Portal_background_image

استاندار از ایجاد پردیس بین المللی دانشگاهی در منطقه ویژه اقتصادی ساوه خبر داد

استاندار در دومین جلسه شورای هماهنگی روسای دانشگاه های استان که با دستور کار بررسی چالش ها و مشکلات دانشگاه تفرش و مرکز آموزش عالی محلات برگزار شد از ایجاد پردیس بین المللی دانشگاهی در منطقه ویژه اقتصادی ساوه خبر داد.

علی اکبر شعبانی فرد در اين جلسه که در محل سالن جلسات استانداری برگزار شد، با اشاره به بهره گیری نظام سلطه از تولید علم و دانش اظهار کرد: نظام سلطه سالیان دراز علم را به خدمت گرفته و با تولید آن بهره های بسیاری را در جنبه های مختلف از آن خود کرده است.

وی با تأکید بر لزوم توجه و تمرکز بر تولید علم و فراهم کردن امکانات لازم در این راستا در جهت پیشرفت استان و کشور تصریح کرد: توجه به تحصیلات تکمیلی و بویژه مقطع کارشناسی ارشد از الزامات این رویکرد است.

شعبانی فرد به وجود خلاء عمده درخصوص این مقطع تحصیلی در برخی دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: باید تعداد جذب در این حوزه افزایش پیدا کرده و بستر جذب دانشجویان ارشد در دانشگاه‌های استان فراهم شود.

وی مقطع کارشناسی ارشد را پایه فعالیت های پژوهشی دانست و افزود: قبل از پرداختن به مقطع دکترا و هزینه کردن منابع و امکانات برای آن باید نسبت به تقویت مقطع ارشد اقدام شود تا از اینطریق فاصله میان دو مقطع کارشناسی و دکترا پر شود.

شعبانی فرد پیشنهاد ارائه رشته شیمی هسته‌ای را در دانشگاه صنعتی تفرش مطرح کرد و گفت: با توجه به توانمندی‌هایی که در این حوزه در دانشگاه تفرش وجود دارد می تواند درخصوص جذب دانشجو در این رشته اقدام کند.

وی همچنین بر لزوم استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان و رشد آنها در استان اشاره کرد و درخصوص برقراری ارتباط هرچه بیشتر صنعت و دانشگاه گفت: ما 21 شهرک صنعتی در استان داریم که دانشگاه ها می توانند در این شهرک ها دفاتر ارتباط با صنعت ایجاد کرده و با ورود به این شهرک ها زیرساخت ها و زمینه های لازم برای برقراری ارتباطات گسترده تر را فراهم کنند.

شعبانی فرد در ادامه از تعریف پردیس دانشگاهی بین المللی در منطقه ویژه اقتصادی ساوه در آینده نزدیک خبر داد و گفت: همه امکانات را فراهم خواهیم کرد تا دانشجویان ما به جای رفتن به دانشگاه های دیگر کشورها که حتی در برخی موارد در سطح پایین تری از دانشگاه های خودمان هستند، در این پردیس دانشگاهی به تحصیل بپردازند.

وی نزدیکی این منطقه ویژه اقتصادی به تهران، آماده بودن زیرساخت ها در این منطقه، وجود بزرگراه در نزدیکی آن و بسیاری از امتیازات موجود در این منطقه را از مزایایی عنوان کرد که ایجاد پردیس یاد شده را در منطقه اقتصادی ساوه میسر می‌کند و گفت: می توانیم نسبت به ارائه رشته های بین المللی در این پردیس اقدام کنیم.

 غلامرضا فتح آبادی مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری مرکزی نیز در این جلسه از برگزاری جلسه ای با حضور معاون فرهنگی وزیر علوم و معاونان فرهنگی دانشگاه ها در خصوص بررسی مسایل و مشکلات مربوط به حوزه فرهنگ را دردانشگاه ها در آینده نزدیک خبر داد و گفت: از معاونان فرهنگی دانشگاه ها خواسته شده تا پیشنهادات و چالش هایی که در عرصه فرهنگی دارند را برای طرح در جلسه یاد شده اعلام کنند.

وی همچنین با اشاره به تدوین اطلس جامع نظام آموزش عالی در استان افزود: تهیه این اطلس در مراحل نهایی است و دانشگاه ها باید آمارهای مربوطه را در اولین فرصت جهت تدوین در اختیار قرار دهند.

فتح آبادی خاطرنشان کرد: ایجاد موزه علوم و فناوری نیز در دستور کار ما قرار دارد و هم اکنون در حال جمع آوری اطلاعات مربوطه در راستای ایجاد این موزه در استان هستیم.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها