Portal_background_image

استاندار تاكيد كرد: اراده دولت بر احياي هپكو است /تعامل و همكاري و تلاش در جهت تحقق مصوبات راهبرد مهم حل مشكلات هپكو

زمانی قمی استاندار مرکزی در گفت و گو با خبرگزاری صدا و سیمای استان، ضمن ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده و در دست اقدام برای حل مشکلات شرکت هپکو، گفت: تعامل و همکاری همه مسئولان ، مهندسین، کارگران و همه افرادی که دل در گرو احیای هپکو دارند و تلاش برای تحقق مصوبات راهبرد مهم حل مشکلات هپکو است.

زمانی قمی استاندار مرکزی با اشاره به اقدامات انجام شده  و در دست اقدام برای احیای شرکت هپکو،  اظهار کرد: این واحد تولیدی که سالهای قبل از طرف مجموعه دولتی به بخش خصوصی واگذار شده است  به دلیل درست اداره نکردن و اداره نشدن به مشکلاتی گرفتار شده است  و حدود 550 میلیارد تومان به بانکهای مختلف از جمله تجارت، ملی و صادرات بدهکار است و مالکی که از سازمان خصوصی سازی این واحد را گرفته است 230 میلیارد تومان هم به دولت بدهکار است.

وی بیان کرد: بنابراین سازمان خصوصی سازی و دولت به هیچ وجه مجاز نیست که این واحد را به سهامدار و مشتری  با مبلغی کمتر از 230 میلیارد تومان واگذار کند و  به این دلیل  هر فردی جای سهامدار قبلی بنشیند باید 230 میلیارد تومان  بدهی این واحد را به دولت و سازمان خصوصی سازی بپردازد و با بانکها هم تسویه حساب کند.

استاندار مرکزی گفت:  برای مجموعه ای که امروز واقعیتش بر این است که به بانکها وسازمان خصوصی سازی بدهکار است طبیعتاً خیلی دیر می شود مشتری  یافت بنابراین در سال 95 با پیگیری های فراوانی که از طریق وزیر وقت اقتصاد و دارایی  و رییس سازمان خصوصی سازی انجام شد ، درخواست شد با شرایطی این واحد را واگذار کنند که متقاضی بتواند در طول  چند سال پس از احیا و راه اندازی این کارخانه بدهی های دولت و بانک  را بپردازد.

وی ادامه داد:  اگر به هر متقاضی بگوئیم امروز مدیریت و مالکیت این واحد را بپذیرید و 550 میلیارد تومان پول به بانکها و 230 میلیارد تومان به دولت بدهید تصور نمی کنم بتوانند  مالک و سهامداری با این شرایط پیدا کنند مگر اینکه به متقاضی زمان و مهلت دهند و از آن حمایت کنند .

استاندار مرکزی ابراز کرد: نکته ای که تاکید می کردم و موافقت آن را از دولت گرفتم این است که  ما باید برای احیای هپکو حمایت خاص کنیم تا اینجا کاملا تصمیم و اراده دولت بر این است که یک نفر از نیروهای هپکو تعدیل و اخراج نشود و همه اشتغال موجود حفظ شود و دوم  اینکه با حمایت های ویژه و  خاص و دادن مصوبات دولت زمینه اخد سفارشات یک ساله ، دوساله و حتی چند ساله را  برای هپکو فراهم کنیم.

وی افزود: برای این منظور پارسال کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید به ریاست وزیر وقت  صنعت ، معدن و تجارت  تشکیل و تصمیماتی گرفته شد  و در سال 96 تلاش کردیم این کارگروه را با تیم اقتصادی دولت پیوند دهیم یعنی  از ریاست یک وزیر فراتر بردیم و دو جلسه به فاصله حدوداً 20 روز با حضور تیم اقتصادی دولت،  وزاری صنعت ، معدن و تجارت ،تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و  اقتصاد و دارایی و در جلسه اول رئیس کل بانک مرکزی و در جلسه دوم همین تیم اقتصادی و  رئیس سازمان خصوصی سازی، مدیر عامل بانک ملی ،معاون وزیر کشور و تعدادی از دست اندرکاران تشکیل شد و مجددا موضوع هپکو با دقت  مورد بررسی قرار گرفت  و  تاکید شد که تصمیم و اراده دولت بر احیا و راه اندازی کارخانه هپکو است و برای حل مشکلات تقسیم کار صورت گرفت .

استاندار مرکز ی با اشاره به اینکه تیم اقتصادی دولت برای هیات مدیره و مدیرعامل هپکو حتما تدبیر می کند و در این راستا نظر کارگران و شورای کارگری هپکو اخد خواهد شد،گفت: هر تصمیمی که دولت بگیرد باید  به دو موضوع ختم شود یکی احیای  هپکو و دیگری رضایت کارگران و نماینده کارگران،  بنابراین تصمیم گرفته شد با  نظراین تیم اقتصادی هیات مدیره و مدیرعامل که مقبول  این واحد باشد شناسایی و منصوب شود و کار را ادامه دهد و برای این کار  سازمان خصوصی سازی موظف شد پیگیری کند و نتیجه را به تیم اقتصادی دولت و کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید  اعلام نماید.

وی ادامه داد: موضوع دوم که تصمیم گرفته شد احیای قرارداد 400 دستگاه سازمان همیاری شهرداریها بود که دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور   به دلیل  عدم انجام تعهدات هپکو  در این قرارداد خیلی وقت است که اعلام کردند که این قراداد باید  فسخ و ضمانت نامه هپکو هم باید ضبط شود و هپکوئی که امروز از نظر مالی  دچار مشکل است باید ضمانت نامه را پرداخت نماید و با پیگیری هایی که توسط  دولت و استانداری در 20 روز گذشته  انجام شد توانستیم جلوی ضبط این ضمانت نامه ها  را بگیریم.

زمانی قمی گفت: در جلسه دوم  مقرر شد جلسه ای با حضو ر معاون وزارت کشور،  معاون وزارت صنعت و معدن، نماینده  سازمان بازرسی کل کشور  و نماینده دیوان محاسبات کشور تشکیل و ضرورتها  برای احیای کارخانه هپکو را با بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات طرح کنیم و به توافق و تفاهم برسیم که بعد از این تفاهم و توافق  قرارداد 400 دستگاه  احیا می شود و بلافاصله پیش پرداخت  توسط وزارت کشور به هپکو  پرداخت خواهد شد و این یعنی جان گرفتن  هپکو برای خرید مواد اولیه و شروع بکار این کارخانه.

وی تصریح کرد: در سفر رییس جمهوری به استان مرکزی مقرر شد برای  شرکت هپکو دو کار انجام شود یکی اینکه جلوی ورود تولیدات مشابه هپکو به کشور گرفته شود که  ممکن است از طریق قاچاق دستگاه هایی به کشور  وارد شده باشد و لی دولت این را ممنوع کرده است و ماههاست که این اتفاق نمی افتد .

زمانی قمی گفت:  اقدام دیگر  این بود که اجازه  ترک تشریفات مناقصه برای خرید وسائط سنگین لودر،گریدر و بلدوزر توسط وزارت راه وشهر سازی ، سازمان همیاری شهرداریها و سازمان مدیریت بحران کشور داده شود در این راستا پیگیری کردیم و نامه  ای به امضای وزیر کشور ، وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دولت رفت .

استاندار مرکزی ادامه داد:  طبیعتا ً باید منابع مالی  این سفارش روشن شود ما اگراجازه ترک تشریفات را بگیریم که این کار را خواهیم کرد ولی بدون منابع مالی نمی شود سفارش را عملیاتی کرد تا کارخانه تولید کند و  و وزارت راه و سازمان مدیریت بحران  خریداری کنند.

وی افزود: برای تامین اعتبار پیگیری های لازم در دست انجام است و در این جلسه تصویب شد سازمان مدیریت بحران کشور برای  100 دستگاه در سالجاری تامین اعتبار کند و 100 دستگاه سفارش داده شود که بلافاصله پیش پرداخت را  واریز می کنند .

استاندار مرکزی تصریح کرد:  ما با سازو کار حل مسئله سازمان  همیاری شهرداریها و توافق با دیوان محاسبات و  سازمان بازرسی کشور امیدواریم این قرارداد را احیا و به پیش پرداخت برسانیم و  برای سازمان مدیریت بحران هم به قرارداد و پیش پرداخت برسیم که این دو پیش پرداخت به ما این  امید را می دهد که از نظر مالی مسئله هپکو تا حدودی حل شود و  بتوانند مواد اولیه تهیه و کار را شروع کنند.

استاندار مرکزی گفت: معوقات کارگری و بقیه معوقات از دیگر تصمیمات بود که پیگیری آن  به وزیر کار و استاندار مرکزی محول شد که اینجانب  و  وزیر کار پیگیر پرداخت بقیه معوقات کارگری خواهیم بود و تلاش می کنیم در زمان کوتاهتری انجام شود .

وی افزود: اینجانب مشکلات کارگران را درک می کنم و در کنار آنها هستم  به یاد دارید  دو پنجشنبه قبل تا پاسی از شب دنبال می کردیم که  سیستم بانکی فعال و حقوق کارگران به حساب آنها ریخته شود و مبلغی که از بانک کارسازی شد  به حساب کارگران پرداخت  گردید  و امیدوارم بقیه معوقات را هم پرداخت کنیم .

زمانی قمی خاطر نشان کرد: همه آنهائی که دل درگرو  احیای این کارخانه  و رونق اقتصاد استان دارند باید بدانند  حل مشکلات هپکو بدون دیدن واقعیت های امروز هپکو امکان پذیر نیست، فکر نکنیم چون 15 سال قبل هپکو را می شناختیم می توانیم مرتب بگوییم در آن زمان آنگونه بوده  پس امروز باید اینگونه باشد .

وی افزود: اینطور بیان و نظر دادن خیلی ساده است در حالیکه اگر بخواهیم برای هپکو تامین مالی کنیم یا  یک وام بگیریم چون این شرکت چک برگشتی دارد، گرفتاری های بانکی  و  معوقات بانکی فراوان دارد، بدهی مالیاتی و تامین اجتماعی دارد دولت باید تمام  اینها را  یکی یکی حل کند  و تاکید کندکه این موانع را  نبینند و به هپکو کمک نمایند.

زمانی قمی تاکید کرد: اراده دولت بر احیای هپکو است خواهش می کنم کارگران، کارفرمایان،  مهندسین  و همه کسانیکه دل در گرو احیای هپکو دارند  با اعتقاد به این باور همکاری و به هم کمک کنند ،اگر کارگران،  مهندسین و همه مسئولان در استان از نماینده ولی فقیه که نهایت همکاری را داشتند و  نمایندگان اراک در مجلس شورای اسلامی  برای اجرای مراحلی که اشاره کردم  دست در دست هم دهند امید دارم که هپکو احیا می شود  و نباید صرفا به دنبال  درخواستهای زودرس باشند و باید تعامل و همکاری در اجرای برنامه هایی که عرض کردم صورت بگیرد تا خدای ناکرده نتیجه ای  که همه ما و دولت  به دنبال آن هستند، از دست نرود.

 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها