Portal_background_image

ادارات استان مرکزی باید غربالگری بیماریهای کارمندان را انجام دهند

معاون سیاسی و امنیتی استاندار گفت: ادارات و نهادهای دولتی این استان باید غربالگری بیماری های غیرواگیر برای کارمندان با بیش از 30 سال سن را در اولویت قرار دهند.

 ˈابوالقاسم نصراللهیˈ روز یکشنبه در نشست کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان مرکزی افزود: بیماری های غیرواگیر به عنوان تهدید جدی سلامت مطرح است به طوری هم اکنون بیماری های قلبی و عروقی، سرطان ها و حوادث ترافیکی سه عامل اول بیماری و مرگ و میر استان هستند.

وی اظهار کرد: هم اکنون 40 درصد مرگ و میر ها ناشی از بیماری های قلبی و عروقی و 12تا 14 درصد مربوط به سرطان ها است.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار بیان کرد: شیوع 17 درصدی فشار خون و 10 درصدی دیابت در گروه سنی بزرگسال یک خطر برای مردم استان مرکزی است.

نصراللهی بیان کرد: اصلاح شیوه زندگی، کنترل رفتارهای پرخطر و تحرک جسمانی می تواند به میزان 80 درصد از شیوع بیماری های غیرواگیر و مرگ و میر ناشی از آن جلوگیری کند.

وی اظهار کرد: با توجه به راه اندازی چهارمین پایگاه تندرستی کشور در اراک دستگاه های اجرایی باید از محل اعتبارات رفاهی کارمندان غربالگری و پیگیری بیماری های غیرواگیر و فرهنگ سازی تغییر سبک زندگی را در اولویت قرار دهند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار خاطرنشان کرد: خدمات غربالگری بیماری های غیرواگیر در پایگاه تندرستی اراک رایگان است و انجام پیگیری موارد بیماری نیز با هزینه تعرفه دولتی است.

نصراللهی اضافه کرد: افزایش طول عمر و کیفیت زندگی سرمایه بزرگی است که دستگاه های اجرایی استان باید با اقدامات پیشگیرانه و فرهنگ سازی در بین نیروی انسانی خود آن را جدی بگیرند.

مدیرکل شبکه دامپزشکی استان مرکزی نیز گفت: 270 تن گوشت مرغ بدون آنتی بیوتیک در سال جاری در این استان تولید و عرضه شد.

 سید ˈسعید حسینیˈ افزود: تولید مرغ بدون آنتی بیوتیک در سطح 18 واحد مرغداری استان با استعداد 308 هزار قطعه انجام شده است .

وی اظهار کرد: قیمت عرضه مرغ بدون آنتی بیوتیک هر کیلو پنج هزار ریال بیشتر از مرغ معمولی تعیین شد تا این مهم، عامل تشویق مرغداران در چرخه محصولات بدون آنتی بیوتیک شود.

مدیرکل شبکه دامپزشکی استان مرکزی بیان کرد: وجود آنتی بیوتیک دارویی در گوشت مرغ تهدیدی جدی در امنیت غذایی است و علاوه بر ایجاد مقاومت باکتریایی، طیفی از آلرژی ها، سرطان ها ، اختلالات تولید مثل و حساسیت ها را ایجاد می کند.

 حسینی خاطرنشان کرد: در نمونه گیری از یک میلیون و 500 هزار قطعه طیور پرورشی استان 85 درصد آنها باقی مانده های دارویی را در حد مجاز داشتند.

وی توضیح داد: فرهنگ سازی استفاده مردم از مواد غذایی ارگانیک مساله مهمی است که باید به کمک رسانه های جمعی اشاعه یابد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز گفت: با توجه به مشکلات متعدد زیست محیطی و آلودگی منابع آب و خاک در شهرستان های کمیجان و شازند، تغییر موقت مکان دفع پسماندهای این شهرها و انجام مطالعات اصولی مدیریت پسماند ضروری است.

ˈامیر انصاری ˈ افزود: در هیچیک از شهرستان های مذکور تفکیک زباله از مبداء صورت نمی گیرد و اختلاط زباله های عفونی و خانگی به معضلی جدی تبدیل شده است.

وی توضیح داد: در این دو شهرستان هیچ اطلاعاتی از وضعیت شیرابه پسماندهای محل دفع وجود ندارد و نزدیکی این اماکن به بستر رودخانه ها نگرانی های جدی ایجاد می کند.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها