Portal_background_image

استاندار مركزي مطرح كرد: احداث نيروگاه خورشيدي 500 مگاواتي در استان

آقازاده استاندار مرکزی در نشست مرکز خدمات سرمایه گذاری استان، گفت: نیروگاه خورشیدی 500 مگاواتی با سرمایه گذاری 600 میلیون یورو در استان مرکزی احداث می شود.

آقازاده استاندار مرکزی با اشاره به اینکه تا یک ماه آینده جانمایی این نیروگاه قطعی می شود، اظهار کرد: گروهی متشکل از دستگاه های ذی ربط و نماینده سرمایه گذار با مدیریت استانداری تا یک ماه آینده باید امور مربوط به این سرمایه گذاری را نهایی نمایند.

وی افزود: احداث این نیروگاه نیازمند یک هزار هکتار زمین است که احتمالاً در نقطه ای از کویر میقان انجام و اراضی برای این کار در نظر گرفته می شود که هیچ گونه زراعتی در آن انجام نمی شود.

استاندار مرکزی ادامه داد: احداث این نیروگاه در شوره زار کویر میقان نقش به سزایی در تثبیت شن های روان، جلوگیری از تبخیر آب و ایجاد فرصت برای رویش گیاهان در این منطقه دارد لذا می توان گفت از بهترین نقاط برای احداث این نیروگاه است.

آقازاده با اشاره به اینکه در استان سرمایه گذاری بیش از یک میلیارد دلار برای سال 97 هدفگذاری شده است، گفت: نیروگاه خورشیدی 500 مگاواتی  در استان با سرمایه گذاری 600 میلیون یورو انجام می شود ضمن اینکه  مقرر شده است ابتدا سه نیروگاه 30 مگاواتی توسط این سرمایه گذار در استان مرکزی ایجاد و بعد نیروگاه 500 مگاواتی احداث شود.

استاندار مرکزی خاطر نشان کرد:نکته مهم و خوشحال کننده ای که وجود دارد احداث کارخانه صفحات سولار یا پنل های خورشیدی  است که  باعث انتقال تکنولوژی به کشور و استان می گردد و  امیدواریم با شروع احداث نیروگاه 500 مگاواتی خورشیدی عملیات اجرایی کارخانه تولید صفحات خورشیدی که از آخرین تکنولوژی روز دنیا برخوردار است نیز در شهرک صنعتی خیر آباد اراک آغاز  شود.

استاندار مرکزی تصریح کرد: با مذاکرات و پیگیری هایی که در تهران و استان انجام شده احداث نیروگاه 500 مگاواتی برق خورشیدی در استان تقریبا قطعی است و امروز در این نشست که با حضور سرمایه گذار برگزار شد در ارتباط با رفع مشکلات اداری، زمین،  هماهنگی با برق باختر، مسائل زیست محیطی و  امور اراضی  بحث و گفتگو شد و تصمیماتی نیز اتخاذ گردید.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: مجوز سرمایه گذاری برای 50 متقاضی خارجی در حوزه های مختلف در این استان صادر شده است که صدور 12 مجوز آن پارسال بوده است.

میرزاخانی افزود: صدور مجوز سرمایه گذاری 600 میلیون دلاری برای ایجاد کارخانه رنو فرانسه در شهرستان ساوه یکی مهمترین این مجوز ها است که ایجاد اشتغال و درآمدهای اقتصادی بسیاری را برای استان مرکزی به همراه دارد.

وی ادامه داد: سه مجوز برای تولید برق 30 مگاواتی از انرژی های تجدید پذیر نیز امسال در شهرستان های خمین، دلیجان و محلات صادر شده است که ایجاد این نیروگاه ها رفع محرومیت و رونق اقتصادی برای این شهرستان ها را به همراه دارد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان مرکزی گفت: 40 سرمایه گذار متقاضی ایجاد نیروگاه های خورشیدی در استان وجود دارد که 19 نیروگاه در مرحله اخذ زمین و سه نیروگاه در مرحله اجرا است.

میرزاخانی افزود: 600 هکتار از اراضی استان مرکزی برای واگذاری و ایجاد نیروگاه های خورشیدی در استان اختصاص یافته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی نیز در این نشست گفت: 11 هزار هکتار اراضی فاقد پوشش گیاهی در کویرمیقان اراک وجود دارد که در فصل گرما منبع اصلی تولید گرد و غبار برای منطقه و این شهرستان است.

یوسفی افزود: ایجاد نیروگاه های بادی و خورشیدی در این منطقه از کویر میقان اراک علاوه برکاهش تولید ریز گردها نقش مهمی در جلوگیری از فرسایش و تولید گیاه در منطقه دارد.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها