Portal_background_image

با حضوررئيس مركز فرش ايران آئين رونمايي ازنماد ثبت جهاني فرش ساروق برگزار شد

کارگر رئیس مرکز فرش ایران در آئین رونمائی از نماد ثبت جهانی فرش ساروق ، گفت: 15 منطقه تولید فرش در نقاط مختلف ایران اسلامی از سوی سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) به ثبت رسیده است.

کارگر رئیس مرکز فرش ایران افزود: همچنین صنعت فرش 40 نقطه از کشور نیز تا کنون به ثبت ملی رسیده و ثبت ملی و جهانی فرش اراک نیز سال آینده انجام می شود.
وی بیان کرد: توسعه و گسترش صنعت فرش از ابعاد مختلف اشتغالزایی، صادرات و هنر برخوردار بوده و توسعه این صنعت گامی اساسی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است.
کارگر افزود: افزایش صادرات غیر نفتی و تولید کالای باکیفیت از مهمترین خواسته های مقام معظم رهبری از صنعتگران و فعالان اقتصادی است بنابر این مسئولان استان مرکزی باید از ظرفیت بالنده فرش در راستای تحقق خواسته معظم له، بهره بگیرند.
وی اضافه کرد: فرش دستباف ایران در حوزه اقتصاد مقاومتی می تواند بسیار موفق عمل کند چراکه باور داریم برتری ها و امتیازات ویژه ای نسبت به دیگر صنایع دارد. 
رئیس مرکز فرش ایران اظهار کرد: صنعت فرش دستباف، با سرمایه مالی کم و درآمد بالا نقشی بسیار سودمند برای اقتصاد کشور داشته و از سوی دیگر نیازی به ارز و واردات کالای اولیه ندارد.
وی ادامه داد: صنعت فرش مناطق مختلف استان مرکزی با برند های جهانی فرش ساروق، فراهان، اراک، دلیجان و برخورداری از کیفیت و زیبایی طرح و نقشه در همه نقاط و جهان شناخته شده است.
در این آئین معاون هماهنگی امور عمرانی ،  معاون توسعه مدیریت ومنابع انسانی و مدیر کل روابط عمومی استانداری ، مدیر کل میراث فرهنگی استان مرکزی و رئیس شورای اسلامی و شهردار کلانشهر نیز حضور داشتند.
گفتنی است همزمان با برپایی آئین رونمایی از سند جهانی فرش ساروق نمایشگاهی از تولیدات فرش این خطه به مدت دو روز در محل امامزادگان هفتاد و دو تن ساروق برپا شده است. 
در این نمایشگاه انواع فرش های نفیس با نقشه های اصیل ساروق در اندازه های زرع و نیم، دو زرع و شش متری به نمایش در آمده است. 
قالی های ساروق از دیرباز به دلیل ریز بافت بودن و داشتن پرزهای کوتاه، همچون تخته ای سخت و فشرده به نظر می رسیدند و رنگ متن اکثر آن ها کرم و لاجوردی بود و این ویژگی ها موجب شد که قالی ساروق در سراسر ایران و جهان شهرت یابد البته در حال حاضر تغییراتی در نقشه، رنگ، متن و طول پرزها ایجاد شده است و نقشه ها به صورت طرح سراسری گل و برگ است. 
بیش از 60 درصد تولید قالی منطقه اراک، از نوع ساروق است ودر طرح های قالی مذکور، همواره یک نوع یکنواختی وجود دارد به طوری که در نقشه ها تنوع چندانی مشاهده نمی شود و تفاوتی که بین قالی ساروق با دیگر مناطق وجود دارد، در نوع استفاده از گره ها است. سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها