Portal_background_image

استاندارمرکزی: بیابان زدایی و کم کردن آثار بیابان زایی از اهداف برنامه ششم توسعه خواهد بود

مقیمی در بازدید از پروژه های احیای منابع طبیعی جامعه محور در شهرستان ساوه که با حضور نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران انجام شد، گفت: بیابان زدایی  و کم کردن آثار بیابان زایی از اهداف برنامه ششم توسعه کشور خواهد بود.

محمدحسین مقیمی استاندار مرکزی با اشاره به اینکه مبارزه با بیابانزایی از اولویت های مهم  دولت جمهوری اسلامی ایران است، اظهار کرد: بیابان زدایی و کم کردن آثار بیابان زایی جزو اهداف برنامه  پنجم توسعه و همچنین برنامه ششم که در دست تدوین است خواهد بود که امروز قسمتی از آن با کمک نهادهای سازمان ملل و تعداد زیادی از پروژه ها نیز بصورت مستقل از سوی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان منابع طبیعی کشور در دست اجرا می باشد.

وی بیان کرد: به منظور جلوگیری از بیابان زایی در منطقه ساوه،  پروژه ترسیب( رسوب گذاری) کربن برای احیاء مراتع و فضای سبز  طی یک پروسه علمی و فنی در  حال اجرا است که می تواند بعنوان یک پایلوت برای این منطقه و دیگر مناطق کشور مورد استفاده قرار گیرد.

استاندار مرکزی تصریح کرد: در استان مرکزی حدود 500 هزار هکتار منطقه وجود دارد که نیازمند اجرای  این پروژه می باشد و در صورتیکه  این پروژه با موفقیت به نتیجه برسد که تحقیقات علمی بیانگر آن است که حتماً به موفقیت خواهد رسید در بقیه نقاط استان نیز اجرایی خواهد شد.

مقیمی با اشاره به اینکه مراحل اولیه این پروژه در حال حاضر در سه استان دیگر کشور هم به صورت آزمایشی در حال اجرا است، ابراز کرد: حدود دو میلیون هکتار از اراضی کشور نیازمند احیاء و اجرای پروژه ترسیب کربن می باشند که امیدواریم از اثرات این پروژه در این مناطق نیز بهره مند شویم.

استاندار مرکزی در بازدید از مهمانشهر شهید ناصری تصریح کرد: همه تلاش ما طی سالیان متمادی بیش از 40 سال این بوده است که مسلمانان افغانستان که در جمهوری اسلامی هستند، ایران را به عنوان وطن دوم و خانه امن خودشان بدانند و در آن آسایش داشته باشند که خوشبختانه گزارش های سازمان ملل نیز مؤید این است که بهترین پذیرایی در بین مهمانشهرها و اردوگاههای مردم افغانستان در کشورهای مختلف در جمهوری اسلامی ایران صورت می گیرد.

استاندار مرکزی با بیان اینکه  جمهوری اسلامی ایران بدون کوچکترین توقع از مردم افغانستان فقط بعنوان وظیفه ملی، دینی و مذهبی این کار را انجام می دهد، ابراز کرد: در سال های متمادی دوستان افغانی ما در این کشور راحت زندگی و کار کرده اند، از زندگی خوبی برخوردار بوده اند، امنیت برای آنها بطور کامل برقرار بوده است و از قوانین و مقررات جمهوری  اسلامی ایران بهره گرفته اند و توانستند در دبیرستان ها و دانشگاه های ما درس بخوانند  و وقتی  به کشور عزیز خودشان بر می گردند، آمادگی کامل دارند برای اینکه بتوانند افراد موثری در کشور خود باشند و این خدمات صرفا به این دلیل است که کشور افغانستان همسایه ماست، مسلمان هستند و ما آن را جزو وظایف خود می دانیم.

وی ادامه داد: این مجموعه دارای دو مدرسه، یک مجموعه بهداشتی درمانی که با کمک کمیساریای عالی سازمان ملل متحد ساخته شده است می باشد  و دانش آموزان دختر و پسر در دبیرستان های شهر مشغول به تحصیل هستند که  رفت و آمد دانش آموزان دختر با وسایل نقلیه عمومی صورت می گیرد.

مقیمی بیان کرد: در حال حاضر حدود 300 نفر از پناهندگان مستقر در استان در دانشگاه های استان مشغول درس خواندن هستند که مقدمات تحصیل آنها فراهم شده است و در این اردوگاه خانه ها با سلیقه خود مردم و مطابق با فرهنگ، آداب و رفتار آنها طراحی و ساخته شده است، همچنین در کنار اردوگاه پارکی ساخته شده تا مورد استفاده خانواده ها و فرزندان آنها قرار بگیرد.

گفتنی است در جریان این بازدید که معاون استاندار و فرماندار شهرستان ساوه، مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل و برخی از مدیران استانی و شهرستانی نیز حضور داشتند، گری لوئیس نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران، معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان نیز  سخنانی را ارائه کردند.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها