Portal_background_image

استاندارمركزی: رونق بخش كشاورزی از اولویت های سال جدید در استان مرکزی است.

استاندار استان مركزی گفت: رونق بیش از پیش كشاورزی از برنامه های اولویت دار سال تولید ملی و حمایت از كار و سرمایه ایرانی در این استان است. 


'علی اكبر شعبانی فرد.. سلامت جامعه در سایه تامین امنیت غذایی و تولید محصولات كشاورزی با كیفیت و سالم است و این مهم با برنامه ریزی و حمایت قاطع از بخش كشاورزی میسر می شود.

وی اظهار كرد: رونق كشاورزی دانش محور، به كارگیری روش های جدید الگوی كشت، كیفیت بخشی به بذور و نژادهای مرغوب دام و طیور، تقویت سیستم آبیاری نوین، كشت گلخانه ای و مشاغل فرآوری كشاورزی باید امسال با ظرافت و حساسیت از سوی دستگاه های متولی كشاورزی استان دنبال شود.

استاندار استان مركزی، تربیت نیروی انسای متخصص و ماهر و توسعه حوزه تحقیقات راهبردی را اساس كشاورزی موفق و حركت به سوی استقلال تولیدات این حوزه عنوان كرد.

شعبانی فرد خاطرنشان كرد: بر اساس هدفگذاری صورت گرفته در كشور باید تا افق سال 1404 تولید محصولات كشاورزی ایران به مرز 300 میلیون تن برسد كه این مهم در سایه حمایت برنامه محور از كار و تولید و اصلاح روش های آبیاری و كشت امكان پذیر است.

وی توضیح داد: پارسال با اختصاص 320 میلیارد ریال بیش از هشت هزار و 500 هكتار از اراضی كشاورزی استان به سیستم آبیاری نوین مجهز شده است.

استاندار استان مركزی بیان كرد: در برنامه پنج ساله پنجم توسعه باید تمامی 165هزار هكتار باقی مانده اراضی كشاورزی استان به سیستم آبیاری نوین مجهز شود و با بهره گیری مفید از آب صرفه جویی شده ، توسعه كشت و پرورش دام و طیور در استان رونق گیرد.

شعبانی فرد ادامه داد: 14 مجتمع گلخانه ای بزرگ در سطح استان درحال احداث است كه تكمیل و راه اندازی آن ها علاوه بر اشتغالزایی، گامی موثر در بهبود تولید و كیفیت و تنوع كشاورزی استان خواهد بود.

وی اضافه كرد: اختصاص پنج درصد تولیدات كشاورزی كشور به استان مركزی بیانگر ظرفیت بالای این استان در عرصه پرورش دام و طیور و كشاورزی است و در حال حاضر 100هزار بهره بردار در این استان از محل فعالیت های كشاورزی ارتزاق می كنند.

استاندار استان مركزی با تاكید بر تقویت منابع زیربنایی حوزه كشاورزی و صنایع وابسته آن بیان كرد: هم اكنون 19درصد مساحت استان مركزی به كشاورزی اختصاص یافته و در الگوی مصرف آب بیش از 85 درصد آب استان در كشاورزی و مابقی در شرب و خدمات استفاده می شود.

شعبانی فرد یادآور شد: پارسال بیش از دو هزار و 500 فرصت شغلی در حوزه كشاورزی استان مركزی ایجاد شد و با برنامه ریزی و ظرفیت سازی بیشتر می توان اشتغالزایی در این بخش را افزایش داد.

وی گفت: ضریب مكانیزاسیون كشاورزی استان مركزی در حال حاضر یك و 16دهم درصد است كه در برنامه پنجم توسعه رسیدن به یك و دو دهم درصد پیش بینی شده است.

855 هكتار از اراضی استان مركزی زیر كشت انواع محصولات كشاورزی است كه 356هكتار آن آبی و مابقی دیم است.
 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها