Portal_background_image

اراک رتبه برتر مقابله با آلودگی هوا را در بین کلان شهرها کسب کرد

 استاندار گفت: بر اساس اعلام سازمان محیط زیست، کلان شهر اراک در سالجاری رتبه برتر مقابله با آلودگی هوا را در بین هشت کلان شهر کشور کسب کرد.
 

ˈعلی اکبر شعبانی فردˈ روز یکشنبه در نشست کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک افزود: تعداد روزهای آلوده کلان شهر اراک امسال نسبت به مدت مشابه قبل 63 درصد کاهش داشته است.

وی یادآور شد: از ابتدای امسال تا پایان آبان، شهر اراک 53 روز آلوده بوده درحالی که در مدت مشابه پارسال روزهای آلوده این شهر 144 مورد ثبت شده است.

استاندار بیان کرد: در مدیریت و کاهش روزهای آلوده کلان شهر اراک علاوه بر بهبود روند بارندگی و شرایط اقلیمی، اقدامات طرح جامع کاهش آلودگی هوا در حوزه فضای سبز، روان سازی ترافیک، مدیریت آلایندگی صنایع و بهبود کیفیت سوخت مصرفی خودروها اثرگذار بوده است.

وی اضافه کرد: تقلیل صنایع آلاینده استان مرکزی از 405 واحد در سال گذشته به 195 واحد در سالجاری، اقدامی مهم در کنترل آلایندگی هوای اراک بوده است.

شعبانی فرد توضیح داد: با همکاری سازمان فضای سبز شهرداری اراک سرانه فضای سبز این شهر از 20 متر در سال گذشته به 21 متر افزایش یافته و با تشکیل کمیته ای ویژه، راهکارهای تسریع در اجرای یکهزار هکتار فضای سبز در کلان شهر اراک با جدیت در دست پیگیری است.

وی خاطرنشان کرد: کمیته نظارت بر مصوبات طرح جامع کاهش آلایندگی هوای اراک اخیرا با محوریت فرمانداری کار انتقال کارگاه ˈآندسازیˈ شرکت ایرالکو که سال ها به عنوان منبع مهم آلایندگی هوای شهر اراک مطرح بود را در دستور کار قرار داده است.

استاندار فیلتراسیون یک دودکش کارگاه های تولید قدیم آلومینیم ایران و رصد آلایندگی روزانه و پیگیری نصب فیلتراسیون روی دو دودکش دیگر از دیگر اقدامات موثر در کاهش آلودگی هوای اراک عنوان کرد.

وی تصریح کرد: بهره برداری از چهار تقاطع غیرهمسطح در کلان شهر اراک و آغاز عملیات اجرایی 10 زیرگذر و روگذر دیگر با هدف روان سازی ترافیک در سالجاری نیز از اقدامات موثر و مهم در حوزه کاهش آلایندگی هوای این شهر است.

استاندار ادامه داد: مطالعات علمی و کاربردی زوج و فرد شدن تردد خودرو ها توسط شهرداری اراک از اقدامات اساسی در حوزه مدیریت آلایندگی هوای شهر اراک است.

وی یادآور شد: با رایزنی های صورت گرفته با وزارت نفت و نیرو مقرر شد کمیته ای در معاونت راهبردی ریاست جمهوری تشکیل شود و در نزدیکترین زمان برای تخصیص سهمیه مناسب سوخت گاز به نیروگاه حرارتی شازند و تغییر بخشی از سوخت از مازوت به نفت گاز یورو 4 تصمیم سازی شود.

شعبانی فرد عنوان کرد: در مذاکره با وزیر نفت مقرر شد سوخت مصرفی تمامی خودروها در کلان شهر اراک یورو4 شود و دستور اجرایی آن به پالایشگاه اراک نیز ابلاغ شده است.

وی خاطرنشان کرد: فضای سبز دو ناحیه ˈسنجانˈ و ˈکرهرودˈ که در زمره محدوده کلان شهر اراک قرار دارد و به عنوان ریه این شهر عمل می کند، از هرگونه تغییر کاربری و ساختمان سازی در این باغات جلوگیری و درصورت بروز این تخلف قانونی با خاطیان برخورد شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز در این نشست گفت: یکی از اقدامات موثر در کاهش الودگی هوای اراک مدیریت مناسب کوره های آجرپزی به عنوان منبع مهم انتشار آلاینده های گازی بوده که همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت در فراهم کردن زیرساخت شهرک مصالح ساختمانی در نزدیکی ایبک آباد قابل تقدیر است.

ˈ
 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها