Portal_background_image

دكتر ربيعي مطرح كرد: اختصاص 200 هزار ميليارد ريال اعتبار براي اشتغال روستايي كشور/ ۶ هزار ميليارد ريال سهم استان مركزي از اعتبارات اشتغال روستايي

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست مشترک شورای اداری شهرستان های فراهان، تفرش و آشتیان که در فرمانداری فراهان برگزار شد، گفت: سهم استان مرکزی از اعتبارات تخصیص یافته برای ایجاد اشتغال در روستاها، عشایر و شهرهای زیر ده هزار نفر، 6 هزار میلیارد ريال است.

ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: دولت "روحانی" دولت کم حرف و دولتی با صدای کوتاه و شنوا بوده است اما این کم حرفی سبب نشنیدن حرف مردم نیست بلکه نیازهای مردم بیشتر شنیده می‌شود و کمتر سخن گفته می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: سه شهر تفرش، فراهان و آشتیان ظرفیت‌های انسانی خوبی دارند و ما در این سه شهر نیروی باسواد و خوب داریم که جای رشد بسیار مشاهده می‌شود که این موضوع به پیشرفت این شهرستانها کمک می کند..

ربیعی با بیان اینکه نزدیکی دیدگاه‌ها میان مسئولان استان مرکزی کمک زیادی به برطرف‌سازی مسائل موجود می‌کند، بیان کرد: هیچ شهری رشد نکرده مگر اینکه همه در آن متحد بوده‌اند و کانون‌های توسعه و کارآفرینی شهری شکل گرفته  است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: راه اندازی کانون گفت و گوی نخبگان در کنار حلقه مدیریتی و تصمیم ساز در شهرستان های تفرش، آشتیان و فراهان باید دنبال شود.

ربیعی کمترین آمار خودکشی و افراد بازمانده از تحصیل استان مرکزی را مربوط به این سه شهرستان عنوان کرد و افزود: باید به حوزه رفاهی این شهرستان ها نگاه ویژه شود و برنامه ای قوی و حساب شده برای بهبود زیرساخت ها در این مناطق اجرایی شود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: شهرستان های تفرش، آشتیان و فراهان در مسائل اجتماعی در کشور وضعیت مناسبی دارند و برای مثال آمار کمترین نرخ نزاع در این مناطق بیانگر این مهم است و اگر انسجام اجتماعی در این شهرستان ها افزایش پیدا کند شاخص های اجتماعی بهبود می یابد . 

ربیعی با اشاره به اینکه تثبیت شغل در استان از اولویت های جدی است، گفت:تاکید دولت بر تثبیت شغل است و در این راستا 170 هزار میلیارد ریال تسهیلات در سال گذشته برای کارگاه های در معرض آسیب در استانها  توزیع شد.

وی گفت: در راستای ایجاد اشتغال سهم استان مرکزی از صندوق کارآفرینی امید 250 میلیارد ريال بوده است که این میزان جذب شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی سهم استان در حوزه اشتغال را 291 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: ۴۰ درصد از این بودجه مربوط به بخش کشاورزی است که باید در بخشهای دام، زراعت، صنایع تکمیلی، باغداری، زنبورداری و دیگر حوزه ها از آن بهره گرفته شود.

ربیعی با بیان اینکه رفع انسداد سیاسی و اجتماعی رویکرد دولت دوازدهم است، گفت: باید انسدادهای سیاسی و اجتماعی از بین برود و یکی از راه های آن  جذب  و استخدام نیرو از طریق برگزاری  آزمون و قبولی در آزمون است.

 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: کاهش فقر در جامعه و افزایش کیفیت زندگی مردم از برنامه های محوری دولت تدبیر و امید است.

وی افزود: با عملیاتی شدن برنامه های دولت و ارتقای سطح زندگی، عده ای از زیرپوشش سازمان های حمایتی خارج خواهند شد. 

ربیعی اظهار کرد: در دولت تدبیر و امید، دریافتی افراد زیرپوشش سازمان های حمایتی سه و 2 دهم درصد افزایش یافته است. 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: دولت یازدهم کوشید ثبات مالی را در بخش های مختلف تامین کند و در چهار سال پیش رو متعادل کردن منابع و مصارف و تامین بدهی صندوق ها هدفگذاری شده است. 

ربیعی افزود: توسعه کسب و کار خرد و مهارت آموزی هدفمند و منطبق بر نیاز روز سیاستی در راستای اشتغالزایی پایدار است. 

وی گفت: در فعالیت برخی اتباع بیگانه در مشاغل استادکاری و فنی وحرفه ای باید بازنگری و شرایطی فراهم شود که استادکاران ایرانی در سایه آموزش های موثر رشد کنند و به بازار کار بپیوندند. 

ربیعی  با اشاره به ساز و کار مهارت آموزی ادارات فنی و حرفه در استان ها اضافه کرد: مهارت های فنی و حرفه ای بایستی مطابق با نیازهای هر منطقه شکل بگیرد چرا که برخی شغل های منطقه ای در حال تهدید هستند و تاکید داریم که باید حفظ شوند.

ربیعی در ادامه افزود: رویکرد اشتغال در کشور نیازمند تغییر است و نباید برای تحصیل انتظار مشاغل پشت میزی را داشت و باید فرهنگ کارآفرینی تقویت شود. 

وی خاطرنشان کرد: سیاست دولت پول پاشی و تزریق مبالغ مالی که به اشتغال و تولید نمی انجامد، نیست و باید برنامه اشتغال هدفمند اجرا و منابع کشور با راهبری اصولی هدایت شود. 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: اعطای تسهیلات در اشتغالزایی نیز باید هدفمند باشد و با نظارت دقیق انجام شود. 

ربیعی افزود: تکیه بر مدیریت برنامه محور که منافع بلند مدت و جدی را در نظر دارد مورد توجه دولت است و این نگرش که تنها به نیازهای آنی بدون تفکر برای آینده توجه شود، پسندیده نیست. 

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی بر لزوم ایجاد صنایع تبدیلی برای ایجاد اشتغال در بخش کشاورزی تاکید کرد و گفت: در حوزه بهره گیری از آب و خاک، بایستی شرایط در نظر گرفته شود؛ فشار بیش از حد بر منابع آب و خاک صحیح نیست و در ایجاد اشتغال کشاورزی توجه به این مساله بایستی مدنظر قرار گیرد و در حقیقت برای راه اندازی صنایع تبدیلی و تکمیلی تلاش شود.

ربیعی  در جمع خبرنگاران نیز اظهار کرد: هفته آینده دستورالعمل پرداخت اعتبار اشتغال روستایی و عشایر و شهرهای کمتر از 10 هزار نفر به استان ها ابلاغ می شود. 

وی افزود: بر اساس این دستور العمل شرح وظایف و سامانه فعالیت همه دستگاه های مربوطه تعریف می شود تا در روند ارائه اعتبارات مشکل خاصی بوجود نیاید

 ربیعی بیان کرد:  200 هزار میلیارد ریال اعتبار برای اشتغال روستایی نقاط مختلف کشور اختصاص یافته که سهم استان مرکزی از این میزان 2 و چهار دهم درصد معادل 6 هزار میلیارد ريال است.

ربیعی گفت: مقوله خدمات ادارات فنی و حرفه ای شهرستان های استان و ارتقای آن و افزایش رشته ها متناسب با نیازهای استان مرکزی ، مسائل و مشکلات کشاورزان از جمله بدهی های آنها به بانکها  مورد بررسی قرار گرفت و پیگیری خواهد شد.

وی با اشاره به مشکلات کارگری کارخانه هپکو اراک نیز گفت: همانطوری که کارگران و مردم شهرستان اراک انتظار دارند، این کارخانه تحت هر شرایطی به تولید باز می گردد و زمینه انعقاد قراردادهایی نیز در بدنه دولت و از طریق سازمان برنامه و بودجه در حال پیگیری است. 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: واگذاری برخی از شرکت های صنعتی نقاط مختلف کشور و از جمله شهرستان اراک به دلایل مختلف با مشکلاتی روبرو شدند اما این فرآیند در دولت های یازدهم و دوازدهم بر اساس ضوابط قانونی و اصل اهلیت افراد انجام شده است. 

وی تاکید کرد: همانگونه که دولت دوازدهم به دنبال اشتغال جدید از طریق جذب سرمایه گذار در بخش صنعت است، حفظ اشتغال موجود و حیات کارخانه های قدیمی نیز یکی از برنامه های اولویت دار اقتصادی دولت محسوب می شود.

گفتنی است در این نشست مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان  سخنانی را بیان کرد و فرمانداران شهرستان های فراهان، تفرش و آشتیان گزارشی از وضعیت و مشکلات بخش های خود ارایه کردند. 

یادآور می گردد علی ربیعی در جریان سفر یک روزه به استان مرکزی  شعبه تامین اجتماعی  شهرستان فراهان را افتتاح کرد. 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها