Portal_background_image

استاندار از بازار تاريخي اراك بازديد كرد/ ثبت جهاني بازار اراك در يونسكو از برنامه هاي اولويت دار استان است

آقازاده استاندار مرکزی در جریان بازدید از بازار تاریخی اراک، گفت: ثبت جهانی مجموعه تاریخی بازار اراک در سازمان جهانی یونسکو از برنامه های اولویت دار این استان است.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: اقدام های مناسبی از جمله بازسازی حمام ارگ ، برخی از سراها و طاق های بازار توسط شهرداری و اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان برای آمادگی ثبت این اثر تاریخی در سازمان یونسکو انجام شده است و برای تسریع در عملیات مرمت و بازسازی این بنای تاریخی ایجاد کارگروهی به سرپرستی معاونت عمرانی و سایر دستگاه های مربوطه در دستور کار استانداری این استان قرار دارد.

وی ادامه داد: حمام ارگ با اعتباری بالغ بر 10 میلیارد ریال توسط شهرداری اراک مرمت و بازسازی شده است که یکی از جلوه های ویژه تاریخی اراک محسوب می شود. 

استاندار  مرکزی گفت: همچنین به منظور جمع آوری سیم های توزیع برق و تاسیسات زیر بنایی در بازار اراک تعبیه کانالی در این مجموعه تاریخی در حال انجام است که نقش مهمی در ساماندهی و رفع مشکل تاسیسات در این اثر تاریخی دارد.

آقازاده افزود: 80 میلیارد ریال اعتبار از محل سفر هیات دولت به استان مرکزی برای بازسازی و مرمت بازار اراک باقی مانده است که تخصیص این اعتبار برای بازسازی مجموعه تاریخی بازار اراک در نشست با معاون رئیس جمهوری و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در دستورکار استانداری مرکزی قرار دارد.

وی ادامه داد: در راستای بازسازی بازار اراک امسال اعتبار اندکی از طرف استانداری مرکزی به این اثر تاریخی اختصاص یافته است که تلاش می شود سال آتی با درصد تخصیص مناسب ، جبران شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی نیز گفت: از سال گذشته تا کنون حدود 30 طاق و 9 سرای بازار اراک برای ثبت جهانی این اثر تاریخی در سازمان جهانی یونسکو توسط این اداره کل بازسازی و مرمت شده است.

 حسینی افزود: مرمت و بازسازی بازار اراک برای ثبت در سازمان جهانی یونسکو نیازمند حدود 300 میلیارد ریال اعتبار دارد که این مهم نیازمند توجه ویژه مسئولان به این مجموعه دارد.

گفتنی است آقازاده استاندار مرکزی، نمایندگان  مردم شهرستان های اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی و برخی از مسئولان استانی از بخشهای مختلف بازار تاریخی اراک بازدید کردند.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها