندار استان مركزی بیان كرد: اجرای عملیات روشنایی محور سه راهی خمین به راهجرد نیز از طرح های مهم مصوبات سفر های استانی دولت است كه عملیات پایه گذاری آن پایان یافته و كار خطوط انتقال انرژی در دست انجام است و با راه اندازی آن كاهش تصادفات و ایمنی برای مردم فراهم می شود.
شعبانی فرد تصریح كرد: طرح تعریض محور جاده فراهان از میدان امیركبیر به امامزاده شاهزاده عابد (مشهد میقان) و گاردریل گذاری و روشنایی نیز از دیگر طرح های سفرهای استانی دولت است كه تا پایان سال 91 اجرایی می شود و نقشی كلیدی در ایمنی راه و كاهش ترافیك دارد.
وی دوبانده كردن محور خمین به اراك ، اجرای كامل محور محلات به خمین تا پایان سال 92 ،اتمام تعریض جاده آشتبان به راهجرد تا پایان امسال ، پل و جاده گیان و تونل نقره كمر تفرش تا پایان سال 92 را از دیگر طرح های مهم راه سازی دولت در این استان عنوان كرد.
استاندار استان مركزی بدی كیفیت آب آشامیدنی اراك را از مشكلات دیرین این شهر و دغدغه بزرگ دو دهه قبل دانست و گفت: به همت متخصصین و سیاستگذاری موثر دولت كار آبرسانی از سدكمال صالح به اراك به تحقق پیوست و آب سالم این سد كه در هشت منطقه از 9 منطقه مشخص شده شهری اراك جاری شده، نیتراتی در حد پنج و سه دارد كه كیفیت بسیار بالایی محسوب می شود.
شعبانی فرد میانگین راه های آسفالته روستایی كشور را 55 درصد اعلام كرد و گفت: این شاخص در استان مركزی 78درصد است و ساخت این راه ها در سه سال اخیر شتاب گرفته است.
وی افزود: 80 درصد بودجه طرح هادی روستایی استان تخصیص شده كه امید به زندگی را در مناطق روستایی و محروم بالا برده است و 50درصد روستاهای استان در حال گازرسانی است كه اولویت را به مناطق سردسیری داده ایم.
استاندار مركزی، باز شدن دالان هوایی بین المللی فرودگاه اراك را از مصوبات موفق دور اول سفر و تطویل باند و لایتیگ ( روشنایی ) را از مصوبات مهم دور دوم و سوم دانست كه با قوت در دست انجام است.
شعبانی فرد اضافه كرد: امسال سه میلیارد ریال برای روشنایی باند فرودگاه اراك تخصیص شده و با تخصیص 20میلیارد ریال تطویل باند با هدف ایمن سازی باند برای فرود هواپیمای پهن پیكر ، روكش باند و روكش باند با 35میلیارد ریال در دست انجام است.
وی اظهار كرد: استان مركزی سالانه نزدیك دو هزار نفر زائر حج تمتع ، 15هزار نفرحج عمره و 30هزار نفر عتبات عالیات دارد و فرودگاه به عنوان پایه توسعه به درستی در سفرهای استانی دولت مد نظر قرار گرفته است.
وی، تخصیص 320 میلیارد ریال برای افزایش شبكه آبیاری تحت فشار در سال جاری را از دیگر خدمات ارزنده دولت در قالب مصوبات سفرهای استانی دانست دو گفت: از 700هزار هكتار زمین كشاورزی دایر استان 350هزار هكتار آن آبی و مابقی دیم است كه تاكنون تنها در 40هزار هكتار شبكه آبیاری نوین مستقر شده و با عنایت دولت در برنامه پنج ساله 120هزار هكتار زیر پوشش خواهد رفت.
علی اكبر شعبانی فرد' افزود: سفر اول دولت به استان مركزی با یكصد و 17مصوبه و 245پروژه اجرایی با 210 میلیارد تومان اعتبار و 540 میلیارد تومان تسهیلات بانكی همراه بود كه 98 درصد این مصوبات اجرایی شد و دو درصد اجرایی نشده دارای نواقص و مشكلات ملی بود.
شعبانی فرد در جمع خبرنگاران افزود: شاخص های كیفی و كمی حوزه فرهنگ استان با تقویت زیرساخت ها و توجه و عدالت در توزیع اعتبارات و امكانات در دولت های نهم و دهم ارتقای محسوسی یافته و این حوزه از حیاط خلوتی درآمده است.
وی توضیح داد: امسال اختصاص 220 میلیارد ریال اعتبارات شاخص های فرهنگی برای اجرای 200 پروژه یكی از اقدامات مهم دولت در حوزه فرهنگ استان می باشد كه هم اكنون 30 درصد این اعتبارات تخصیص شده است.
استاندار استان مركزی تصریح كرد: تعداد كانون های قرآنی استان در سال 84 تنها هفت كانون بوده كه در سایه توجهات فرهنگی دولت هم اكنون با 80 درصد رشد به 53 كانون قرآنی رسیده است.
شعبانی فرد اظهار كرد: در بدو دولت نهم هیچ مدرسه قرآنی در استان مركزی فعال نبود اما امروز شاهد افتتاح و فعالیت 350 مدرسه قرآنی در منطقه هستیم.
وی گفت: استان مركزی در سال 84 تنها 46 خانه عالم روستایی داشت و امسال این خانه ها با 138 درصد رشد به یكصد و 10 فقره رسیده است.
استاندار استان مركزی با بیان اینكه شاخص استان در بدو دولت نهم در حوزه خانه های قرآن صفر بوده گفت: امسال در استان 200 خانه قرآن فعال داریم.
شعبانی فرد بیان كرد: دستیابی به شاخص رشد 250 درصدی در كلاس های آموزش قرآن و رسیدن به عدد دو هزار و یكصد كلاس قرآن از 600 كلاس سال 84 شاخص موفق دیگر فرهنگی استان است.
وی خاطر نشان كرد: در سال 84 تعداد كانون های فرهنگی و مردمی استان چهار مورد بوده كه به همت و برنامه های تلاشگران دولت در این استان با رسیدن به 17 مورد، رشد 325 درصدی دارد.
استاندار استان مركزی اضافه كرد: هیات های مذهبی برادران استان در بدو دولت نهم یكهزار مورد بود كه امروز با رسیدن به عدد یكهزار و 656 هیات مذهبی رشد 65 درصدی دارد.
شعبانی فرد عنوان كرد: در حوزه هیات های مذهبی خواهران نیز تحول جدی رخ داده و از 180 هیات در سال 84 اكنون به 380 هیات رسیده است.
وی ادامه داد: با آغاز به كار دولت نهم دبیرستان معارف استان یك باب بود و امروز شاهد شش باب دبیرستان معارف در استان هستیم
استاندار مركزی با بیان اینكه 10 درصد از جمعیت استان مركزی دانشجو هستند، بیان كرد: این شاخص فرهنگی در كشور و حتی خاورمیانه بی نظیر می باشد و این در حالیست كه هنوز همه ظرفیت های استان در حوزه آموزش عالی بالفعل نشده است.
شعبانی فرد گفت: تعداد دانشجویان استان در بدو دولت نهم 82 هزار و 23 نفر در 36 مركز آموزش عالی بوده در حالیكه اكنون به 120 هزار و 218 نفر در 69 واحد دانشگاهی رسیده است.
وی افزود: این در حالیست كه سه مركز تحقیقات دانشگاهی نیز در اراك، ساوه و خمین در دست ایجاد است و مجوز تاسیس دانشكده دندانپزشكی در اراك نیز اخذ شده و دانشكده توانبخشی نیز مراحل پایانی اخذ مجوز را طی می كند.
استاندار استان مركزی اظهار كرد: تعداد دانشجویان مقطع تحصیلات تكمیلی به عنوان گروه های تحصیل كرده و مرجع انسانی استان از یكهزار و 866 نفر در سال 84 به هفت هزار و 815 نفر در سال تحصیلی جدید رسیده كه رشدی 319 درصدی دارد.
شعبانی فرد با اشاره به نقش و جایگاه تشكل های مردم نهاد در پیشبرد و تسریع خدمات و برنامه های استان توضیح داد: تعداد تشكل های مردم نهاد استان در بدو دولت نهم 94 مورد بوده كه با رشد 264 درصدی امسال به رقم 342 مورد رسیده است.
وی گام های اساسی دولت در اشتغالزایی استان را از دیگر خدمات ارزنده عنوان كرد و گفت: پارسال استان مركزی تعهد ایجاد 18 هزار و 150 فرصت شغلی را داشت كه با عبور از این تعهد 21 هزار و 450 شغل ایجاد كرد و در راستی آزمایی ها نرخ بیكاری از 11 و دو دهم درصد به 9 و دو دهم درصد رسیده است.
استاندار استان مركزی تاكید كرد: سهم امسال استان از برنامه اشتغالزایی دولت ایجاد 45 هزار فرصت شغلی پایدار و جدید است كه به دلیل تاخیر تسهیلات بانكی تاكنون 9 هزار شغل آن ایجاد شده اما تا پایان سال با توجه به ثمر رسیدن چندین پروژه مهم جبران می شود.
شعبانی فرد اعلام كرد: امسال 600 میلیارد ریال تسهیلات برای مشاغل خانگی استان تخصیص شده و این اعتبار به تازگی در بانكها تزریق شده است.
وی، تدوین اطلس جامع فرهنگی، اطلس آموزش عالی استان برای نخستین بار در كشور، سند توسعه فرهنگی در قالب برنامه پنجم توسعه، راه اندازی مجتمع فرهنگی ستارگان با تخصیص سه میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار بعد از 10 سال توقف و مجتمع فرهنگی آفتاب اراك با 18 سال توقف را از خدمات دیگر دولت در حوزه فرهنگ استان دانست.

وی گفت: متاسفانه برخی رسانه ها اخیرا با بی انصافی این سفرهای پرخیر و بركت را به ایرانگردی تعبیر كرده اند كه با بیان گوشه ای از این خدمات در استان مردم بهتر قضاوت خواهند كرد.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها