Portal_background_image

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي: اجراي سياست هاي حمايتي ناباروري يكهزار و 800 ميليارد ريال اعتبار نياز دارد

وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در جریان سفر به استان مرکزی در نشست با خبرنگاران در اراک گفت: اجرای سیاست های حمایتی حوزه ناباروری در کشور یکهزار و 800 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که تا آخر سال با تحقق اعتبار یکهزار میلیارد ریالی این بسته خدمتی اجرایی می شود.

دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: بخش بزرگی از سیاست های جمعیتی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده به مدیریت درمان ناباروری باز می گردد که وزارت بهداشت و درمان از سال قبل با آماده کردن طرحی در کمک به زوج های نابارور در این خصوص گام برداشته است.      

وی توضیح داد: در این طرح بسته خدمتی موثری در مقوله درمان ناباروری برای بیمارستان های حوزه دولتی و کمک به درمان زوج های نابارور در بخش خصوصی تدوین شده که زوج های متقاضی می توانند در قالب آن از یارانه های درمانی بهره مند شوند.           
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توضیح داد: توافق با سازمان مدیریت برای تامین اعتبار لازم این طرح صورت گرفته و پیش بینی می شود تا آخر امسال با تحقق اعتبار یکهزار میلیارد ریالی این بسته خدمتی اجرایی شود.
دکتر قاضی زاده هاشمی بیان کرد: کمک به زوج های نابارور که علاقه مند به زادآوری هستند یکی از تکالیف این وزارتخانه تعریف شده و در صورت تزریق اعتبار، به عنوان یکی از بخش های مهم و اولویت دار دنبال خواهد شد.
وی توضیح داد: در حوزه سیاست های جمعیتی ابلاغی از سوی رهبر فرزانه، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی تکلیف خود را انجام داده و با اصلاح رویه ها و بخشنامه ها ترغیب زوج ها به فرزندآوری را دنبال می کند.
وی عنوان کرد: این وزارتخانه تنها درمواردی که بارداری برای مادر و کودک خطرآفرین باشد مداخلات بازدارنده دارد و در بقیه امور اصل بر ترویج فرزند آوری است اما در این راستا که مقوله ای چند وجهی است، تکلیف سایر دستگاه های اقتصادی،فرهنگی و اجتماعی نیز سنگین است و باید در سایه تدبیر و همگرایی و برنامه هدفمند حرکت شود.
دکتر قاضی زاده هاشمی در پاسخ به سئوالی در خصوص طرح های نیمه تمام حوزه بهداشت و درمان کشور گفت: با اعتبارات فعلی، اتمام این طرح ها بیش از 25 سال به طول می انجامد و راه چاره در این خصوص مشارکت فعالانه بخش خصوصی و خیران در عرصه سلامت است.    
وی توضیح داد: وزارت بهداشت و درمان در واگذاری پروژه های نیمه کاره سلامت به بخش خصوصی آمادگی کامل دارد و در راستای تضمین خرید خدمت، مشوق های دولتی برای بخش خصوصی و اعطای تسهیلات نیز اقدامات موثری شده است.           
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص سئوال یکی از خبرنگاران در پیامدهای اجرای برمانه تحول سلامت بر بخش خصوصی به ویژه در شهرهای کوچک گفت: ممکن است در برخی از شهرهای کوچک با اجرای برنامه تحول نظام سلامت به دلیل افزایش میزان پرداختی پزشکان شاغل ، تمایل به همکاری در این سیستم باشد اما هدف اصلی این برنامه توسعه خدمات تخصصی کیفی و در دسترس برای تمامی مردم به ویژه مناطق محروم بوده است.
دکتر قاضی زاده هاشمی افزود: برای کارسازی متخصصان در شهرها، ایجاد کلینیک های ویژه ای در دستور کار است تا این قشر در ساعات فراغت با تمایل خود بتوانند دانش و مهارتشان را برای کمک به بیماران بیشتر به کار بندند.
وی اظهار کرد: این کلینیک ها با ایجاد مطب برای متخصصان مغایرتی ندارد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از سازمان تامین اجتماعی در ارائه خدمت در شهرهایی که دولت مراکز درمانی ندارد تشکر کرد و گفت: یکی از این شهرها شازند از توابع استان مرکزی است که در غیاب مرکز تخصصی درمان دولتی به خوبی همراه حوزه سلامت بوده و وزارت بهداشت و درمان نیز این بیمارستان را در زمره شمول خدمات برنامه تحول نظام سلامت می داند و از نظر تجهیزات، نیروی انسانی و ایجاد بخش مراقبت های ویژه بزرگسالان و کودکان تمامی حمایت های لازم را خواهد داشت.
دکتر قاضی زاده هاشمی عنوان کرد: تجمیع بیمه ای کشور و قرار دادن منابع مالی آن ها به صورت واحد در مسیر سلامت به صلاح کشور است چرا که مردم باید با دفترچه بیمه پایه طعم عدالت در درمان را بچشند و با این اقدام بستر اجرایی شدن قوانین حوزه سلامت که از برنامه سوم توسعه بلاتکلیف مانده و در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید ویژه شده است، فراهم می شود.
دکتر قاضی زاده هاشمی در خصوص لزوم ایجاد مرکز تحقیقات آلاینده ها در اراک گفت: استان مرکزی به لحاظ جایگاه پژوهشی و نیروهای متخصص شرایط ایجاد چنین مرکزی را دارد و در صورت تصویب آن در شورای گسترش دانشگاه ها هیچ مشکلی از نظر تامین تجهیزات و حمایت های لازم وجود ندارد.

وی در پاسخ به اقدامات در دست انجام برای بیماران خاص گفت: تاکنون تنها چهار بیماری در زمره بیماری های خاص و صعب العلاج در سید حمایتی دولت هستند و با وجود اینکه باید تمامی خدمات ان ها رایگان باشد هنوز برخی از هزینه ها را متحمل می شوند.
دکتر قاضی زاده هاشمی عنوان کرد: وزارت بهداشت لیست بلندی از بیماری های پرهزینه و صعب العلاج را در دستور کار دارد که برای مشمول شدن آن ها از حمایت های درمانی نیاز به همکاری مجلس در تصویب قانون است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سفر دو روزه خود به استان مرکزی ضمن بازدید از بیمارستان ها و طرح های نیمه کاره سلامت در استان مرکزی، از بیمارستان تامین اجتماعی شازند و مرکز بهداشتی و درمانی این شهر، طرح دانشکده پرستاری شازند و پروژه های سلامت شهرهای خمین ، محلات و دلیجان بازدید می کند.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها