Portal_background_image

استاندار تاكيد كرد: ارتقاي نشاط اجتماعي و ترويج فرهنگ تحمل و مدارا از راهبردهاي اساسي كاهش آسيب هاي اجتماعي است

زمانی قمی در کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی استان مشترک با ستاد ساماندهی آسیب های اجتماعی که در محل استانداری برگزار شد، ارتقاي نشاط اجتماعي و ترويج فرهنگ تحمل و مدارا را از راهبردهاي اساسي كاهش آسيب هاي اجتماعی دانست.

زمانی قمی استاندار مرکزی ارتقای نشاط اجتماعی در جامعه را از عوامل موثر در کاهش آسیب های اجتماعی عنوان کرد و گفت: نبود ملاک و معیار مشخص برای ایجاد  نشاط در جامعه از مشکلات اساسی در این حوزه است.

وی افزود:ایجاد برنامه های با نشاط در جامعه نیازمند توافق برنامه ریزان است و در واقع در بحث برنامه های نشاط آفرین باید یک توافق و دیدگاه واحد در جامعه برسیم.

زمانی قمی ادامه داد: هیچ ملاک و میزانی در مساله نشاط در جامعه وجود ندارد و نمی توان گفت چه چیزی نشاط آور است، بعنوان مثال بسیاری از برنامه های جذاب صدا و سیما اگر در سالن های نمایش اجرا شوند، مشکل ساز خواهد شد.

وی افزود: برخی از برنامه های نشاط آفرین از سوی تعدادی از برنامه ریزان کشور مطلوب و از سوی برخی دیگر ضد دینی و با عقوبت آخرتی معرفی می شود که باید در این راستا یک هماهنگی ایجاد شود.

استاندار مرکزی تصریح کرد: نباید احساس شود که جوانان همانند ما فکر کنند و امیال و خواسته های آنها با ما یکی باشد و اگر اینگونه نبود آنها را متهم کنیم و در نقطه مقابل خود بدانیم.

وی اضافه کرد: امروز فهرست بسیاری از نبایدها را در دست جوانان داده ایم بنابراین لازم است فهرست بایدها را نیز به آنان ارائه دهیم.

وی گفت: اگر جامعه را صحیح هدایت کنیم و در امر مبارزه با آسیب های اجتماعی درست و دقیق برنامه ریزی کنیم، از زیرزمینی شدن بسیاری از امور جلوگیری خواهد شد.

استاندار مرکزی گفت اگر میزان و ملاک شادی در کشور را بدانیم ، می توانیم با برنامه ریزی زمینه جامعه ای بانشاط را فراهم کنیم چرا که من بعنوان یک مدیر با سابقه می دانم مسئله نشاط اجتماعی مورد مناقشه جدی است و این امر در مسائل اجتماعی بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

زمانی قمی بیان کرد: عالمان حوزه اجتماعی باید با بزرگان و افراد صاحب رای در کشور در زمینه مسائل و آسیب های اجتماعی به گفتگو بنشینند و برای حل آنها چاره اندیشی کنند.

زمانی قمی ترویج فرهنگ تحمل و مدارا در جامعه را امری ضروری دانست و افزود: امروز در تمامی حوزه ها از جمله سیاست، مذهب و... نبود فرهنگ تحمل و مدارا به چشم می خورد  در حالیکه تروج این فرهنگ به حل بسیاری از مسائل و همچنین کاهش آسیب های اجتماعی می انجامد.

وی بیان کرد: رهبر معظم انقلاب در گذشته به مساله آموزش تحمل و مدارا در مدارس تاکید کردند که این مهم باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.
استاندار مرکزی اضافه کرد: نبود تحمل و ایستادگی در یک موضوعی که ارزشی ندارد باعث بروز بسیاری از طلاق ها، قتل ها و خشونت ها در جامعه شده است.
زمانی قمی تاکید کرد: نبود تحمل و عنصر مدارا در جامعه به وضوح خود را نشان می دهد و این امر روی خیلی از مسایل تاثیرگذار است.

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه موضوعات مختلف را می توانیم با زبان گفتگو حل کنیم، گفت: به نظر می رسد در بحث واژه های کلیدی نشاط، مدارا و تحمل باید یک همایش ویژه برگزار شود و یک وفاق نسبی در کشور شکل گیرد.

وی افزود: در قضاوت ها نسبت به اجرای برنامه کاهش آسیب ها باید انصاف رعایت شود و زحمات و تلاش های صورت گرفته به چوب حراج گذاشته نشود.

استاندار مرکزی تصریح کرد: در بحث مبارزه با موادمخدر باید واقعیت گرا باشیم، ببینیم در کجای دنیا قرار گرفته ایم، ایران که در همسایگی سوئیس نیست، بلکه با افغانستان و پاکستان هم مرز است.

وی بیان کرد: اگر اقداماتی که در سال های گذشته در امر مبارزه با موادمخدر صورت گرفته، انجام نمی شد، وضعیت الان به چه گونه بود؟

استاندار مرکزی ادامه داد: در راستای کاهش آسیب های اجتماعی تلاش های زیادی صورت گرفته اما هجوم آسیب ها بیش از فعالیت دست اندرکاران بوده است.

زمانی قمی گفت: وضعیت آسیب های اجتماعی نگران کننده است و این امر به یکی از دغدغه های مهم رهبر معظم انقلاب نیز تبدیل شده و باید در این راستا بسیار جدی تر از گذشته عمل کرد.

وی بیان کرد: هر اقدامی در راستای کاهش آسیب های اجتماعی صورت یگیرد، خدمت است و توجه به این مهم ضروری است.

حسن بیگی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی نیز در این نشست گفت: سند پیشگیری و کاهش آسیب های اجتماعی استان از طریق اتوماسیون اداری به مدیران ابلاغ شده است.

شکرالله حسن بیگی افزود: مدیران این استان تا 19 تیرماه جاری می توانند اطلاعات و نظرات خود را در خصوص این سند به دبیرخانه ارسال کنند.

وی بیان کرد: زمان اجرای این سند سال آینده در نظر گرفته شده بود اما به دلیل تاکیدات رهبر معظم انقلاب در خصوص آسیب های اجتماعی، از مهرماه امسال اجرا می شود.

گفتنی است مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری نیز در این نشست سخنانی را بیان کرد و  بخش های مختلف سند پیشگیری و کاهش آسیب های اجتماعی استان مرکزی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.


 

 

 


 

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها