Portal_background_image

استاندار مطرح كرد: اجراي ده طرح بزرگ صنعتي با سرمايه گذاري خارجي در استان

زمانی قمی استاندار مرکزی در نشست شورای اداری استان که با حضور واعظی نماینده دولت در استان و در محل استانداری برگزار شد، گفت: با بهره گیری از فرصت برجام ده طرح صنعتی با سرمایه گذاری خارجی در استان اجرایی می شود.

زمانی قمی استاندار مرکزی بیان کرد: موفقیت در مذاکرات هسته ای و به نتیجه رسیدن برجام نتیجه تلاشها و همکاری مجلس، دولت، قوه قضائیه و در راس آنها رهنمودهای داهیانه مقام معظم رهبری است و بهره گیری از این فرصت اعتلای بیشتر انقلاب اسلامی ، ایران سربلند ،امیدواری مردم  و شادمانی رهبر عظیم الشان را در پی دارد.

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه وظيفه ما انتقاد و حمله به برجام نيست، اظهار کرد: دولت از اين فرصت جهت سربلندي كشور استفاده خواهد كرد و با حفظ منافع از استقلال ايران دفاع خواهد كرد، مجموعه مديريت استان مركزي و دولت وظيفه دارند براي حل مشكلات مردم و رفع موانع اقتصادي گام بر دارند.

زمانی قمی اظهار کرد:  در فضای پسابرجام مذاکراتی برای جذب سرمایه گذاران خارجی به استان آغاز شده و در این راستا ده طرح صنعتی بزرگ را در استان مرکزی با سرمایه گذاری خارجی نهایی کرده ایم.

وی افزود: کارخانه ذوب سیلیس در دلیجان با مشارکت سرمایه گذار آلمانی، پالایشگاه پلاسمان خون در زرندیه با مشارکت شرکت کره ای و همچنین نیروگاه سیکل ترکیبی در ساوه  از جمله  این طرح ها هستند که  جانمایی و واگذاری آنها انجام گرفته و به زودی اجرای عملیات احداث آنها آغاز می شود.

 وی با اشاره به ظرفیتها و ویژگی های استان مرکزی، اظهار کرد: این استان از فرهنگ و تمدنی غنی برخوردار است و مفاخر بسیاری در طول تاریخ و دوران معاصر از این استان برخاسته و تحولات عظیمی را در جامعه بشری رقم زده اند.

وی افزود: با این ویژگی های تمدنی و فرهنگی باید نگاه ویژه ای به استان مرکزی شود و تصمیم داریم زادگاه امیرکبیر را احیا کنیم که این موضوع را در سفر هیات دولت به استان مرکزی مطرح خواهیم کرد.

استاندار مرکزی با اشاره به ظرفیتهای حوزه کشاورزی استان مرکزی، گفت: تولید محصولات کشاورزی و باغی نیز در استان مرکزی، در کنار صنعتی بودن این استان نقش ویژه ای در کشور دارد و سالانه ۴۰۰هزار تن تولید گندم داریم در حالی که مصرف استان فقط ۱۵۰ هزار تن است و مابقی به استان های دیگر صادر می شود.

زمانی قمی بیان کرد: این استان همچنین از استعدادهای بیشماری در حوزه صنعتی و اقتصادی برخوردار است و چهارمین استان صنعتی کشور بوده به طوری که روزانه ۱۶ میلیون لیتر بنزین مورد نیاز کشور در این استان تولید می شود و همچنین هاب صنایع فلزی کشور است.

وی افزود: با این اوصاف طبیعی است که تاثیر اقتصاد استان مرکزی در اقتصاد کلان کشور بالا و در خور توجه است.

زمانی قمی تراز تجاری استان مرکزی در چهار ماهه نخست سالجاری را مثبت عنوان کرد و افزود: میزان صادرات استان در این مدت 190 میلیون دلار و واردات آن 86 میلیون دلار بوده است.

وی ادامه داد: استان مرکزی به لحاظ صنعتی بودن در جنگ تحریمی با صدمات بسیار زیادی مواجه شد که ترمیم آن نیازمند زمان، تدبیر، اعتبار و امکانات است که در این زمینه دولت یازدهم توانسته توفیقاتی را بدست آورد.

استاندار مرکزی با بیان اینکه در سال١٣٩٠ استان مركزي ٦٢٠ميليارد تومان در آمد مالي داشته كه این میزان در سال ٩٥ به دو هزار و  ٥٠٠ ميليارد تومان افزايش يافته است، گفت:  استان مرکزی در خلق ثروت و درآمد برای کشور نقش موثری ایفا می کند لذا باید  پایه اعتباری بودجه استان نیز با این تناسب اصلاح شود .

وی افزود: این مهم مورد تاکید نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی نیز می باشد و در سفر ریاست جمهوری پیگیری و مطرح خواهد شد.

زمانی قمی  درخصوص تغییر ساختار تقسیمات کشوری در استان مرکزی، گفت: بعنوان نماینده دولت در استان اعلام می کنم حاضر به مطالعه و حتی شنیدن هیچ نظری درخصوص بهم خوردن ساختار تقسیماتی استان نیستیم چرا که این موضوع هیچ نتیجه ای ندارد.

استاندار مرکزی با تاکید بر اینکه استان مرکزی با همین ساختار تقسیماتی و اقتدار باقی خواهد ماند، عنوان کرد: ما امروز در شرایطی قرار داریم که باید دست در دست هم برای توسعه و آبادانی استان تلاش کنیم و از مسئولین استانهای هم جوار هم که این مطلب را مطرح می کنند می خواهم که به این مسائل دامن نزنند.

وی ادامه داد: اين مسائل، مشكل دولت، كشور و استان نيست و ما آن را طرح نخواهيم كرد و حتي به آن فكر هم نمي كنيم. مشكل امروز  رزق مردم ، بیکاری جوانان و اشتغال است که باید به آن پرداخته شود.

استاندار مرکزی با بیان اینکه انتقاد به دولت، در نگاه ديني حق عمومي است، عنوان کرد: تخریب امری نکوهیده و برخلاف منافع ملی، عزت و استقلال کشور است و كساني كه به دنبال تخريب هستند، مرتكب گناه نا بخشودني مي شوند چرا که به دنبال نا امید کردن مردم در جامعه می باشند.

وی ادامه داد: همه باید برای ادامه حیات مبارک خیمه با عظمت جمهوری اسلامی که به برکت دین مبین اسلام برپا شده است  تلاش کنیم که این مهم نیازمند حضور همیشه در صحنه مردمی امیدوار و شادمان است که باید با اقدامات مثبت ، روحیه امید و نشاط در جامعه را ارتقا ببخشیم  تا مردم به مجموعه نظام اميدوار باشند .

زمانی قمی با اشاره به فرارسیدن هفته دولت ، تصریح کرد: این هفته فرصت مغتنمی برای بیان و انعکاس دستاوردهای دولت است ، دولت یازدهم با تمام مشکلات اقتصادی حاکم بر کشور توانسته در حوزه های مختلف از جمله بهداشت و درمان، سیاست خارجی ، بخش کشاورزی و .. به توفیقات ارزشمندی دست یابد که نمی توان آنها را کتمان کرد و باید برای مردم  بازگو شوند.

وی با اشاره  به سفر قریب الوقوع ریاست جمهوری به استان، گفت: پروژه های عمرانی و اقتصادی استان  با اعتباری حدود یک هزار و پانصد میلیارد تومان توسط بخش خصوصی و صنعتی در سفر ریاست جمهوری به بهره برداری خواهند رسید و در هفته دولت در استان پروژه ای افتتاح نخواهد شد .

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی  نیز گفت: نرخ بیکاری  استان مرکزی برازنده این استان صنعتی نیست و سیاست های غلط قبل باعث شده تا امروز شاهد مشکلات متعدد در استان باشیم.

سیدمحمد حسینی افزود: مردم این گلایه را دارند که چرا سفر آخر دولت تدبیر و امید به استان مرکزی ختم شده است.

وی اظهار کرد: صنایع در استان مرکز ی بیشترمادر هستند که سایر صنایع به آن وابسته می باشند و در حوزه ارتباطات وضعیت استان مرکزی از نسبت مناسبی برخوردار است.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی گفت: وضعیت شبکه اینترنت استان مرکزی مناسب نیست و با توجه به وجود مراکز آموزش عالی و دانشگاه های متعدد ضروری است ارتقا پیدا کند و شرایط مناسب تحقیقاتی و پژوهشی برای علاقه مندان فراهم شود.

 حسینی، آلودگی هوا، کمبود در حوزه بهداشت و درمان، پرداخت نشدن پول گندم کشاورزان، کمبود آب آشامیدنی سالم و کشاورزی، تسریع در راه آهن تندرو تهران - ساوه - اراک و راه آهن خمین - گلپایگان را از مشکلات پیش رو در استان مرکزی عنوان کرد.

شوشتری جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور نیز با اشاره به اینکه اجرای 200 طرح عمرانی، خدماتی و فرهنگی حاصل فعالیت 11 ساله این ستاد در کشور عراق است، اظهار کرد: ارزش ریالی این طرح ها حدود 20 هزار میلیارد ریال است که در شهرهای کربلا، نجف، کاظمین و سامرا اجرا شده است. 

وی ادامه داد: بیش از یک دهه از عمر ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور می گذرد و اجرای این طرح های عمرانی و توسعه ای با جدیت و در قالب برنامه های کوتاه، میان و بلندمدت پی گرفته شده است. 

وی افزود: ستاد بازسازی عتبات عالیات در جمع آوری نذورات به شان و منزلت این امر مقدس دقت نظر دارد و وظیفه این است که فرهنگ سازی مناسب و شفاف سازی طرح ها داشته باشیم. 

شوشتری ستاد بازسازی عتبات عالیات استان مرکزی را یکی از موفق ترین ستاد های کشور معرفی کرد و گفت: این ستاد، نه تنها در بازسازی و گسترش حرم های اهل بیت(ع) در عتبات عالیات نقش سازنده ای ایفا می کنند بلکه در عملیات طراحی، کنترل و اجرای طرح های ستادهای استان های دیگر نیز نقش موثری دارند. 

در این نشست نماینده دامداران استان مرکزی  نیز با ارایه راهکارهایی مشکلات این بخش را مطرح کرد.

گفتنی است  در این نشست محسن رحمانی عضو هیئت علمی دانشگاه‌های اراک که سابقه فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات را در کارنامه اش دارد به عنوان مدیرکل جدید ارتباطات، فناوری اطلاعات استان مرکزی معرفی شد . 
در این جلسه عزیز فیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی نیز با دریافت حکمی از سوی  سرهنگ شوشتری رئیس ستاد عتبات عالیات کشور ، به عنوان رئیس این ستاد دراستان معرفی شد.

گالری تصاویر


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها