Portal_background_image

استاندارمرکزی: تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی توسعه، استقلال و عدالت را در پی دارد

مقیمی عصر امروز در همایش اقتصاد مقاومتی که با حضور عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در محل استانداری برگزار شد، گفت: تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی توسعه، استقلال و عدالت را در پی دارد.

محمدحسین مقیمی استاندار مرکزی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی ایران را به کشور الگویی در حوزه توسعه مبتنی بر استقلال و عدالت به جهان معرفی خواهد کرد، گفت: اگرچه در کشورهای منطقه برخی کشورها توانسته اند با حرکت در مسیر توسعه نام خود را در زمره کشورهای توسعه یافته به ثبت برسانند اما هیچ یک از کشورهای توسعه یافته از جمله چین، کره جنوبی و کره شمالی نتوانسته هر سه اصل  استقلال، توسعه و عدالت را در کنار یکدیگر داشته باشند.

مقیمی شاخص عدالت اقتصادی و اجتماعی در جامعه را یکی از شاخص های مهم در اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: اقتصاد مقاومتی عدالت‌محور است؛ یعنی تنها به شاخص های اقتصاد سرمایه‌داری از جمله رشد ملّی و تولید ناخالص ملّی اکتفا نمی کند و در اقتصاد مقاومتی عدالت به معنای تقسیم فقر نیست، بلکه به معنای تولید ثروت و افزایش ثروت ملّی  است.

استاندار مرکزی عنوان کرد: روح حاکم بر سیاست های اقتصاد مقاومتی  روح اقتدار ملی در سایه کارآفرینی و تولید با کیفیت به پشتوانه  استفاده از ظرفیت های  علمی کشور می باشد

وی بیان کرد: اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم‌سازی و محکم‌سازی پایه‌های اقتصاد؛ این چنین اقتصادی چه در شرایط تحریم، چه در شرایط غیر تحریم، بارور خواهد بود و به مردم کمک میکند.

مقیمی ابراز کرد: اقتصاد مقاومتی درون‌زا است ولی درون گرا نیست و با اقتصادهای جهانی تعامل دارد  و اقتصادی مردم بنیاد است و بر محور دولت نیست و دولت مسئولیّت برنامه‌ریزی، زمینه‌سازی، ظرفیّت‌سازی، هدایت و کمک دارد و دانش‌بنیان است یعنی با استفاده و تکیه بر پیشرفت های علمی، اقتصاد را بر محور علم قرار می دهد.

استاندار مرکزی با اشاره به ظرفیت های کشور در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، افزود: نیروی انسانی کارآمد و جوان، منابع طبیعی کشور از جمله نفت و گاز، موقعیّت جغرافیایی و حمل و نقل ترانزیت، زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مانند سیاست های اصل 44، سند چشم‌انداز و زیرساخت‌های گوناگون مثل جاده و سدّ و پل و کارخانه و ... زمینه‌های بسیار خوبی برای پیشرفت اقتصاد کشور است.

وی ادامه داد: از آنجا که تولید ملّی، اساس و حلقه‌ی اساسی پیشرفت اقتصاد است، حمایت مسئولان، صاحبان سرمایه و نیروی کار که تولیدگر هستند از تولید ملی، و ترجیح دادن فعالیت های تولیدی به فعالیت های دیگر، از الزامات تحقق اقتصاد مقاومتی است. 

استاندار مرکزی تصریح کرد: با توجه به ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری و عزم جدی دولت در اجرای دقیق و علمی این سیاست ها و پرهیز از اقدامات غیر کارشناسی  و عجولانه به منظور دستیابی هرچه دقیقتر و بیشتر به اهداف این سند ارزشمند، استان مرکزی نیز هماهنگ با سایر وزارتخانه و نهادهای برنامه ریز  در کشور با نگرشی استانی و با برش شهرستانی به تدوین راهبردهای عملیاتی و  برنامه های اجرایی آن اقدام نموده است .

استاندار مرکزی با اشاره به  اقدامات صورت گرفته در استان  جهت پیاده سازی  سیاست های اقتصاد مقاومتی، گفت: تشکیل کمیته ای متشکل از معاونین استانداری، مشاورین و مدیران دفاتر ذیربط به منظور  تدوين برنامه زمان بندی شده  جهت تهیه راهبردها و برنامه های اجرایی با برش استان، تهیه برنامه زمان بندی شده اجرای این سیاست ها و مراحل انجام آن، ابلاغ هر بند از سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به یکی از دفاتر ذیربط در استانداری  یا  دستگاه های اجرایی استان به منظور  مدیریت واحد بر روند تهیه  راهبردهای بند مذکور، برگزاری جلسات متعدد کارشناسی با حضور مدیران دستگاه های اجرایی و کارشناسان ذیربط به  منظور بررسی ابعاد مختلف هر بند و جامعیت بخشیدن به برنامه های تهیه شده متناسب با نیاز استان و زیر ساختهای موجود، ارجاع پیش نویس های تهیه شده به دبیرخانه اتاق فکر اقتصادی و اتاقهای 8گانه فکر استان به منظور استفاده از نقطه نظرات نخبگان استان و اخذ نظرات آنها به منظور هر چه تکمیل تر شدن راهبردها، نهایی شدن راهبردها و ارجاع به کارگروه تخصصي ذیربط در ذیل شورای برنامه ریزی و توسعه استان به منظور تصویب راهبردهای اجرایی و اقدامات الویت دار، جمع بندی همه اقدامات و راهبردها و تصویب در شورای برنامه ریزی وتوسعه استان به منظور تهیه مجموعه اسناد مصوب بالادستی و حرکت فعالیت های اقتصادی استان در این مسیر  و... از جمله اقدامات صورت گرفته در این استان می باشد.

 محمدحسین مقیمی در بخش دیگری از سخنانش، گفت: استان مرکزی  با دار بودن بیش از 2700 واحد صنعتی بزرگ و کوچک به عنوان یکی از چهار قطب صنعتی کشور شناخته می شود و وجود صنایع بزرگ همچون پتروشیمی، پالایشگاه، آلومینیوم، نورد آلومینیوم، صنایع بزرگ و متوسط شیمیایی، فلزی و قطعه سازی، کارخانجات صادر کننده محصولات با دانش فنی بالا همچون آذراب، ماشین سازی و .... سبب گردیده تا استان مرکزی  در تولید ناخالص ملی در کشور دارای رتبه برجسته ای باشد .

وی بیان کرد: وجود معادن متنوع  فلزی و غیر فلزی، تنوع محصولات زراعی و دامی، وجود چندین دانشگاه و مراکز تحقیقی در زمینه های مختلف صنعتی و کشاورزی، حضور  چندین  هزار دانشجو در عرصه های مختلف  سبب گردیده تا استان به لحاظ پتانسیل های فنی و مهندسی از توان بالایی برخوردار باشد .

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها