Portal_background_image

استاندار تاكيد كرد: ارتقاء فرهنگ قانون گرايي در جهت كاهش پرونده‌هاي قضايي/ با وحدت و انسجام از بحران ها عبور خواهيم كرد/ تشكيل ستاد تدابير ويژه در استان

آقازاده استاندار مرکزی در همایش استانی بزرگداشت قوه قضاییه در اراک، گفت: همه باید قانون گرایی را وظیفه خود بدانیم و با ارتقا فرهنگ قانون گرایی در جامعه گام های موثری در جهت کاهش جرائم و پرونده های قضایی برداریم.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: در طول سال 250 هزار پرونده در دستگاه قضایی  فقط برای استان مرکزی تشکیل می شود که این آمار نگران کننده  است و جای تامل دارد.

وی افزود: از این تعداد بیش از 20 درصد از پرونده ها با موضوع تهمت و ضرب و شتم در استان است ، موضوعاتی که به راحتی با فرهنگ سازی ، قانونگرایی و افزایش تحمل و مدارا در مردم می توانیم بروز آن را در جامعه به حداقل برسانیم.

استاندار مرکزی گفت: رسانه ها،  صدا و سیما و مردم نقش مهمی در کاهش پرونده های قضایی دارند.

آقازاده ابراز کرد: افزایش تعداد پرونده ها در دستگاه قضایی نگران کننده است در حالیکه دستگاه قضایی در این زمینه مقصر نیست و این افزایش ممکن است باعث عدم دقت در صدور احکام  شود.

وی با اشاره به اینکه  برای کاهش پرونده ها همه باید تلاش کنند، همه دستگاه ها باید کار جهادی کنند، ادامه داد:  مجلس شورای اسلامی با اصلاح قوانین می تواند در این زمینه نقش مهمی ایفا نماید، قوانین باید به نحوی باشد که باعث  از بین رفتن قبح جرم در جامعه نشود .

استاندار مرکزی ادامه داد:  قاضی می تواند با چند درصد مردم  با جرم هایی مانند استفاده از ماهواره، تلگرام و یا بدحجابی برخورد کند؟  لذا باید قوانین را اصلاح کنیم، کار فرهنگی و اجتماعی کنیم و مردم را آموزش دهیم که در استای قانون گرایی حرکت کنند در این صورت آمار پرونده ها و جرم و بزه در جامعه کمتر می شود .

آقازاده با بیان اینکه در بسیاری از معضلات اجتماعی نیازمند قوانین محکم تر و بروز تری هستیم ، افزود: قوانین باید بر اساس نیاز امروز  اصلاح شوند که این امر باید در دستور کار مجلس شورای اسلامی،قوای قضاییه، مجریه و مقننه قرار بگیرد تا بتوانیم  شاهد کاهش جرم و پروند های قضایی و افزایش رضایتمندی در جامعه باشیم .

وی نقش قوه قضاییه در ایجاد امنیت در جامعه را مهم دانست و گفت: در شرایط فعلی کشور حمایت از سرمایه گذاران داخلی و خارجی و  بخش خصوصی امری مهم است که  پرداختن به آن  در قوه قضاییه و برخی دیگر از دستگاه ها باعث می شود احساس امنیت اقتصادی ایجاد و احساس امنیت اجتماعی افزایش یابد.

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه با وحدت و انسجام می توانیم از مشکلات و بحران های پیش روی کشور عبور کنیم، گفت: آن چیزی که می تواند ما را دچار بحران کند  نبود وحدت داخلی و ملی است اگر خود را تخریب و تضعیف نکنیم و این جناح بر علیه جناح دیگر موضع نگیرد به  طور قطع و یقین از این شرایط عبور می کنیم .

آقازاده بیان کرد: میزان مصارف ارزی کشور اندکی کمتر از 100 میلیارد دلار بوده و درآمد کشور هم اندکی بیش از 100 میلیارد دلار است که بنا بر آمارهای اقتصادی کشور در مصرف ارز برای واردات مواد اولیه مشکلی نداریم  ولی عدم وحدت و انسجام بین نیروها در کشور باعث ترس مردم و نگرانی از آینده شده است.

استاندار مرکزی گفت:  قدرت ایران اسلامی از نظر  دفاعی، علمی و بسیاری از زمینه ها نسبت به سی سال گذشته قابل مقایسه نیست ، پس امروز خیلی بهتر از دیروز می تواند در برابر تحریم ها مقاومت کرده و با استفاده از منابع دیگر به جز نفت و با تیکه بر نیروی انسانی خود کشور را به نحو مطلوب اداره کند.

آقازاده گفت: با  وجود رهبری آگاه،  شجاع  و  به شرط  عمل به تمام توصیه های ایشان نه آنچه به نفع است   و همچنین وحدت و انسجام نیروهای کشور و نظام و همبستگی بین دستگاه ها، جناح ها و قوای کشور می توانیم از این بحران  عبور کنیم.

وی ابراز کرد: در شرایط فعلی منافقین بیشترین تلاش را بر ضد انقلاب اسلامی  انجام می دهند و هدف آنها ایجاد دو دستگی در کشور است ، درگیری های جناح های سیاسی، تضعیف دولت، دستگاه قضایی و آشفتگی و نا هماهنگ بودن نیروها در کشور آنها را خوشحال می کند،  لذا باید هوشیارتر عمل کنیم.

استاندار مرکزی با ارائه پیشنهاد  تشکیل ستاد تدابیر ویژه در استان ، گفت: با حضور استاندار مرکزی، رئیس کل دادگستری و رئیس مجمع نمایندگان استان بعنوان اعضای اصلی و دیگران مدیران مرتبط، این ستاد در این هفته تشکیل جلسه می دهد که اطلاعات بعدی و اقدامات ستاد به   دستگاه ها و مردم اطلاع رسانی می شود.

وی افزود: با تشکیل این ستاد می توانیم درخصوص مسائل و مشکلات استان سریعتر تصمیم گیری نمائیم و با چابکی بیشتر امور را به انجام برسانیم .

 استاندار مرکزی  با تقدیر از تلاش های دستگاه قضایی در استان، گفت: شورای تامین استان از شوراهای تامینی است که رویه وحدت و همدلی در بین اعضا حاکم است  و در هیچ موضوع امنیتی و اقتصادی و سیاسی نبوده که درشورای تامین استان یک نفر نظر مخالف داشته باشد و اگر در موضوعی سوال یا ابهامی وجود داشته است با اقناع ، اجماع  و هماهنگی و هم نظری توانسته ایم  تصمیمی واحد بگیریم و شرایط استان را به خصوص در موضوعات شورای تامین بخوبی پیش ببریم.

وی افزود: ما امروز نسبت به سال گذشته  ممکن است با شرایط سخت تری روبرو باشیم  ولی در موضوعات اقتصادی ، صنعتی و کشاورزی توانستیم با  محوریت نماینده ولی فقیه در استان و همکاری مردم و دستگاه ها شرایط  استان را به نحو مطلوبی اداره کنیم.

استاندار مرکزی در بخش دیگری از سخنانش گفت: شهید بهشتی یکی از عناصری بود که به شدت مورد تخریب و تهمت در روزهای اول انقلاب اسلامی قرار گرفت و امام به این شهید مظلوم انقلاب را لقب دادند .

وی افزود: رفتار، افکار و کردار این مرد بزرگ در تدوین وشکل گیری انقلاب اسلامی بسیار موثر بود  و بعد از گذشت بیش از سی سال از شهادت دکتر بهشتی امروز نیز ثمره اقدامات و تلاش های ایشان را در جامعه و بخصوص در قوه قضاییه می بینیم.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها